58 правозахисних організацій закликали ЄС захистити Міжнародний кримінальний суд від тиску США
4 квітня 2025 року Міжнародна федерація за права людини (FIDH) спільно з 57 іншими правозахисними організаціями звернулася до Європейського Союзу із закликом захистити Міжнародний кримінальний суд (МКС) від атак, зокрема з боку США. Активісти попереджають: такі дії загрожують самій системі міжнародного правосуддя.
Про це йдеться в заяві оприлюдненій на сайті Міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch.

Правозахисники зазначають, що недавній арешт та передача експрезидента Філіппін Родріго Дутерте до МКС за звинуваченням у злочинах проти людяності підтверджують важливість Міжнародного кримінального суду як останньої інстанції для покарання за тяжкі міжнародні злочини. Водночас адміністрація Дональда Трампа на початку лютого 2025 року запровадила санкції проти прокурора МКС Каріма Хана та інших посадовців, що працюють із МКС. Санкції включають замороження активів і заборону на в’їзд до США.
Правозахисники вважають такі дії спробою перешкодити незалежним розслідуванням та залякати працівників МКС. Ці санкції також мають потенціал підірвати фінансову й технічну здатність МКС виконувати свої обов’язки.
Попри індивідуальні заяви окремих держав-членів ЄС, офіційна позиція всього Євросоюзу досі не оприлюднена. Правозахисники наполягають, що ЄС має не лише засудити дії США, а й застосувати “Блокуючий статут” для захисту Міжнародного кримінального суду від санкцій.
МКС також стикається з тиском з боку інших країн. Росія видала ордери на арешт представників Міжнародного кримінального суду після рішення про ордер на арешт Володимира Путіна. В РФ вже ухвалили закон, що криміналізує співпрацю з МКС, подібний крок розглядається і в Ізраїлі.
Крім того, Угорщина заявила про намір вийти з МКС, відмовившись арештувати прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, який перебував у країні.
Уряди Франції, Польщі, Італії, Румунії та Німеччини також висловили небажання дотримуватися рішень МКС. Зокрема, Італія повернула підозрюваного до Лівії, порушивши обов’язок його передати до Міжнародного кримінального суду.
Правозахисники наголошують: без співпраці та виконання ордерів правосуддя неможливе. Вони закликають ЄС підтвердити свою відданість міжнародному правопорядку та вжити рішучих заходів для захисту незалежності МКС.
Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд опинився під загрозою зникнення через санкції президента США. Про це заявила головний суддя трибуналу, який здійснює правосуддя щодо винуватців одних із найтяжчих злочинів у світі.