У Криму суд арештував кількох захоплених українських моряків
В окупованому Криму підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя заарештував на 60 днів кількох українських моряків, яких російські силовики затримали 25 листопада в Керченській протоці.
Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook журналіст Антон Наумлюк.
Затриманих моряків доставили до Сімферополя ще вранці. Везли їх у двох машинах у супроводі російських силовиків.
“КамАЗ із заґратованими вікнами та мікроавтобус”, – написала на своїй сторінці у Facebook Омбудсман Людмила Денісова, посилаючись на свідчення місцевих жителів.
Ще до початку засідання під стінами “суду” почали збиратись активісти та російські журналісти. За інформацією прокремлівського видання “Кримінформ”, на засідання акредитувалися ТАСС, “Комерсант”, НТВ та Russia Today. Також для ведення прямого ефіру організували спеціальну телевізійну станцію.
Напередодні один із захоплених моряків Андрій Ейдер зміг зателефонувати рідним. Про це у Facebook написала його мачуха:
“Сказав, що прооперували, лежить у лікарні, все гаразд”.
За інформацією журналістки Олександри Єфименко, рідні затриманих попросили про юридичну допомогу адвоката Еміля Курбедінова, який працює над низкою кримських справ, та інших захисників.
“Шість осіб із двадцяти чотирьох мають захисників за угодою. Уже погодилися взятися за захист полонених українських моряків близько десяти адвокатів”, – написала вона на сторінці у Facebook.
Адвокат українців Едем Семедляєв повідомив, що всіх моряків ФСБ розділило на три групи: першу судитимуть сьогодні, другу – завтра, а останню групу, до якої потрапили поранені військові, судитимуть у Керчі, але невідомо коли. В цей час командувач військово-морськими силами ЗСУ Ігор Воронченко звернувся до військових.
“Брати! Я розумію, як вам зараз важко. Всі військові моряки ВМС із розумінням ставляться до так званих свідчень, які від вас зараз намагаються отримати. Адже методи роботи спецслужб РФ ні для кого не є секретом. Я сам пройшов через це у 2014 році і добре знаю, як це – бути в полоні і що стоїть за сказаними вами словами під час допиту. Ми один екіпаж, одна сім’я, ми боремося разом з вами до вашого повернення додому”, – написав він у листі, адресованому морякам.
Наразі відомо, що суд заарештував до 25 січня 2019 року Віктора Варемеза, Сергія Цибізова та Андрія Оприска. За інформацією Наумлюка, Цибізов на суді не визнав провини та заявив, що виконував накази вищого керівництва. Також моряк повідомив адвокату, що його не катували, проте “тиснули психологічно для давання необхідних показань”. Підконтрольний Кремлю суд планує винести сьогодні запобіжний захід для дванадцятьох українських моряків.
Наумлюк повідомив, що командир буксира “Яни Капу” Олег Мельничу розповів своєму адвокату, що українські моряки не визнають своєї провини.
“Розповів, що коли затримували піддався фізичній дії, але сильно не били. Його допитали, він розповів, як було: “Стояли, чекали лоцмана, потім на нас напали. Нічийого кордону ми не порушували, винним себе не вважаю“, – цитує його слова журналіст.
Нагадаємо, увечері 25 листопада, коли українські судна проходили через Керченську протоку в Азовському морі, російські кораблі та катери почали переслідування, вимагаючи зупинитись і погрожуючи застосувати зброю.
Згодом російські військові захопили три українські кораблі, поранивши шістьох військовослужбовців. Як повідомив на засіданні РНБО голова Генштабу Віктор Муженко, усього на трьох захоплених суднах було 23 українські моряки, двоє з них тяжко поранені. Також Муженко зазначив, що зв’язок з військовими зник після захоплення кораблів.
Українських полонених, яких Кремль визнає пораненими (а це троє з шести, які є пораненими за версією України), за інформацією української влади, доставили до Москви. Водночас, за інформацією Федеральної агенції новин, троє українських військових перебувають у відділенні травматології Керченської лікарні №1.