Активісти під Радою вимагали справедливого перегляду вироків для свавільно засуджених

Дата: 03 Грудня 2019
A+ A- Підписатися

Сьогодні під Верховною Радою активісти, правозахисники та рідні свавільно засуджених провели акцію з вимогою створити механізм перегляду судових вироків, справедливість яких викликає сумнів.

Як передає кореспондентка видання ZMINA, організатори приурочили акцію до Міжнародного дня прав людини.

Мета заходу – привернути увагу народних депутатів і президента до проблематики десятирічної відсутності в країні процедури перегляду кримінальних вироків, зокрема й до довічного позбавлення волі.

В акції взяли участь, зокрема, представники Харківської правозахисної групи, Української Гельсінської спілки з прав людини, Союзу “Золотий вік України”, ГО “Альянс Української Єдності”, ГО “Майдан – громадський контроль”, ГО “Рух громадських спонукань”, Amnesty International в Україні та інших організацій.

За словами правозахисників, зараз в Україні понад 1,5 тисячі засуджених довічно без надії на звільнення. Серед них кожний сотий засуджений узагалі без вини і кожний десятий – із завищеною кваліфікацією злочину. Водночас, за статистикою, в Україні ухвалюють менш ніж 1% виправдувальних вироків. Наразі в Україні немає жодних механізмів перегляду кримінальних справ, у яких ухвалено несправедливий вирок. Європейський суд з прав людини у своєму рішенні “Пєтухов проти України №2”, визнав, що довічне позбавлення волі в Україні без права на звільнення, незалежно від провини або невинуватості, не сумісне зі статтею 3 Конвенції захисту прав людини й основоположних свобод (катування).

Представниця Amnesty International в Україні Марія Гур’єва вказує, що система потребує реформування:

“Повинні бути не лише механізми покарання тих, хто застосовує тортури, повинні бути чіткі механізми для перегляду справ, для встановлення справедливості. Жодна людина не має бути засуджена, якщо її вину не доведено на 100% під час справедливого суду, який відповідає всім стандартам прав людини”.

Ще у 2015 році експерти розробили законопроєкт 2033а, який запроваджує тимчасовий механізм для перегляду вироків несправедливо засуджених та для відновлення їхніх прав. І 2017 року цей проєкт отримав схвальний висновок Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи. До нового парламенту проєкт перейшов за номером 0881, але 10 вересня 2019 року був знятий з розгляду як такий, що втратив актуальність.

Учасники акції наголошують, що вже кілька років вимагають ухвалити цей законопроєкт, уже неодноразово з цим питанням зверталися до представників влади, але поки що їхнє звернення ігнорується.

Наприкінці до акції долучилася голова Комітету ВР з питань правової політики Ірина Венедіктова, яка зазначила, що ця проблема потребує вирішення, і анонсувала робочу зустріч 11 грудня з активістами для розроблення подальшого плану дій.

Під час акції презентували фотовиставку “13 історій свавільно засуджених довічно”, аби кожний, за словами організаторів, міг подивитися в очі людям, які засуджені до найвищої міри покарання і не мають жодного шансу на перегляд свого вироку справедливим судом.

Організатори також закликали всіх охочих підтримати відповідне звернення правозахисників до влади.

Читайте також історії свавільно засуджених до довічного ув’язнення, вироки яких викликають сумнів у правозахисників:

Призначений убивцею: як система засудила крадія мікрохвильовки до довічного

Похований за гратами: унікальна справа “довічника” Панасенка

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter