Ким є затримані СБУ активісти “Автономного опору”, і чому їх потрібно підтримати

Дата: 13 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

Вранці 12 жовтня у Львові працівники СБУ провели брутальні з виламування дверей обшуки в помешканнях активістів організації лівих націоналістів “Автономний опір”. Після обшуків 9 активістів були затримані на кілька годин.

Після дня допитів у Львівському міському управлінні поліції, усіх відпустили, але вручили повістки на подальші допити. Серед затриманих — учасники кримського Євромайдану Максим Осадчук та Денис Мацола.

Хто такі активісти “Автономного опору” та чому ними зацікавилась Служба безпеки України — з’ясовувало Громадське.

Хто такі затримані активісти “Автономного опору”

Організація “Автономний опір” діє у Львові з 2009 року. До 2012-го позиціонувала себе як праворадикальна. Зараз нараховує близько 40 членів, розповіла Громадському активістка організації Анна Іванцик. За її словами, сьогодні організація займається політичними, екологічними, соціальними питаннями, бореться з незаконними забудовниками та відстоює інтереси львівської громади.

Остання акція “Автономного опору” відбулася під посольством Білорусі на підтримку політичних в’язнів країни. Тоді деяких учасників теж затримали правоохоронці — шукали гранату і зброю, підозрюючи планування теракту.

“Знайшли тільки мегафон і банер”, —  розповідає Іванцик.

Випускники філософського факультету Таврійського національного університету кримчани Максим Осадчук та Денис Мацола долучилися до “Автономного опору” у 2014 році. До того вони були активними учасниками Євромайдану в Криму — розповідає правозахисник Костянтин Реуцький, який знає хлопців останні 7 років:

“Вони були в тій же активістській групі, що й Кольченко, Сєнцов і Афанасьєв. Максим Осадчук вдихнув друге життя в “Автономний опір”, зробивши його лівацько-націоналістичною організацією. Це унікальне в українському полі поєднання розумних національних позицій правої і лівої платформи під національними прапорами, із гаслами за соціальну справедливість”.

В ефірі Громадського, у грудні 2014-го, Максим Осадчук розповідав, що переїхав до Львова після окупації Криму, оскільки залишатися там лівим активістам, які підтримували Майдан, було неможливо. Його близького друга Олександра Кольченка заарештували і звинуватили в тероризмі та участі у “Правому секторі”.

В інтерв’ю Ігореві Бурдизі в листопаді минулого року Осадчук розповідав:

“У нашій компанії тоді було дві головні лінії поведінки. Олег Сенцов – він з’явився уже після перемоги київського Майдану – планував залишитися і продовжити мирний протест проти окупації. Безумовно, яскравий і харизматичний чувак, хоча й з трохи тоталітарними “замашками”, він був натхненний перемогою в Києві і певен, що тут теж усе вдасться залагодити. Запал Сенцова багатьох спокусив, це був їхній відповідальний вибір. Але зараз мені здається, що їхня участь уже тоді була вирішена — після анексії новій “владі” просто необхідний був показовий процес і вони його дуже швидко знайшли з чого зліпити.

Я обрав інший шлях — відступити і перегрупуватися. З Криму я поїхав 12 березня, за чотири дні до референдуму. Поїхав у Львів — там у мене вже були контакти з “Автономним опором”, я знав, що на мене чекають і зустрінуть”.

Невдовзі він пішов воювати на фронт у складі добровольчого батальйону Айдар з позивним “Історик”. На початку жовтня 2014 року Осадчук уже був у місті Щастя.

“Мені пропонували робити військову кар’єру, стати лейтенантом. Але я йшов на війну не для цього, я йшов перевірити себе і впорався з цим. Чи розчарувався я у своїх ідеях? У жодному разі. Я бачив російських солдат, техніку, я розумів і розумію, що триває війна з агресором. Просто в тилу я почуваюся кориснішим для країни”.

Максим Осадчук розповідав, що не поділяє песимізму розчарованих майданівців, оскільки Україна все ж відійшла від краю прірви, хоч і може будь-якої миті там знову опинитися.

“Все ще можливий бенефіс ультраправих, яким знову може скористатися Кремль. При цьому я вважаю, що зараз не час для радикальних дій. Очевидно, що нинішній консенсус рано чи пізно порушать. Тому прогресивні сили повинні діяти правовим шляхом, зміцнювати оборону, будувати ідеологічну платформу, зміцнювати союз між лівими і лібералами, вибудовувати гегемонію. Робити те, що не встигли перед Майданом, щоб очолити процес. Цим я зараз і займаюся”.

Інший активіст — Денис Мацола, за словами Костянтина Реуцького, після анексії Криму, працював в організації “Восток-SOS”, був журналістом в Informator.media і активно висвітлював події в АТО.

За словами Анни Іванцик, усього було затримано 12 людей.  Окрім Дениса та Максима, також Катерина Бенюк, Сергій Большаков, Ярина Волошин, Антон Парамбуль, Ростик Тютюнник. Інші п’ятеро, — їхні друзі, приїхали з Кривого Рогу подивитися на Львів, — їх невдовзі відпустили.

Які можуть бути мотиви затримання

За словами Анни Іванцик, обшуки в активістів “Автономного опору” відбуваються не вперше. Здебільшого їх організовують перед політичними акціями:

“Торік 1 травня затримали нашого активіста Олега Кордіяку, ми виходили на його підтримку”.

Правозахисник Максим Буткевич розповів Громадському про так звану  справу “Чорного світанку”:

“В Олега Кордіяка провели такий самий переможний обшук, прес-реліз виклали на сайті СБУ про те, що він мало не сепаратист. Все закінчилось тим, що він проходив як свідок, справу поклали під сукно, комп’ютер його вилучили і не повернули. Тоді мляво реагувала правозахисна спільнота, від СБУ ніхто не отримав чітких пояснень”.

Нинішні обшуки та затримання також відбулися напередодні запланованої акції. “Автономний опір” оголосив про проведення у Львові “Маршу УПА” 14 жовтня.

“Щойно ми заявили, що день УПА — це не свято олігархів, що ми виступаємо за збереження вшанування саме воїнів УПА, як борців за визволення українського народу, СБУ оголосила, що плануються провокації на 14 жовтня. Але у Львові лише “Автономний опір” подав заявку на 14-те жовтня, оскільки Правий сектор, “Національний корпус” і “Свобода” збирають людей до Києва”, — каже Анна Іванцик.

Нагадаємо, у Львові вранці 12 жовтня оперативники СБУ прийшли з обшуком до квартири, де проживають представники організації “Автономний опір”. Щоб потрапити до квартири близько 7:10, виламали двері. Слідчі дії тривали кілька годин поспіль. Після обшуків на кілька годин були затримані 9 активістів. Допити тривали до 9 години вечора.

За свідченнями одного з активістів, Сергія Большакова, всі затримані проходять поки що як свідки по статтям “заклики до повалення конституційного і державного ладу і порушення територіальної цілісності України, плюс заклики до соціальної революції та також, що ми розповсюджували у соціальних мережах матеріали спрямовані на дестабілізацію політичної ситуації у регіоні”.

У львівському СБУ спочатку повідомили ЗМІ, що обшуки обумовлені інформацією про те, що окремі активісти проводять акції, які фінансуються з території Російської Федерації.

Слідчі дії, за словами Олександра Ткачука, відбуваються у межах кримінального провадження, відкритого за ч. 2 ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) та ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) ККУ.

Пізніше прес-служба СБУ видала реліз, що співробітники спецслужби зафіксували причетність “лідерів” групи до низки актів вандалізму, у тому числі проти консульських і дипломатичних установ іноземних країн, функціонуючих у регіоні.

“Оперативники СБУ також задокументували, що учасники групи поширювали у соціальних мережах матеріали, спрямовані на дестабілізацію політичної ситуації у регіоні. Комплексне експертно-лінгвістичне дослідження встановило наявність публічних закликів до насильницького повалення державної влади у публікаціях, що зловмисники поширювали в Інтернеті”, — йдеться у повідомленні відомства.

Повідомляється, що під час восьми обшуків за місцем проживання та офісах правоохоронці вилучили комп’ютерну техніку і матеріали із доказами протиправної діяльності.

Правозахисниця Олександра Дворецька припустила, що звинувачення у підготовці державного перевороту пов’язано із підготовкою активістами Альтернативного маршу на 14 жовтня у Львові.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter