Як проголосувати на місцевих виборах незалежно від “прописки” та стану здоров’я

Дата: 03 Липня 2020 Автор: Ольга Падірякова

Ухвалений наприкінці 2019 року Виборчий кодекс України вніс до законодавства зміни, які дозволяють громадянам голосувати на місцевих виборах за місцем фактичного проживання, а не за місцем реєстрації. Це дасть можливість мобільним групам населення, таким як внутрішні переселенці та трудові мігранти, повноцінно впливати на життя громади, де вони живуть.

Для реалізації такого права Центральна виборча комісія 18 травня 2020 року затвердила порядок зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації.

Даємо відповіді на питання, як правильно змінювати виборчу адресу для голосування на місцевих виборах, хто може це зробити, а також які проблеми з голосуванням можуть виникнути, навіть якщо ви мешкаєте за місцем реєстрації.

Під час підготовки цієї інструкції використано матеріали Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” та Громадянської мережі “ОПОРА”. 

Що таке виборча адреса і хто може її змінювати?

Виборчою адресою особи є адреса, за якою зареєстровано її місце проживання. Водночас новий Виборчий кодекс закріпив можливість “прив’язати” виборчу адресу не лише до місця зареєстрованого проживання, а й до фактичного місця проживання.

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців можливості проголосувати на виборах. Тож переселенці, які тривалий час живуть на контрольованій території, та внутрішні мігранти, які, наприклад, кілька років працюють та живуть у Києві, а зареєстровані у Львові, не могли обирати представників тих громад, у яких вони фактично мешкають.

Але з 1 липня 2020 року кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може закріпити своє фактичне місце проживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Найближчі вибори – це вибори до органів місцевого самоврядування 25 жовтня 2020 року.

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Виборчу адресу для конкретних виборів можна змінювати лише до п’ятого дня виборчого процесу або в міжвиборний період. А виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування. Тобто, щоб проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня, виборець має змінити виборчу адресу до 10 вересня 2020 року (п’ятий день виборчого процесу місцевих виборів 2020-го).

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на наступних виборах або референдумах. Звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування.

Також варто пам’ятати, що протягом року не дозволено повторної зміни виборчої адреси.

Які документи потрібні для зміни виборчої адреси?

Під час звернення до органів Державного реєстру виборців насамперед потрібно показати паспорт громадянина України, а в разі нещодавнього набуття громадянства України – посвідчення громадянина України.

Також потрібно подати заяву про зміну виборчої адреси. Бланк заяви можна завантажити з додатка до постанови ЦВК №145, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі Державного реєстру виборців.

З 24 липня жодних документів, що підтверджують місце фактичного проживання виборця, додавати до заяви не потрібно.

Куди звертатися для зміни виборчої адреси?

Виборцю потрібно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає.

Зауважте, що деякі відділи ведення ДРВ не ведуть особистого приймання громадян через карантинні обмеження. Тож, якщо ви плануєте подати заяву про зміну виборчої адреси в паперовому вигляді, заздалегідь зателефонуйте до свого відділу ведення держреєстру.

Детальну інформацію про місце розташування потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті ДРВ у розділі “Відділи ведення реєстру”.

Крім того, Громадський холдинг "ГРУПА ВПЛИВУ" зібрав усі телефони місцевих відділів у фотоальбом за посиланням.

Як подавати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?

Якщо у вас є кваліфікований електронний підпис (КЕП), ви можете подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн. Ця опція також стала вперше доступна 1 липня 2020 року.

Електронний підпис можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК). Наприклад, в АЦСК Приватбанку, УкрСиббанку, Ощадбанку, Державної фіскальної служби, Державного підприємства "ДІЯ" та інших. Повний перелік АЦСК доступний на ресурсі "Центральний засвідчувальний орган".

Подавати заяву та документи потрібно через Кабінет виборця на сайті www.drv.gov.ua.

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані та прикріпити копії документів, які підтверджують фактичне проживання виборця, у форматі JPG або PDF (загальний розмір файлів не має перевищувати двох мегабайтів). 

На сайті ДРВ у правому верхньому куті зайти в "Кабінет виборця" та перейти до розділу "Заяви, запити".

Максимально деталізовану покрокову інструкцію про подання онлайн-заяви на зміну виборчої адреси також опублікувала Громадська мережа "ОПОРА".

Зауважте, що дані до заяви треба вносити дуже уважно і без помилок. Адже подати заяву з коректними даними можна буде лише після отримання відповідної відмови в задоволенні некоректно поданої заяви, на що може піти не один день.

Скільки часу триває зміна виборчої адреси?

На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Повідомлення про зміну виборчої адреси  може бути видано виборцю безпосередньо у відділі ведення ДРВ, надіслано поштою на нову виборчу адресу або на адресу електронної пошти, зазначену в онлайн-заяві.

Водночас, якщо виборець подавав заяву особисто чи через уповноважену особу (див. наступний пункт), він також може отримати повідомлення на електронну пошту, якщо зазначить про це в заяві.

Також є кілька підстав, через які можуть відмовити в зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подання. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи, щоб змінити виборчу адресу, й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді. Адже відомі приклади успішних судових оскаржень відмов у тогорічній процедурі зміни місця голосування. Допомогти з такими оскарженнями можуть громадські омбудсмани із захисту виборчих прав Громадянської мережі "ОПОРА", які є в кожній області.

Як змінити виборчу адресу людині з інвалідністю?

