Євгена Панова в окупованому Криму жорстоко катували протягом перших трьох днів – правозахисниця

Дата: 09 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Мешканця Енергодару Євгена Панова жорстоко катували протягом трьох перших днів.

Про це повідомляє Кримська правозахисна група з посиланням на джерело, наближене до силових структур в окупованому Криму, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“Його катували кілька людей. На нього надягали кайданки, скотчем прив’язували до стільця та надягали мішок на голову. Після цього до нього приєднували дроти та включали електричний струм. Силовики загрожували Панову сексуальним насильством”, – цитують правозахисники слова джерела.

“Таким чином вони домоглися того, щоб він сказав на відео те, що ФСБ потрібно було. Такими самими діями було досягнуто відмови Євгена від адвоката родини”, – каже брат Євгена Ігор Котелянець.

Правозахисниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник каже, що схожі методи катування схожі на тортури над Геннадієм Афанасьєвим, Олегом Сенцовим, Андрієм Коломійцем та Олександром Костенком.

За словами брата Євгена Панова, раніше оприлюднене повідомлення ФСБ, в якому Євген Панов начебто відмовився від адвкоата родини, не можна вважати документом.

“Відповідно до російського законодавства, підозрюваний має написати цю відмову від руки і поставити свій підпис. Ми не знаємо, що за слідчий друкував це повідомлення. Окрім номера реєстрації цього повідомлення, у цьому документі нічого немає”, – каже Ігор Котелянець.

“Там знаходиться наш адвокат, який кожного дня протягом трьох тижнів намагається дістатись до Євгена, але постійно отримує відмови силовиків”, – додає він.

Ігор Котелянець називає адвокатку Ольгу Володимирівну Помозову призначеною ФСБ. Вона, за його словами, не хоче виходити на зв’язок з родиною Євгена Панова.

“Ольга Помозова взагалі з іншого округу. Ця людина існує там просто для галочки. Коли я їй перший раз зателефонував, то вона сказала, що знаходиться на засіданні і запропонувала поговорити згодом. А далі – просто ігнор. Вона зрозуміла, хто до неї телефонує, і на жодні контакти не йде”, – каже брат Євгена Панова.

Правозахисниця Ольга Скрипник каже, що “справа українських диверсантів” є однією з найзакритіших справ в окупованому Криму. На сьогодні навіть важко сказати, за якими статтями звинувачуються її фігуранти.

“Є лише публічні повідолмення з посиланням на ФСБ, але так щоб дійсно побачити ці матеріали кримінальної справи – неможливо. Вчора в МЗС нам повідомили, що Росія стосовно Євгена Панова говорить про 208 статтю КК РФ (організація незаконного збройного формування та участь у ньому). Але ми не можемо стверджувати цього достеменно – можуть бути інші статті”, – говорить Ольга Скрипник. Вона посилається на дружину іншого затриманого у цій справі Андрія Захтея – Оксану, якій повідомляли про статті, які пов’язані з тероризмом.

“Оксана Захтей каже, що її чоловіка затримали взагалі 6 серпня. Його обманним шляхом викликали для перевезення пасажирів. Однак їх не було, після чого його затримали, а на наступний день 7 серпня до неї прийшли з обшуком”, – розповідає Ольга Скрипник.  

Інформація про третього затриманого у цій справі Ридвана Сулейманова у правозахисників відсутня. У них також немає контактів з його родичами. 

“Справу українських диверсантів”, за даними Кримської правозахисної групи, ведуть кілька слідчих, зокрема Михайло Олександрович Голишев. Він раніше був майором юстиції ДУ СБУ в Автономній республіці Крим. За інформацією МВС України, Михайло Голишев звинувачується за ч. 1 ст. 408 КК України (дезертирство), а СБУ звинувачує його в порушенні присяги.

Голишева правозахисники впізнавали під час обшуку помешкання  мусульманина Мусліма Алієва, якого Росія звинувачує в причетності до організації Хіз ут-Тахрір. Також Михайло Голишев під загрозою кримінального переслідування змушував давати свідчення у кримінальній справі про підрив опор ліній електропередач на Херсонщині журналіста “РБК-Україна” Ігоря Бурдигу.  

Правозахисники вважають, що ведення справи людиною, яка знаходиться у розшуку в Україні, може свідчити про упередженість слідчого до Євгена Панова, що впливає, у свою чергу, на можливість використання засобів ефективного захисту українця.  

Ольга Скрипник закликає журналістів ділитись інформацією про затриманих у цій справі, яких, за повідомленням ФСБ, вже дев’ятеро

“Якщо ви щось дізнаєтесь про людей, яких затримали, поділіться цією інформацією. Бо ми побоюємось, що до них застосовуються тортури й тиск. Тому що сьогодні практика ФСБ така: у перші кілька тижні ізолювати людину, залякувати її тортуроами. Таким чином людина зізнається в будь-чому”, – каже вона.  

Нагадаємо, 10 серпня ФСБ Росії заявила, що в Криму затримано громадянина України Євгена Панова. Спецслужба назвала його одним із організаторів терактів, що нібито готувались в окупованому Криму. 

11 серпня російський канал “Рен-ТВ” оприлюднило відео, на якому Панов нібито дає свідчення. 

Брат Панова Ігор Котелянець каже, що Євген Панов “планував їхати до Запоріжжя, але його раптом запросили на відпочинок і він зник”. Він вважає, що його брата викрали на території України та вивезли до Криму або обманним шляхом заманили на окупований півострів. 

Раніше українська розвідка заявила, що Євген Панов не є її співробітником і що на територію Криму він заїхав самостійно через пункт пропуску. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter