Активісти вимагають механізму виправлення судових помилок для довічників

Дата: 06 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

Під Верховною Радою правозахисники та рідні довічно засуджених вимагали від депутатів ухвалення законопроекту № 2033а.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, ухвалення цього документу запровадить в Україні механізм, який дозволить виправити судові помилки у справах довічно засуджених.

Учасники акції влаштували перформанс, у якому показали судове засідання майбутнього, де суд виправдав обвинуваченого, оскільки обвинувальний вирок побудований на викривлених обставинах справи, і право на захист підозрюваного було порушено.   

%%GALLERY%%

“З 2010 року, коли відбулась так звана “мала судова реформа”, у Верховного суду забрали повноваження переглядати кримінальні справи в порядку виключного провадження. З тієї пори в Україні відсутня жодна правова процедура, немає жодної можливості виправити судові помилки”, – пояснює правозахисник Харківської правозахисної групи (ХПГ) Андрій Діденко.

За його словами, ХПГ відомо десять історій засуджених до довічного ув’язнення, обвинувачення яких ґрунтується виключно на зізнаннях, вибитих під тортурами, від яких вони потім відмовились у суді.

“Це Олександр Рафальський, Володимир Панасенко, Максим Орлов, Мераб Суслов та багато інших людей”, – каже Андрій Діденко. 

Законопроектом пропонується дати можливість тим, хто був довічно ув’язненим ще за Кримінальним процесуальним кодексом 1960 року, переглянути їхні справи, якщо вони переконані, що суд припустився помилки.

“Однак перегляд можливий буде лише за певними критеріями. Якщо докази, на яких ґрунтувались обвинувачення, отримані незаконним шляхом. Якщо вирок суду не відповідає матеріалам справи. А також якщо людину спочатку опитували як свідка, а потім він став підсудним і засудженим”, – пояснює Андрій Діденко.

Довічно засуджені зможуть надсилати свої скарги до судів апеляційної інстанції лише до 31 грудня 2017 року.

“Суди матимуть можливість переглядати справи виключно за Кодексом 1960 року, в якому є дуже багато недоліків. Новий Кримінальний процесуальний кодекс прийняли також для того, щоб виправити недоліки”, – каже Андрій Діденко.

Законопроект ініціювали народні депутати Оксана Сироїд, Віктор Чумак, Олена Сотник, Ганна Гопко, Леонід Ємець та Іван Крулько.

Як відомо, на сторінці президента України громадяни закликають підписати петицію про запровадження спеціального юридичного механізму перегляду вироків у кримінальних справах, в яких особи були засуджені без належної доказової бази і досі відбувають покарання.

“Причини порушення права особи на правосудний вирок були різними – це обвинувальний ухил суду, переслідування осіб з політичних, економічних чи інших мотивів, гонитва за показниками з боку представників правоохоронних органів. Для таких справ є характерною спільна риса – обвинувачення ґрунтується на показах обвинуваченого, співобвинуваченого, свідка, отриманих під час катувань, нелюдського поводження чи психологічного тиску органів слідства, від яких такі особи в суді відмовилися”, – пише авторка петиції Тетяна Панасенко.

Станом на 6 жовтня петицію підписали понад 1 260 людей. Президент України розглядає електронні петиції, які зберуть не менше 25 000 підписів протягом не більше трьох місяців з дня її оприлюднення.

За даними Державної пенітенціарної служби України станом на 1 вересня 2015 року покарання у вигляді довічного позбавлення волі відбувають 1524 людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: