Американські медіа повідомили, що Донбас стоїть на межі екологічної катастрофи
Занедбані та покинуті шахти на Донбасі загрожують екологічною катастрофою через заповнення токсичними підземними водами та, як наслідок, забруднення річок та земель.
Про це повідомляє NBC.
Про те, що Донбас перебуває на межі екологічної катастрофи через покинуті шахти, ще у 2018 році казали в ООН. Так, за оцінюванням експертів Програми з довкілля (ЮНЕП), унаслідок конфлікту на Сході України зруйнованими були екосистеми на території щонайменше 530 тисяч га, зокрема у 18 природних заповідниках загальною площею 80 тисяч га. Крім того, постраждали 150 тисяч га лісів.
“У регіоні зосереджені 5,5 тис. промислових підприємств та об’єктів інфраструктури, які в разі ушкодження стануть джерелом значної шкоди для довкілля. Забруднення річок, включно з Доном, загрожує здоров’ю людей. Зона бойових дій, зокрема сільськогосподарські угіддя, нашпигована боєприпасами, що не вибухнули, на ліквідацію яких підуть роки або навіть десятиліття”, – наголошували вони.
Журналісти NBC, які приїхали на Донбас, поспілкувалися з головою військово-цивільної адміністрації Торецька Василем Чинчиком, який розповів, що лише дві із семи шахт навколо міста (“Центральна” та “Торецька”) продовжують працювати. З інших же місцева влада змушена відкачувати воду, щоб запобігти катастрофі.
“Не можна просто закрити шахту і забути про це, тому що ризики занадто високі. Шахтні води будуть підійматимуться, забруднюватимуть питну воду і руйнуватимуть ґрунт”, – каже Євген Яковлєв, гідрогеолог, який працює у відділі природних ресурсів НАН України.
Наразі шахта “Нова”, яку вивели з експлуатації, працює як відкачувальна станція. Якщо її затопить, то наступною, як прогнозують фахівці, стане шахта “Центральна”, а вже потім токсична вода потрапить до річок Кривий Торець і Сіверський Донець, які слугують джерелом води для місцевих.
Експерти прогнозують, що найгірший вплив на довкілля може не відбуватися ще протягом п’яти-десяти років, однак перші ознаки можливої катастрофи вже помітили на Донбасі.
Нагадаємо, що щороку сім мільйонів людей у світі помирають від хвороб, пов’язаних з наслідками забруднення повітря та поганою екологією. Понад 90% таких смертей припадає на країни з низькими доходами населення, а, як відомо, Україна перебуває серед найбрудніших країн Європи та входить до десятки країн з найвищими показниками смертності від хвороб, які провокує забруднене довкілля.