Якщо ви людина з інвалідністю і вам складно дістатися відділу ведення ДРВ, подати паперову заяву про зміну виборчої адреси може ваша уповноважена особа.

Уповноважена особа під час звернення до відділу ведення ДРВ повинна надати всі описані вище документи, але додатково показати власний паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу потрібно змінити. Довіреність має бути посвідчена відповідно до вимог законодавства.

Я живу за місцем реєстрації, чи це автоматично гарантує голосування на виборах?

Виборцям, які проживають за місцем реєстрації і планують голосувати на дільниці, варто перевірити інформацію про своє внесення до Державного реєстру виборців у кабінеті виборця на сайті www.drv.gov.ua. Це також можна зробити безпосередньо відвідавши відділ ведення ДРВ за місцем реєстрації.

Якщо виявиться, що вас немає в списках виборців, необхідно до 20 жовтня 2020 року подати до відділу ведення ДРВ відповідно до своєї виборчої адреси заяву щодо свого внесення до реєстру або змінення ваших персональних даних у реєстрі. Для цього потрібно надати паспорт та документи, що підтверджують відповідні зміни.

Хто і як може голосувати в лікарні або вдома?

Ви маєте право голосувати за місцем перебування – вдома чи в лікарні в межах свого територіального виборчого округу тощо, якщо ви постійно не здатні самостійно пересуватися і в Держреєстрі виборців є відповідна позначка (НСП) або ж ви тимчасово не здатні самостійно пересуватися через стан здоров’я і маєте підтверджувальну медичну довідку.

Якщо ви маєте в реєстрі позначку НСП, не пізніше ніж за 10 днів до дня голосування вам має надійти іменне запрошення з повідомленням, що вам буде надана можливість проголосувати за місцем перебування. Тоді в день голосування чекайте на членів виборчої комісії.

Якщо запрошення не надійшло, зверніться до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення ДРВ із заявою про уточнення попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування.

Якщо ви маєте позначку НСП, але хочете проголосувати на дільниці, то потрібно до 12:00 24 жовтня 2020 року подати до дільничної виборчої комісії самостійно, поштою або через інших осіб заяву про бажання проголосувати на дільниці.

Якщо позначки НСП немає, але ви не можете прийти на виборчу дільницю у зв’язку з інвалідністю, за віком чи станом здоров’я, подайте до дільничної виборчої комісії поштою або через інших осіб власноруч написану заяву та довідку медичної установи про стан здоров’я не пізніше ніж до 20-ї години 23 жовтня 2020 року.

Якщо у вас є медичні документи, які підтверджують постійну нездатність пересуватися самостійно, але в реєстрі відсутня позначка НСП, подайте до держреєстру заяву щодо зміни ваших даних з копією цих документів. Зробіть це не пізніш як за п'ять днів до дня голосування.

Також зверніть увагу на такі нюанси, пов’язані з голосуванням удома чи за місцем перебування.

Якщо ви внесені до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування (вдома, в лікарні тощо), але прибудете на дільницю після того, як члени виборчої комісії вирушили для організації голосування виборців за місцем перебування, вам не видадуть бюлетенів, поки не повернуться ці члени комісії та не підтвердять, що ви не проголосували за місцем перебування.

Якщо ви голосуєте за місцем перебування, ви не можете відмовити в присутності під час проведення голосування членам комісії, які проводять голосування, а також офіційним спостерігачам, кандидатам, уповноваженим та довіреним особам. У разі відмови допустити зазначених осіб у приміщення вам не дозволять голосувати за місцем перебування.

Ви заповнюєте виборчі бюлетені особисто, зберігаючи таємницю голосування. Член вашої сім’ї або особа, яка здійснює догляд, мають право бути присутніми під час голосування, допомогти заповнити виборчий бюлетень та вкинути його у виборчу скриньку, якщо ви не можете самостійно виконати ці дії у зв’язку зі станом здоров’я. 

Але зауважте: під час голосування за місцем перебування ви не маєте права отримувати інший виборчий бюлетень, якщо припустилися помилки, на відміну від виборців, які голосують на дільниці.

Чи можуть голосувати люди без зареєстрованого місця проживання?

Ще одна важлива новація Виборчого кодексу – це можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання.

Лише за офіційними даними із сайту Державного реєстру виборців в Україні налічується понад 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення навчання були виписані звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві, і люди, які були виписані рішенням суду після розлучення, і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі.

Такі громадяни можуть подати заяви на визначення виборчої адреси попри відсутність реєстрації

Це стало можливим завдяки ухваленій 11 червня постанові ЦВК "Про Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання"

Загалом алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як під час подання паперової заяви, так і онлайн.

Наприклад, якщо людині нещодавно виповнилось 18 років і вона не має зареєстрованого місця проживання, або якщо людина також не має зареєстрованого місця проживання, але давно має право голосу й виявила, що не була включена до списку виборців раніше, то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про включення особи до Реєстру виборців. Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №145 від 24.07.2020 або взяти безпосередньо у відділі ведення ДРВ.

А якщо такої людини без зареєстрованого місця проживання немає в Реєстрі й вона хоче подати заяву онлайн, то алгоритм дій буде подібним до процедури зміни виборчої адреси, але необхідно буде з самого спочатку при виборі виду заяви обрати пункт «Звернення щодо включення до Реєстру», а потім обрати пункт «Щодо зміни виборчої адреси».

Також якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатися за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter