Як “вижити” на виборах

Дата: 29 Березня 2019 Автор: Петро Смирнов

Вибори президента Україні пройдуть уже цієї неділі, 31 березня. Понад 315 тисяч громадян встигли змінити свою виборчу адресу, а згідно з останніми даними соціологів, 84% українців збираються прийти цієї неділі до виборчих дільниць та скористатися своїм правом голосу.

Напередодні цієї події Центр прав людини ZMINA розповідає, якими нормами та законами захищені ваші виборчі права, як їх можуть порушувати та чому любителі селфі можуть сісти до в’язниці всього за одне фото 31 березня.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ РЕГУЛЮЮТЬ ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ ТА ХТО МАЄ ПРАВО ГОЛОСУВАТИ?

Усі питання щодо виборів президента в Україні регулюються двома документами –Конституцією та Законом України "Про вибори Президента України". Так, у статті 38 Конституції сказано, що громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Президента громадяни обирають на основі загального, рівного і прямого виборчого права через таємне голосування строком на п’ять років. Вибори завжди проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень президента України, а тому одразу після голосування ви можете сміливо поставити собі нагадування на кінець березня 2024 року.

Право голосу на виборах президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років; їх, згідно із законом про вибори, називають виборцями. Водночас не мають права голосу в нашій країні громадяни, визнані судом недієздатним.

Кожен виборець має лише один голос, правом на який може скористатися тільки на одній виборчій дільниці. Також кожен виборець може працювати у виборчій комісії, взяти участь у проведенні передвиборної агітації та спостерігати за проведенням волевиявлення своїх співгромадян. Це робиться для того, щоб уникнути порушень та фальсифікацій.

Я ТЕМНОШКІРИЙ УКРАЇНЕЦЬ, ВІРЮ В БУДДУ ТА НЕ РОЗМОВЛЯЮ УКРАЇНСЬКОЮ, Я МАЮ ПРАВО ГОЛОСУ?

Якщо ви маєте паспорт України, вам більше 18 і ви не визнані недієздатним, то ви, звісно, маєте право голосу. Пам’ятайте, що обмеження та привілеї виборчих прав за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються.

Участь у виборах є добровільною, а тому, якщо хтось змушує вас іти в неділю на вибори, це є порушенням закону. Проте слід пам’ятати, що від вашого голосу може залежати майбутнє країни в наступні п’ять років.

В Україні забороняється застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, які завадять вам проголосувати 31 березня. Забороняється також контроль за волевиявленням виборців: цей процес є таємним.

Я ОБОЖНЮЮ РОБИТИ СЕЛФІ, ЧИ МОЖНА ФОТОГРАФУВАТИ ПРОЦЕС ГОЛОСУВАННЯ ТА ПОХВАЛИТИСЯ В ІНСТАГРАМ?

Ми не радимо робити вам цього, адже фотографування в кабінці для голосування є не просто протизаконним, а й суворо карається – до трьох років позбавлення волі. Правоохоронці можуть розцінити це як розголошення результатів волевиявлення, про це напередодні навіть говорив радник очільника МВС.

Не можна також розголошувати в будь-який спосіб свій вибір у приміщенні для голосування. Це також буде порушенням таємниці голосування.

ЯК МОЖУТЬ ПОРУШИТИ МОЇ ПРАВА В ДЕНЬ ВИБОРІВ?

Видів порушень, з якими ви можете зітнутись, є дуже багато. Зокрема, вам можуть відмовити у зміні місця голосування. Це буде порушенням, якщо ви звернулися до кінця терміну, коли цю процедуру можна було офіційно провести. На цьогорічних виборах президента зміну місця голосування проводили до 25 березня.

Порушенням є відсутність виборчої адреси через відсутність місця реєстрації, "прописка" не впиває на ваше право обирати президента.

Якщо ваша дільниця закрилася раніше 8-ї вечора чи відкрилася пізніше 8-ї ранку – це теж вважається порушенням ваших прав.

Відмовити вам у голосуванні не можуть, навіть якщо ваше ім’я в списку виборців має якісь помилки: описки в ПІБ, даті народження та адресі проживання. В разі якщо зрозуміло, що до списку занесено саме того виборця, то це не є підставою для відмови у видаванні бюлетеня.

Відмовити у видаванні бюлетеня можуть тільки тоді, коли в списку виборців присутнє зовсім інше ім’я та прізвище або особа, яку не має бути до нього занесено, і вона не може достовірно стверджувати, що йдеться про неї.

ЯК МОЖУТЬ ПОКАРАТИ ЗА ПОРУШЕННЯ НА ВИБОРАХ?

Видів покарання за порушення на виборах є три – штраф, виправні роботи та ув'язнення. Так, за видавання бюлетеня особі без документа, що підтверджує громадянство України, за наявність одночасно кількох осіб у кабіні для таємного голосування, за винесення бюлетеня за межі дільниці або ж його отримання не від члена виборчої комісії передбачається штраф у розмірі від 1700 до 5100 гривень, виправні роботи до двох років або обмеження волі до трьох років.

Більш серйозне покарання загрожує тим, хто, наприклад, пошкодить виборчу скриньку. За це вас можуть позбавити волі на п'ять або цілих сім років з обмеженням права обіймати певні посади або вести певну діяльність від одного до трьох років.

ЯКЩО В ДЕНЬ ВИБОРІВ ПОРУШИЛИ ВАШІ ПРАВА

Радимо звернутися до поліції, голови виборчої дільниці та офіційних спостерігачів. Також ви можете повідомити про такі факти в офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини. Він уже почав збирати факти порушення виборчих прав українців.Повідомити про порушення можна за номером телефону гарячої лінії Уповноваженої 0 800 50 17 20, за допомогою електронного звернення, розміщеного на офіційному сайті www.ombudsman.gov.ua, безпосередньо до громадської приймальні Уповноваженого (м. Київ, вул. Інститутська, 21/8) або до представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у відповідному регіоні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter