Іноземні волонтери в українських організаціях: практичні поради для отримання візи, роботи та перебування
Зазвичай, почувши “іноземна допомога”, ми згадуємо про кошти, типи та види озброєння, товарів, якими нам допомагають дружні держави. Водночас є допомога, яка часто залишається непоміченою, але яка є не менш важливою – це робота іноземних волонтерів. Якщо перевести все зроблене ними у грошовий еквівалент, ми отримаємо мільярди доларів.
З початком війни у 2014-му до України приїхали тисячі іноземних волонтерів, аби допомогти долати наслідки російської агресії й підтримувати в цьому українські громадські організації та благодійні фонди.
Нерідко для цього іноземці залишають своє комфортне життя, навчання, сім’ю, друзів, роботу, а іноді навіть ризикують здоров’ям і життям. Майже завжди волонтери не отримують за це жодної винагороди, а лише витрачають свої кошти та сили. І дуже прикро, коли ці сили витрачаються волонтерами та організаціями, що приймають їх, не на допомогу Україні, а на боротьбу з державною бюрократією.
У цьому матеріалі юрист Центру прав людини ZMINA Данило Попков надає практичні поради щодо залучення іноземних волонтерів, які допоможуть організаціям та їхнім волонтерам заощадити час та сили на допомогу Україні.
Фото: BBC
Чи кожна організація має право залучати іноземних волонтерів?
Ні, відповідно до ст. 5 Закону “Про волонтерську діяльність” залучати волонтерів можуть лише неприбуткові організації.
Чи обов'язково укладати договір з іноземним волонтером?
Укладання договору з іноземним волонтером є правом організації, а не обов’язком. Тож питання, укладати його чи ні, залишається на розсуд і домовленість між організацією і волонтером.
Як іноземець може отримати візу для волонтерської діяльності в Україні?
Іноземці можуть перебувати в Україні на умовах безвізового в’їзду до 90 днів протягом 180 днів на рік. Якщо потрібно перебувати довше, волонтер має оформити довгострокову візу D10, яка дозволяє провадження культурної, освітньої, наукової, спортивної та волонтерської діяльності.
Як її оформити, читайте у наступних розділах.
Як внести організацію до переліку організацій, які залучають іноземців?
Без внесення організації до реєстру організацій, що залучають іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України, жоден іноземний волонтер не зможе отримати візу або посвідку на тимчасове проживання.
Наразі адміністрування цього реєстру здійснює Національна соціальна сервісна служба України (Нацсоцслужба). Після звернення організації про залучення волонтера і прохання внести її до реєстру Нацсоцслужба має зробити це протягом трьох робочих днів (ст. 3 Закону “Про волонтерську діяльність”).
Та попри повідомний характер звернення і те, що законом не передбачено права Нацсоцслужби на відмову, на практиці такі випадки трапляються і зазвичай ці відмови відбуваються в усній формі.
Тож, щоб забезпечити внесення до реєстру, надішліть до Нацсоцслужби такі документи.
Звернення про внесення до реєстру, що має містити опис діяльності організації, її контакти у соцмережах, ПІБ залучених волонтерів, їхнє громадянство, опис роботи, яку вони виконуватимуть у вашій організації і протягом якого часу. Звернення має бути оформлене відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.
Статут організації.
Виписку про державну реєстрацію.
Довідку про неприбутковість.
Надсилайте документи через Урядовий контактний центр. Це гарантія того, що вони не загубляться, і ви точно отримаєте відповідь.
Які документи потрібно подати, щоб отримати візу D10 для іноземного волонтера?
Для отримання візи іноземному волонтеру від організації потрібні оригінали таких документів:
подання організації, що приймає;
гарантійний лист про взяття зобов'язання зі сплати витрат іноземця, пов'язаних з перебуванням на території України та виїздом з України;
виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб--підприємців та громадських формувань, завірену підписом керівника і печаткою організації.
Як оригінали документів мають бути доставлені за кордон, на жаль, Міністерство закордонних справ України не пояснює. Тому краще подаватись на візу ближче до державного кордону – легше буде знайти перевізника або волонтер зможе особисто приїхати за документами.
Важливо! На момент подання документів волонтером організація, що приймає, вже має знаходитись у згаданому реєстрі організацій Нацсоцслужби. Також волонтер повинен мати дійсний закордонний паспорт та страхування життя і здоров’я строком понад три місяці.
Як іноземцю отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні для здійснення волонтерської діяльності?
Передумовою для отримання посвідки на тимчасове проживання є попередньо відкрита волонтерська віза D10 (крім громадян Білорусі, вони можуть подаватись на посвідку одразу на в’їзді до України). Не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення терміну перебування в Україні, іноземний волонтер має прийти до відділення ДМС, яке займається оформленням документів іноземцям та особам без громадянства, та подати документи на оформлення посвідки. Попередньо зателефонуйте і запитайте, чи надають вони зараз таку послугу і чи можна наперед записатись на прийом.
Часом за наявності черг або за інших причин ДМС може рекомендувати звернутись для оформлення посвідки до сервісів “Готово”. В такому разі отримання посвідки коштуватиме на 1000--1500 грн більше.
Перелік документів від організації й волонтера майже такий самий, як і при оформленні візи:
подання організації, що приймає;
гарантійний лист про взяття зобов'язання зі сплати витрат іноземця, пов'язаних з перебуванням на території України та виїздом з України;
виписка з ЄДР;
роздрукована таблиця з переліку на сайті Нацсоцслужби із зазначенням вашої організації.
Кожен документ має бути завірений печаткою і підписом керівника організації. Також на момент подачі документів іноземець повинен мати страхування життя і здоров’я строком понад рік.
Які обов’язки організації і волонтера перед державою?
1.Обов’язок організації проінформувати Нацсоцслужбу про залучення волонтера-іноземця протягом 5 робочих днів (ч. 6 ст. 5 Закону України “Про волонтерську діяльність”).
2.Обов’язок організації повідомити протягом 5 робочих днів Державну міграційну службу про припинення іноземцем провадження волонтерської діяльності (ч. 7, ст. 5 Закону України “Про волонтерську діяльність”).
3.Фінансове зобов’язання організації покривати всі фінансові витрати іноземця, пов’язані з його перебуванням в Україні та виїздом за її межі (у разі надання такого документа-зобов'язання організацією іноземцю).
4.Обов’язок іноземного волонтера зареєструвати місце проживання. Відповідно до п. 59-1 Постанови КМУ №321 від 25 квітня 2018 іноземець або особа без громадянства, які отримали посвідку вперше чи мають посвідку, зобов’язані здійснити декларування/реєстрацію свого місця проживання в порядку, встановленому Законом України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні.
5.Обов’язок іноземця знятись з реєстрації місця проживання, здати посвідку і виїхати з України (п. 73 Постанови).
Яка відповідальність може наступати за порушення, пов’язані з волонтерською діяльністю?
Статтею 203 КУпАП передбачена відповідальність іноземців за порушення:
правил перебування в Україні – проживання без документів на право проживання в Україні, проживання за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився;
правил працевлаштування – роботи без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачена законодавством України;
недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування;
неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений строк, а також порушення правил транзитного проїзду через територію України.
Статтею 204 КУпАП передбачена відповідальність керівника організації за порушення:
встановленого порядку працевлаштування;
порядку прийняття на навчання іноземців та осіб без громадянства;
порядку надання їм житла;
інші порушення, якщо вони будь-яким чином сприяють іноземцям та особам без громадянства в ухиленні від виїзду з України після закінчення терміну перебування або спрямовані на їхню незаконну реєстрацію, оформлення документів на проживання.
Наприклад, неповідомлення ДМС про припинення співпраці з волонтером, що дозволяє йому надалі перебувати в Україні, сприяння у реєстрації місця проживання у підставному житлі, в якому він насправді не проживає – підпадають під дію цієї норми. Наукові коментарі по-різному оцінюють форму вини керівника у цьому правопорушенні, але, швидше за все, йдеться про умисел.
Отже, попри зацікавленість України у волонтерах, на сьогодні їх залучення вимагає від організацій, які їх запрошують, значного часу, а також знання багатьох юридичних аспектів, які відсутні у публічному доступі.