Правильні дії під час затримання чи арешту – інструкція для активістів

Дата: 21 Серпня 2018

За минулі місяці в Україні почастішали напади на активістів. Останній гучний випадок стався в Херсоні, де група осіб облила чиновницю Херсонської міськради Катерину Гандзюк кислотою. Але тиск на громадських діячів можуть чинити не тільки угрупування, не пов’язані з владою, а й правоохоронні органи.

Громадська діячка, правозахисниця та адвокатка родин Небесної сотні Євгенія Закревська розповіла про основні правила поведінки, які слід пам’ятати під час арешту чи затримання.

ФІЗИЧНА БЕЗПЕКА

У процесі затримання вам можуть завдати тілесних ушкоджень. Серед основних проблем, які можуть стати критичними під час арешту: серце, специфічні захворювання, необхідність приймання препаратів, тощо. Треба також пам’ятати, що правоохоронці можуть застосувати проти вас тортури.

"Якщо відчуваєте проблеми зі здоров`ям, слід сказати: “Я прошу викликати лікаря/швидку. В мене запаморочення, гострий біль у серці і т.д." – та перерахувати симптоми", – зауважує Закревська.

Якщо ж ваші прохання не почули, слід повторювати їх усім особам, яких ви зустрічаєте.

"Від патрульного до слідчого і керівника ГУНП. Пишіть вимогу про виклик лікаря і погане самопочуття (бажано з конкретикою, особливо якщо конкретика загрозлива), а також про факт побиття і тортур, якщо оцінюєте, що це безпечно для вас у цей момент, у всіх паперах, що дають на підпис, – протокол затримання, пам’ятка про роз’яснення прав та обов’язків, протокол допиту", – підкреслює експертка.

ЮРИДИЧНА БЕЗПЕКА

Задля своєї юридичної безпеки під час затримання чи арешту слід пам’ятати: не давати доказів проти себе, не давати інформацію для отримання або штучного створення доказів проти себе; по можливості спростувати версію правоохоронців; не підписувати того, що могло б зашкодити у подальшому розгляді справи.

Варто зауважити, що спростування версії правоохоронців може загрожувати вашій фізичній безпеці. Це стосується випадків, коли вас під загрозою тортур примушують оговорити себе чи когось.

"Тут потрібно розуміти, що КПК 2012 року не вважає протокол допиту на досудовому розслідуванні доказом. Лише покази, надані в суді. Але на етапі розгляду запобіжного заходу такий протокол буде використовуватися для обґрунтованості підозри", – розповідає Закревська.

Також існують деякі нюанси з пунктом щодо непідписання документів, які можуть зашкодити у подальшому розгляді справи.

"Кожен документ слід розглядати як засіб донесення інформації до судді, що буде обирати запобіжний захід", – нагадує експертка.

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ ВАМ МОЖУТЬ ДАТИ ПРАВООХОРОНЦІ

Це, по-перше, протокол затримання, де мають бути час затримання, опис вилучених речей та вказівка, що ви бажаєте запросити конкретного адвоката і зазначити його прізвище (якщо такого немає, то просто написати про бажання мати адвоката).

"У графі про час затримання слід написати, коли затримали фізично, а не коли приїхала слідчо-оперативна група чи коли доставили у відділок (з цього моменту рахуватимуть час, який вас мають право протримати, – 72 години з моменту затримання в кримінальній справі). В описі речей чітко зафіксувати всі предмети та виправити розпливчаті описи на конкретні", – пояснює Закревська.

По-друге, це пам’ятка про роз’яснення прав і обов’язків (обов’язково візьміть собі копію, на якій має бути номер провадження, ПІБ, посада і підпис слідчого. Уважно прочитайте і в разі потреби користуйтеся). І останнє – протокол допиту.

Наполягайте на адвокаті до початку допиту.

Зазначити можна як конкретного адвоката, так і без конкретного прізвища.

"Це потрібно вписати прямо в протокол, якщо наполягають на проведенні допиту (там є спеціальна графа)", – розповідає адвокатка.

Закревська нагадує, що є право не давати покази (згідно зі ст. 63 Конституції) і не відповідати на конкретні питання без пояснення причин (згідно зі ст. 42 КПК). Водночас у затриманого чи арештованого є право давати пояснення, спростовувати підозру.

"Бувають випадки, коли його доцільно використати. Наприклад, коли є впевненість, що затримання – добросовісна помилка, а не спланована “підстава”, або щоб довести в суді під час обрання запобіжного, що ви заявили про алібі, а слідчий його не перевірив, – спростування обґрунтованості підозри. Але остерігайтеся відкривати зайві докази невинуватості, щоб не дати можливості їх знищити чи дискредитувати – створити штучні контрокази. Наприклад, ви були на заході, де вас бачило 150 осіб, і відео вже виклали в інтернет + це підтвердить білінг телефону", – деталізує вона.

ЗАХИСТ ІНФОРМАЦІЇ, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ ПРИ ЗАТРИМАНОМУ

Затримання чи арешт зазвичай відбуваються раптово, а телефони, планшети чи інші носії інформації, які будуть із вами в цей час, вилучать і одразу перевірять. Після цього їх можуть передати на експертизу, яка дозволить правоохоронцям отримати взагалі всю інформацію і доступ до акаунтів. Навіть ту, про яку ви давно забули.

Носії інформації можуть використати як джерело отримання доказів проти вас чи інших осіб, а також бути цінними для правоохоронних органів самою інформацією, навіть якщо вони і не будуть її процесуально використовувати, – контакти, фото, інформація для допитів, для шантажу і т.д.

Щоб забезпечити захист цієї інформації, слід мати паролі на вхід до телефона та ноутбука, а також зашифрувати інформацію.

"Ми не зобов'язані давати правоохоронним органам паролі", – підкреслює Закревська.

Експертка рекомендує не прив’язувати телефон до вашої робочої пошти, а також під час затримання використати аргумент “Цей телефон містить листування з моїм адвокатом”.

"Це потрібно і озвучити під час вилучення, і вписати в протокол затримання, де перераховуються вилучені речі. Потрібно розуміти, що це може (не завжди!) ускладнити процесуальне використання отриманої інформації. Але ніяк не убезпечить саму інформацію", – зауважує вона.

Окремо в пункті про захист інформації є пункти для журналістів.

При допиті, навіть при допиті як свідки, вони мають право не розкривати джерело, якщо інформація надавалася на таких умовах. Стаття 65 КПК".

ЗБІР І ФІКСУВАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПРИЧИНИ ЗАТРИМАННЯ ТА СПРАВУ

Спочатку з'ясуйте і запам’ятайте, за що вас затримали (час, суть, обставини злочину/події), хто затримав (структура, орган, ПІБ слідчого) та чи це кримінальне або адміністративне затримання.

У кого питати? Знайти слідчого (людина з паперами і барсеткою). Він зазвичай не здійснює затримання безпосередньо (фізично).

Якщо інформацію можна записати, то право на це є. Для цього можна використати пам’ятку (частина інформації вже там, частина – на зворотному боці).

У слідчого запитайте про номер провадження (має обов`язково бути внесений у протокол, пам’ятку, яка лишається вам, 17 цифр), перелік статей. Варто записати номер і прізвище слідчого, орган розслідування.

У пам`ятку про права та обов`язки (мають дати екземпляр на руки затримуваному) слідчий має обов'язково вписати номер провадження і ПІБ слідчого, попросити підписатися в екземплярі, який лишається вам. Не підписувати пам’ятку, поки вам не дадуть ваш заповнений екземпляр.

Обов'язково зафіксувати всі документи, які давали на підпис (назва).

У протоколі варто закреслити незаповнені рядки, щоб унеможливити вписання іншого тексту. Його треба читати з початку (там має бути номер провадження, слідчий, зазначено, що хочете користуватись допомогою адвоката). А у кінці перед підписом можна вписати клопотання (вимога лікаря, скарга на побиття, зазначення дійсного часу затримання, прохання перевірити алібі тощо).

Інформацію слід передати комусь із близьких родичів – слідчий має надати можливість зателефонувати. Але це не завжди працює. Також повідомте свого адвоката – бажано знати телефон, та адвоката безоплатної правової допомоги. Не відмовляйтесь, коли він приїде, аж поки не прибуде адвокат за договором (свій).

Адвокат БПД може бути зв’язком із зовнішнім світом. Його можна попросити зателефонувати рідним. Передати інфу, дати інструкції. Відмова від адвоката має відбуватись у присутності адвоката. Але цього не завжди дотримуються. Центр БПД мають повідомити про затримання якнайшвидше. Центр має впродовж трьох годин направити вам адвоката. Але в реальності може бути 5-6 годин з моменту затримання, а то і довше. 

Якщо вам кажуть писати пояснення, то це, ймовірно, адміністративне затримання. Потрібно з’ясувати, з якого приводу писати, у чому вас підозрюють, і зазначити це в поясненнях.

Протокол затримання зазвичай складають у відділку. У вході до відділку відбувається реєстрація – дають розписатися в журналі. Під час цього вам треба перевірити час. І виправити формулювання "запрошений" на “затриманий".

Пам'ятайте, що якщо це адміністративне затримання, то вас мають право тримати не довше трьох годин. А якщо вам потрібен адвокат, то це треба вказати в протоколі та пам’ятці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter