Адвокати розповіли, як поводитися під час обшуку

Дата: 21 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Адвокати радять при проведенні обшуку вести аудіо- та відео фіксацію всіх порушень з боку слідчого.

Інструкцію розробили експерти адвокатського об’єднання Averlex.

Будь-який слідчий не втратить можливості провести обшук в офісі або в будинку підозрюваного. І якщо до нього не бути готовим, то наслідки можуть бути дуже прикрими“, – зазначають автори.

Вони проаналізували найпоширеніші помилки своїх клієнтів під час проведення обшуку і склали детальний алгоритм дій до приїзду адвоката.

Обшук завжди проводиться слідчими (оперативними) органами для збору доказів, якщо не вистачає необхідної інформації, яка приховується або може бути знищена. Можуть шукати документи, речі, записи “чорної бухгалтерії”, контакти.

Обшук проводиться, якщо стосовно людини відкрито кримінальне провадження або є факт кримінального правопорушення. Проводять обшук без попередження. Дізнатися заздалегідь про проведення обшуку можна, якщо слідчий не попросив слідчого суддю розглянути клопотання про обшук без вас.

З 22:00 до 6:00 обшук проводити заборонено, але якщо слідчий вважає, що переривання проведення обшуку може призвести до знищення доказів, то обшук продовжують навіть вночі. 

Проводити обшук може слідчий, який отримав дозвіл судді, члени слідчої групи у справі, затверджені наказом (інші слідчі, оперативні співробітники МВС і СБУ). 

Типові помилки при обшуку: 

– забути ознайомитися з ухвалою суду на проведення обшуку 

– не звернути увагу на адресу і терміни перевірки, прізвище слідчого, наявність підпису і печатки в ухвалі 

– не сказати своєму адвокату про обшук 

– віддати слідчому документи, не зазначені в ухвалі, або ж не віддати добровільно документи, чітко в ній зазначені 

– передчасно пустити в усі приміщення або ж не пускати в приміщення без вагомих причин 

– залишити ввімкненою комп’ютерну техніку та важливі документи на робочому столі 

Також, як правило, забувають відразу ж повідомити керівництву про проведення обшуку, звірити перелік речей і документів, які вилучаються та зазначені в опису, запросити двох незацікавлених понятих. 

Під час обшуку залишати приміщення співробітникам можна тільки з дозволу слідчого, Вилучаються з сейфа всі гроші, в тому числі особисті. Можуть вилучатися документи, не вказані в ухвалі, але які стосуються кримінального провадження на думку слідчого. 

Адвокати радять підготувати персонал до подібних ситуацій, не зберігати особисті гроші в сейфі компанії, не залишати незаповнені графи у важливих документах, на початку обшуку вимкнути всю комп’ютерну техніку, зберігати важливу інформацію на віддаленому сервері, стежити за складанням протоколу обшуку та опису вилучених документів, письмово оформлювати всі зауваження, вести аудіо- та відеофіксацію всіх порушень з боку слідчого.

Нагадаємо, українці, що побували в ув’язненні у Росії, спільно з громадськими активістами створили інструкцію про те, як себе поводити у разі затримання Федеральною службою безпеки РФ.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: