Як виїхати з тимчасово окупованого Криму на материкову Україну або закордон

Дата: 16 Квітня 2022
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим надало детальні пояснення щодо виїзду з тимчасово окупованого Криму.
 

Після 24-го лютого відомство отримує від українських громадян багато запитів про виїзд з тимчасово окупованої території на підконтрольну уряду територію України або закордон. 

У представництві президента також нагадують, що громадяни можуть надсилати детальні запити на консультацій електронною поштою: zvernennia@ppu.gov.ua
 
Чи буде до мене застосовано відповідальність за виїзд з тимчасово окупованого Криму в порушення державного кордону України (виїзд через РФ)?

Ні, вас не буде притягнуто до відповідальності за виїзд з окупованого Криму через Російську федерацію в разі фактичної евакуації з півострова.

З початку нового етапу збройної агресії РФ на території України 24 лютого 2022 року всі три українські КПВВ між окупованим Кримом та Херсонською областю не працюють. Наразі частина території Херсонської області охоплена бойовими діями та перебуває під тимчасовим контролем окупаційних збройних сил РФ.

Крім того, на період запровадження на території України карантину не застосовуються адміністративні стягнення та заходи впливу за адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї з підстав гуманітарного характеру.

Відповідно до змін до урядової постанови №1236, на території України продовжено дію карантину до 31 травня 2022 року. Водночас, згідно з законом від 29 червня 2021 року "Про внесення зміни до розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" визначено, що до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, на період дії карантину або на час блокування діяльності контрольних пунктів в’їзду-виїзду, не застосовуються адміністративні стягнення та заходи впливу за адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, якщо такі порушення настали з підстав гуманітарного характеру. Ці підстави визначив Кабінет Міністрів України.

Тож, не є порушеннями правил перетину держкордону України вимушене його перетинання, вчинене в стані крайньої необхідності.

Якщо за наявності таких підстав вас все ж таки буде притягнуто до відповідальності за порушення встановлених правил перетину державного кордону, потрібно звертатися за консультацією до Представництва президента України в АРК.

Чи працюють посольство та консульські установи України в РФ?

Ні, посольство України в Москві та консульські установи України на території РФ наразі не працюють.

Внаслідок нового етапу військової агресії РФ на території України, 24 лютого 2022 року було розірвано всі дипломатичні відносини між Україною та Російською Федерацією.

За даними Міністерства закордонних справ України, посольство України в Москві та консульські установи України на території РФ припинили виконання своїх функцій.

У разі необхідності надання невідкладної консульської допомоги громадянам України, які перебувають на території РФ, просимо звертатися на "гарячу лінію" МЗС за телефоном +38 044 238 15 88, або на електронну пошту mfa.hotline.cons@gmail.com

На підставі яких документів можна залишити територію РФ?

Громадяни України мають можливість перетину державного кордону з РФ на підставі документа для виїзду за кордон (закордонного паспорта), а також посвідчення особи на повернення в Україну.

З 1 березня 2020 року скасовано можливість перетину громадянами України державного кордону України з Російською Федерацією на підставі паспорта громадянина України та свідоцтва про народження для дітей віком до 16 років.

Документи, видані на ТОТ не є чинними, не визнаються та не створюють правових наслідків. Проте, такі документи є достатньою підставою для перетину кордону РФ. Тому в разі перебування на території РФ без закордонного паспорта, за отриманням посвідчення особи на повернення в Україну в разі наявності такої можливості ви можете звернутись до посольства України в Республіці Білорусь, посольства України в Республіці Вірменія, або інших країни, куди ви зможете виїхати.

Які дипломатичні установи України можуть надавати допомогу громадянам України на території третіх країн?

Під час перебування на території третіх країн громадяни України можуть звернутись до дипломатичних установ України, яким доручено надавати необхідну консультативну та консульську допомогу вищезгаданій категорії громадян для забезпечення їх повернення в Україну.

До яких дипломатичних установ країн-партнерів можна звернутись по допомогу на території РФ в разі екстреної ситуації?

Додатково зазначаємо контакти окремих посольств іноземних країн-партнерів України на території рф, куди ви можете звернутись в разі екстрених ситуацій.

До прикладу, міністерство в справах імміграції, біженців і громадянства Канади (IRCC) надало інформацію, що особам без паспорта або із закінченим терміном його дії IRCC може видати документ, що даватиме право на одноразову поїздку, і дозвіл на отримання іноземцем статусу тимчасового резидента. Така можливість може бути надана за виняткових індивідуальних обставин залежно від ситуації заявника.

Крім того, IRCC уповноважене на власний розсуд надавати заявникам, що виїжджають до Канади, допомогу в отриманні відсутніх документів.

Через які КПВВ можна безпечно заїхати або повернутись на підконтрольну уряду України територію?

Наводимо перелік пунктів пропуску через державний кордон, через які можна безпечно потрапити на територію  України.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter