Рада проголосувала за штрафи без попередження для телебачення і радіо
Верховна Рада прийняла у першому читанні зміни до закону “Про телебачення і радіомовлення” щодо удосконалення процедури застосування санкцій Національною радою з питань телебачення і радіомовлення.
За відповідне рішення проголосували 250 народних обранців.
Зокрема, законопроектом 4815 пропонується надати право Нацраді приймати рішення про стягнення штрафу незалежно від того, чи застосовувалася до порушника санкція у вигляді попередження.
Також законопроект розширив перелік підстав для переоформлення ліцензії, тепер такою підставою може стати ще й зміна відомостей про засновника (співзасновників) та/або власника (співвласників) заявника.
Спікер ВРУ Андрій Парубій закликав депутатів підтримати цей законопроект, оскільки він, на його думку, посилить інформаційну безпеку країни, передає Українська правда.
“Інформаційна атака є однієї із ключових завдань Кремля. Всі рішення, які дозволять нам посилити інформаційну безпеку, йдуть на користь”, – сказав Парубій.
Доповідаючи з трибуни, співавтор законопроекту Григорій Шверк (фракція “Блок Петра Порошенка”) наголосив, що необхідність ухвалення цього законопроекту підтвердили останні події довкола телеканалу “Інтер”.
“Багато хто вважає, що цих подій не було б, якби була належна реакція органів державної влади щодо “Інтера”. Це європейська практика. Багато хто з вас чув, як польський регулятор застосував штраф до радіостанції, ведучі якої в прямому ефірі образили українських жінок”, – цитує Шверка “Детектор медіа”.
Голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар підтримала Шверка й нагадала, що комітет рекомендував ухвалити законопроект за основу в першому читанні.
“Штрафи – це більш гнучка система покарання, ніж попередження, які є зараз… Система штрафів працює в країнах Європи. Зважаючи на ті небезпеки, які є в інформпросторі, виникають питання. Багато порушень не тягнуть на попередження, але тягнуть на штраф. Приміром, ми вчора в комітеті розглядали ситуацію з телеканалом “Інтер”, який в концерті до Дня Незалежності вирізав слова Олександра Пономарьова “Слава Україні””, – зазначила пані Сюмар.
***
Законопроект передбачає прописати прямо в законі “Про телебачення і радіомовлення” розміри штрафів та порушення, за які вони накладаються на мовників і провайдерів (нині це питання регулюються постановою Кабміну).
Розміри штрафів становлять 5%, 10% і 25% розміру ліцензійного збору. Найбільший штраф (25%) призначається за найгрубіші порушення, незалежно від того, чи застосовувалася перед тим санкція “оголошення попередження”. Менші штрафи призначаються за менш грубі порушення, якщо після оголошення попередження порушення не усунено. Штраф не може накладатися, якщо з часу порушення минуло більше одного календарного року.
Найбільший штраф 25% передбачається за: заклики до насильницької зміни конституційного ладу України; заклики до розв’язування війни, агресивних дій або їх пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті та/або приниження національної честі та гідності; пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження.
Штраф у 10%, крім іншого, призначатиметься за трансляцію телепередач, виготовлених після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, а також за трансляцію аудіовізуальних творів, одним із учасників яких є особа, внесена до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненого на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.