Що наразі відомо про екологічну катастрофу в Криму?

Дата: 05 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Наприкінці серпня в місті Армянськ в окупованому Криму стався витік хімічної речовини – сірчистого ангідриду. З міста евакуюють дітей, а роботу заводу “Кримський титан”, з якого стався витік, зупинили на два тижні. У зв’язку з викидом українська Омбудсман передала інформацію до ООН, ОБСЄ, ВОЗ та Міжнародному комітету Червоного хреста.

Центр інформації про права людини зібрав усе, що відомо наразі про ситуацію в Армянську.

ВИКИД СТАВСЯ ЩЕ 25 СЕРПНЯ, АЛЕ ОКУПАЦІЙНА ВЛАДА ЗАМОВЧУВАЛА ЦЕ

Інформація про викид почала з’являтися на місцевих форумах та в соціальних мережах одразу після того, як жителі міста відчули ядучий запах та побачили перші видимі прояви.

“Буквально за два дні вся квартира, де є хромовані вироби, покрита іржавим нальотом”, – написала місцева жителька в спільноті, присвяченій новинам міста, у російській соціальній мережі “ВКонтакте”.

Жителі Армянська почали жалітися на ускладнене дихання та подразнення слизових оболонок.

“Дихати неможливо було – пече дихальні шляхи, пече слизову. Жителі вже не знають, куди звертатися. На машині такий наліт, ніби окислення, побутова техніка в будинку в такому ж стані! Елементи, що містять нікель, змінюють колір, а метал звичайний покривається товстим нальотом іржі”, – розповів один з постраждалих російському виданню “Медуза”.

ЗАВОДИ, ЯКІ РОЗТАШОВАНІ ПОРЯД З МІСТОМ, СПОЧАТКУ СПРОСТОВУВАЛИ ІНФОРМАЦІЮ ЩОДО ПРИЧЕТНОСТІ

29 серпня три заводи, які розташовані поряд з містом, сказали, що не причетні до викиду хімічних речовин. “Кримський содовий завод”, АТ “Бром” і “Кримський титан” випускають технічну кальциновану соду, бром і діоксид титану з сірчаною кислотою відповідно.

Але місцеві жителі одразу почали говорити, що до викиду причетний завод “Кримський титан”. Він є містоутворювальним підприємством в Армянську: там працює більшість населення. Його неодноразово звинувачували в забруднені навколишнього середовища, а у квітні 2018 року підконтрольний Кремлю суд зобов’язав власників заводу виплатити штраф у розмірі 3 мільйона рублів за це.

Офіційно причетність підприємства до викиду підтвердили тільки 30 серпня.

ЗАВОД ЗАКРИЛИ НА ДВА ТИЖНІ. З МІСТА ЕВАКУЮЮТЬ ДІТЕЙ

4 вересня окупаційна влада Криму повідомила, що завод закрили на два тижні. При цьому, за їхніми словами, заробітну платню працівникам виплатять у повному обсязі.

Уже через декілька днів після викиду хімікатів у місті провели дезінфекцію: вулиці мили содовим розчином; школи та дитячі садки чистили ретельніше. Місцевим жителям порадили закрити вікна та поприбирати у квартирах.

Разом з тим почали евакуацію дітей з міста до Євпаторії та інших курортів. Це пов’язано з тим, що сірчистий ангідрид, який потрапив у повітря, є дуже шкідливим саме для дітей. Він є тяжким газом, який скупчується ближче до землі, а тому вони більше ризикують наразитися на отруєння.  

“За даними [агентства з реєстрації токсичних речовин і захворювань США] Agency for Toxic Substances and Disease Registry, діоксид сірки у високих концентраціях викликає сильне подразнення слизових оболонок очей і дихальних шляхів; може виникати кон’юнктивіт, опік рогівки, бронхоспазм, набряк легенів, токсичний пневмоніт і гостру обструкцію дихальних шляхів. У віддаленому періоді можуть бути проблеми із зором, легеневий фіброз. Крім того, ті, хто отруївся, можуть страждати від діареї, блювоти, болю в животі. Вдихання навіть невеликих кількостей діоксиду сірки провокує загострення бронхіальної астми та емфіземи”, – розповів російським ЗМІ експерт Михайло Макматов-Рись.

УКРАЇНСЬКИМ ПРИКОРДОННИКАМ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ВИКИДУ, НАДАЮТЬ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ

“Українська правда” з посиланням на речника Держприкордонслужби Олега Слободяна розповіла, що на адмінкордоні з окупованим Кримом прикордонники скаржаться на погане самопочуття через випари.

“Прикордонники несуть службу в штатному режимі. Були скарги від прикордонників на самопочуття – це переважно головний біль, нудота, першіння в роті, але такі військовослужбовці відразу відводяться від служби і їм надається медична допомога. Інформацію про викиди на заводі враховано в службі. Змінено маршрути руху прикордонних нарядів, усі вони забезпечені засобами індивідуального захисту. Намагаємося не ставити до прикордонних нарядів жінок. Поки що ситуація зберігається такою”, – зауважив він.

УКРАЇНА ПОВІДОМИЛА ПРО СИТУАЦІЮ ООН, ОБСЄ ТА ВОЗ. У ВИТОКУ ЗВИНУВАЧУЮТЬ РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ

На своїй сторінці у Facebook представник українського Омбудсмана з дотримання прав жителів Криму і Севастополя Ісмаїл Халіков написав, що офіс Уповноваженого передав інформацію про викиди шкідливих речовин в районі Армянська до міжнародних організацій.

“Цю інформацію передано до міжнародних організацій (ООН, ОБСЄ, ВООЗ, Організації Червоного хреста) – з метою документування фактів порушення прав людини; до прокуратури АРК – про порушення кримінальної справи щодо осіб, причетних до порушення екологічних прав громадян на тимчасово окупованих територіях України і загрози їхньому життю. Викликає занепокоєння, що досі не оголошено про надзвичайний стан, що не евакуюють доросле населення, а окупанти продовжують “заспокоювати” людей”, – написав він.

Згодом Міноборони розповіло, що до викиду причетні російські військові.

“Підрозділи ЗС РФ проводили стрільби в районах розташування відстійників відходів хімічного виробництва титанового та содового заводів. Внаслідок влучень снарядів зазначені об’єкти були пошкоджені, що призвело до суттєвого погіршення екологічної обстановки на всій півночі окупованого Криму”, – повідомляли українські медіа з посиланням на речника Міністерства оборони України Олександра Мотузяника.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter