15% українців готові підняти підозрілий предмет, що нагадує вибухівку – ДСНС
Близько 15% опитаних українців повідомили, що прибрали б підозрілий предмет, навіть якщо він може становити загрозу. Така поведінка частіше характерна для чоловіків, жителів сіл і людей без вищої освіти.
Такими є результати соціологічного дослідження, проведеного BBC Media Action у співпраці з Державною службою України з надзвичайних ситуацій.

Хоч більшість українців не мають наміру ризикувати свідомо, але багато хто не до кінця усвідомлює небезпеку, пов’язану з вибухонебезпечними предметами. Найпоширенішими причинами небезпечної поведінки соціологи назвали надмірну впевненість у собі та готовність діяти без обережності.
Зокрема, 56% респондентів переконані, що добре орієнтуються на місцевості й можуть уникнути небезпеки завдяки власним знанням. Ще 36% зізналися, що погодилися б зайти на потенційно небезпечну територію, якщо цього потребує робота чи нагальні життєві обставини.
Водночас 90% опитаних заявили, що у разі виявлення підозрілого предмета поводилися б обережно: попередили б інших, відійшли на безпечну відстань, зателефонували б до рятувальників і не торкалися б знахідки.
Проте не всі мають чітке уявлення про безпеку. Наприклад, 63% вважають, що достатньо просто позначити місце поруч із підозрілим предметом. А 21% зізналися, що підійшли б ближче, щоби роздивитися його, і ще 14% – що спробували б перенести знахідку.
Коли людей запитували, як би вони вчинили, побачивши підозрілий об’єкт, 66% називали як безпечні, так і потенційно ризиковані дії.
Окрім цього, 42% опитаних вважають, що їм бракує інформації про небезпеку мін та інших вибухонебезпечних предметів. Найгостріше цю проблему відчувають мешканці сіл і жителі західних областей України.
Ще чверть респондентів оцінили ризик постраждати від вибуху як високий. У південних регіонах таких було ще більше – 30%.
Попри це, загроза підриву посідає лише 11-те місце серед проблем, які найбільше турбують українців. Тим часом, за даними ДСНС, мінна небезпека може загрожувати понад 23% території України – це близько 139 тисяч квадратних кілометрів.
Дослідження тривало з січня по травень 2024 року. Соціологи опитали 2421 людину на підконтрольних Україні територіях. Також провели 12 фокус-груп із мешканцями регіонів, де рівень мінного забруднення вважається середнім або високим, і провели 10 глибинних інтерв’ю з аграріями та людьми, які вже постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Нагадаємо, що від початку повномасштабної війни в Україні станом на 1 лютого 2025 року від мін та вибухонебезпечних предметів загинули 327 людей, ще 794 зазнали поранень.