Учасника акції за відставку Авакова помістили під домашній арешт
Печерський суд Києва 4 червня відправив під домашній арешт активіста громадської організації “Речовий доказ” Олексія Білковського в межах розслідування кримінального провадження за фактом заподіяння ним тілесних ушкоджень працівникам поліції під час акції протесту біля Міністерства внутрішніх справ 14 травня. Зокрема, його підозрюють у розпиленні газу в бік співробітників поліції, унаслідок чого троє з них отримали опіки очей.
Про це громадська організація “Речовий доказ” повідомила на своїй сторінці у фейсбуку.
Водночас у самій організації не згодні як з рішенням суду про запобіжний захід активісту, так і з підозрою, яку йому висунули. Там запевняють, це співробітники поліції першими почали розпилювати газ у бік пікетувальників.
“14 травня ми виходили на акцію за відставку Авакова та Луценка “Обережно, токсичні!”. Коли ми стояли під МВС, беркутівці почали поводити себе агресивно та застосовувати силу проти учасників акції. Звісно, як і будь-якій нормальній людині, нам не сподобалося безпідставне застосування сили та спецзасобів проти громадян, які нічого не порушували. Під час сутички “правоохоронці” залили газом Білковського та інших учасників протесту. Проте підозрюваними стали не поліцейські, а Олексій – наш друг та член “Речового доказу”, – йдеться в заяві організації.
Крім того, як розповів кореспонденту Центру прав людини ZMINA адвокат Білковського Масі Найєм, під час розгляду запобіжного заходу не було надано доказів можливої провини його підзахисного. Адже досі не проведено судово-медичної експертизи для встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, які дістали співробітники поліції.
“А в повідомленні про підозру вже написано про легкі тілесні ушкодження. Обґрунтування підозри ґрунтується лише на показах потерпілих”, – уточнює Найєм.
У матеріалах справи є лише довідка про звернення потерпілих поліцейських по медичну допомогу в амбулаторію, але там немає жодного лікарського висновку.
Також адвокат вважає необґрунтованою міру запобіжного заходу, тому планує подавати апеляційну скаргу.
“Фактично все клопотання (про домашній арешт. – Ред.) ґрунтується на припущеннях слідчого та прокурора щодо наявності ризиків. Але жоден з ризиків аргументовано не доведений та не обґрунтований доказами його існування”, – пояснює Найєм.
Мовляв, підозрюваний від органів слідства не переховується та з’являється на першу ж вимогу слідчого, прокурора та суду.
“Ризик незаконного впливу на потерпілого чи свідків вважаю також необґрунтованим, оскільки, відповідно до наданих матеріалів, наразі всі свідки кримінального правопорушення ще допитані не були”, – додає адвокат.
Нагадаємо, що 14 травня в Нацполіції повідомили, що внаслідок сутичок під будівлею МВС постраждало троє правоохоронців.
“Учасники акції влаштували короткотривалу штовханину під стінами Міністерства внутрішніх справ України. Внаслідок інциденту один із мітингувальників застосував сльозогінний газ. У результаті постраждало троє спецпризначенців: вони отримали хімічний опік очей“, – йшлося в повідомленні поліції.
За цим фактом слідчий Печерського управління поліції розпочав кримінальне провадження за ст. 345 (“Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу”).
14 травня під будівлею МВС активісти вимагали відставки очільника МВС Арсена Авакова за саботаж реформ та розслідувань нападів на активістів. Тоді правоохоронці застосували до учасників фізичну силу, в той час хтось у натовпі розпилив сльозогінний газ.