Апеляційний “суд” Криму залишив чинним штраф незалежній журналістці Лутфіє Зудієвій

Дата: 09 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

Апеляційний “суд” Криму 9 квітня залишив чинним рішення “Київського райсуду” окупованого Сімферополя про притягнення до адміністративної відповідальності незалежної журналістки Лутфіє Зудієвої за нібито “зловживання свободою масової інформації”.

Про це після засідання повідомив адвокат Еміль Курбедінов, пише ZMINA.

Еміль Курбедінов і Лутфіє Зудієва після судового засідання, 9 квітня 2024 року. Джерело: Кримська солідарність

Він нагадав, що в Зудієвої співробітники “центру протидії екстремізму” (ЦПЕ) МВС РФ у межах справи провели обшук, вилучили деяку техніку, а потім склали кілька протоколів. Один з них був про те, що вона під час розміщення інформації на особистій сторінці в соцмережах не ставила плашку “іноагент”, згадуючи “Радіо Свобода”.

Адвокат укотре наголосив, що ця справа абсолютна надумана, спрямована саме на переслідування Зудієвої як громадянської журналістки та правозахисниці, щоб заглушити будь-які джерела правдивої інформації з півострова. 

“Проте верховний “суд” Криму підтвердив це рішення, вказавши, що все було зроблено правильно і законно”, – сказав Курбедінов.

Він заявив, що оскаржуватиме судове рішення щодо Лутфіє Зудієвої в касаційному порядку, підкресливши, що в справі громадянської журналістки є також велика кількість порушень міжнародного права: від свободи слова до незаконності збору речових доказів. 

До того ж адмінкодекс РФ чітко вказує, що МВС не уповноважене складати протоколи, а зробити це може лише відповідний орган з нагляду у сфері телекомунікацій – “Роскомнагляд”, уточнив правозахисник. 

Сама Лутфіє Зудієва заявила, що в співробітників ЦПЕ є особиста зацікавленість у припиненні роботи незалежних журналістів, зокрема її діяльності.

“Багато моїх публікацій висвітлюють історії, де порушувалися права людини, де були тортури електричним струмом, проводились обшуки без допуску адвокатів, підкидання речових доказів. Звісно, представникам правоохоронних органів не подобається ця публічність. Тому цей адмінпротокол ми розглядаємо як акт тиску”, – сказала правозахисниця.   

Зудієва нагадала, що публікації, про які згадується в справі, вона зробила давно: одну – два роки тому, іншу – у лютому 2022 року.

“Дуже дивно, чому в цьому не вбачили правопорушення раніше, а тільки зараз”, – сказала вона.

 

У “суді” громадянська журналістка заявила, що не вважає свої дії порушенням законодавства. Проте суддя “верховного суду” Криму Катерина Тимошенко не взяла до уваги аргументів Зудієвої та Курбедінова, натомість визнала аргументи співробітників ЦПЕ “законними та аргументованими” й залишила чинним рішення про штраф для громадянської журналістки.

Нагадаємо, що на незалежну кримськотатарську журналістку співробітник незаконного “центру протидії екстремізму” Роман Філатов склав адмінпротокол за “поширення в засобах масової інформації інформації про іноземних агентів або матеріалів, які вони виробляють, без вказівки на статус іноземного агента”.  

За словами Зудієвої, “суд” ухвалив рішення без її участі та не розглянув її письмових заперечень в адміністративній справі.

Вона вважає, що не є суб’єктом правопорушення і як фізична особа не зобов’язана була виконувати ці вимоги, а так званий “начальник” незаконного “центру протидії екстремізму” в тимчасово окупованому Криму Руслан Шамбазов фактично прирівняв її особисту сторінку у фейсбуці до зареєстрованого ЗМІ.

Правозахисниця заявила, що притягти до адміністративної відповідальності за частиною 2.1 ст. 13.15 КпАП РФ можна виключно або редакцію ЗМІ, або засновника ЗМІ, а також головного редактора чи іншу посадову особу.

Попри це незаконний “Київський районний суд” окупованого Сімферополя оштрафував правозахисницю “Кримської солідарності” та журналістку Лутфіє Зудієву за частиною 2.1 статті 13.15 КпАП РФ (“зловживання свободою масової інформації”) на 2,5 тисячі рублів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter