Адвокати Гельсінської спілки отримали свідчення, що Панова катували на допиті

Дата: 05 Жовтня 2016
A+ A- Підписатися

Українська Гельсінська спілка з прав людини отримала російські документи, з яких випливає, що підозрюваний у тероризмі українець Євген Панов давав свідчення під тиском.

Наприкінці серпня 2016 року Українська Гельсінська спілка від імені брата Євгена Панова, Ігоря, направила до Європейського суду з прав людини запит з проханням застосувати правило 39 щодо заявника, оскільки існувала серйозна загроза застосування до нього катування з боку російських правоохоронців, повідомляється на сайті УГСПЛ.

“Європейський суд по цьому листу розпочав комунікацію поміж урядами України та Росії, щоб зібрати всі документи та пояснення про травми. В результаті Європейський суд отримав від Росії документи щодо стану здоров’я Панова, в яких описані його скарги та травми, і Росія сама буде розслідувати, як він отримав ці травми. Європейський суд цим задовольнився та прийняв рішення відмовити у застосуванні правила 39 (екстрадиції Панова до України). Є декілька адвокатів, але жоден з них не зміг потрапити на побачення до Панова. Від всіх він відмовлявся, навіть не зустрічаючись із ними. Чи була ця відмова добровільною, ми за таких обставин не можемо достовірно стверджувати. Ми схиляємося до версії, що всі ці відмови не могли бути добровільними. Фіксація тілесних ушкоджень відбувалася тільки представниками Російської Федерації, а іншими незалежними джерелами підтверджена бути не може”, – розповідає адвокат Олександр Заруцький, який співпрацює з Центром стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини.

Водночас, за словами директора Центру Стратегічних Справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайла Тарахкала, адвокати фактично отримали підтвердження катувань.

 “Фактично ми отримали підтвердження від Росії того, що Панова катували. Ми отримали підтвердження про те, що тілесні ушкодження, які він отримав, мали місце та їх зафіксували лікарі. Повністю підтверджується версія самого Панова, що до 12 серпня його жорстоко катували для того, щоб отримати зізнання. 13 серпня було проведене дослідження, яке зафіксувало низку тілесних ушкоджень. І після цього він потрапляє у повну ізоляцію. До недавнього часу до нього не міг пробитися жоден незалежний адвокат. Виходить, що всі свідчення, які він давав до того, були отримані під тиском та тортурами”, – говорить Тарахкало.

Нагадаємо, 10 серпня ФСБ Росії заявила, що в Криму затримано громадянина України Євгена Панова. Спецслужба назвала його одним із організаторів терактів, що нібито готувались в окупованому Криму.

11 серпня російський канал “Рен-ТВ” оприлюднило відео, на якому Панов нібито дає свідчення.

Брат Панова Ігор Котелянець каже, що Євген Панов “планував їхати до Запоріжжя, але його раптом запросили на відпочинок і він зник”. Він вважає, що його брата викрали на території України та вивезли до Криму або обманним шляхом заманили на окупований півострів.

Кримська правозахисна група з посиланням на джерело, наближене до силових структур в окупованому Криму, заявляла, що Євгена Панова жорстоко катували протягом трьох перших днів.

“Його катували кілька людей. На нього надягали кайданки, скотчем прив’язували до стільця та надягали мішок на голову. Після цього до нього приєднували дроти та включали електричний струм. Силовики загрожували Панову сексуальним насильством”, – цитують правозахисники слова джерела.

Таким чином силовики домоглися зізнання на відео і відмови від адвоката родини.

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила, що схожі методи катування застосовувались до Геннадія Афанасьєва, Олега Сенцова, Андрія Коломійця та Олександра Костенко.

Скрипник каже, що “справа українських диверсантів” є однією з найзакритіших справ в окупованому Криму. На сьогодні навіть важко сказати, за якими статтями звинувачуються її фігуранти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: