Як подати заяву на компенсацію до Реєстру збитків через зниклого безвісти родича – інструкція

Дата: 07 Квітня 2025 Автор: Еліна Суліма

Через рік після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Рада Європи оголосила про створення Міжнародного реєстру збитків. Ця база даних є першим елементом міжнародного компенсаційного механізму, що покликаний відшкодувати збитки кожного українця, який постраждав від російської агресії.

Реєстр створили разом Україна, ЄС та ще 42 країни. Штаб-квартира реєстру розміщена в Гаазі, а в Києві розташоване його представництво.

Основне призначення реєстру – акумулювати в одній базі інформацію про всі завдані українцям збитки. Оскільки реєстр не є судовою інституцією, люди зможуть подати будь-які наявні в них документи. У разі їхньої відсутності потерпілим досить буде лише описати події, які з ними відбулися.

Реєстр збитків, згідно зі статутом, має приймати заяви про відшкодування за 45 категоріями, але на сьогодні відкрито лише частину категорій. Наразі подати заяви можна за такими категоріями: вимушене внутрішнє переміщення, смерть близького члена сім’ї, зникнення безвісти близького члена сім’ї, серйозні тілесні ушкодження, сексуальне насильство, катування або нелюдські види поводження, позбавлення свободи, примусова праця або служба, пошкодження або знищення нерухомого майна.

Збирати заяви до категорії А2.2 про відшкодування за душевний біль та страждання через зникнення близького члена сім’ї Реєстр збитків розпочав у березні 2025 року.

На основі інформації на сайті реєстру ZMINA підготувала інструкцію про те, як подати заяву в категорії А 2.2 “Зникнення безвісти близького члена сім’ї” внаслідок агресії Росії проти України.

Які збитки, пов'язані зі зникненням людини, може відшкодувати реєстр за заявами у категорії А2.2?

За заявами в категорії А2.2 можна отримати компенсацію за душевний біль та страждання, викликані зникненням безвісти близького члена сім'ї. Однак заявникам необов'язково надавати власну або експертну оцінку свого душевного болю та страждань, яких вони зазнали у зв'язку зі зникненням члена сім'ї. 

У категорії А2.2 реєстр не розглядає заяви на компенсацію матеріальних наслідків зникнення близького члена сім'ї, включно з втратою доходу або підтримки від такого члена сім'ї. Такі заяви потрібно подавати в категорії А3.7.

Хто вважається зниклою безвісти особою в розумінні цієї категорії Реєстру збитків?

Зниклою безвісти особою для цілей цієї категорії є фізична особа, місце перебування якої невідоме і про яку повідомлено як про зниклу безвісти.

Зниклою безвісти особою вважається фізична особа, яка внесена до українського Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Хто може подати заяву через зникнення безвісти близького члена сім’ї до Реєстру збитків?

Заяву на компенсацію з Реєстру збитків у категорії A2.2 можна подати, якщо:

  • ваш близький член сім’ї вважається зниклим безвісти або мав такий статус у минулому;
  • зникнення сталося внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, починаючи з 24 лютого 2022 року;
  • зникнення відбулося в межах міжнародно визнаних кордонів України, включно з тимчасово окупованими територіями та територіальними водами, або зникнення безпосередньо пов'язане з подією, що сталася на території України.

Близькими членами сім’ї зниклої особи вважаються:

  • один з батьків зниклої безвісти особи (біологічний батько або мати, юридично визнані усиновлювачами, вітчимом або мачухою);
  • партнер/ка зниклої людини (чоловік або дружина в законному шлюбі або цивільному партнерстві);
  • дитина такої особи (біологічно та юридично визнана всиновленою дитиною або пасинком / падчеркою).

Заяву до реєстру може подати людина, якій виповнилося 16 років. Також планується дозволити рідним зниклих безвісти заповнювати заявку за їхніх дітей.

Якщо в родині зникло безвісти декілька членів сім’ї, можна заповнити один документ, у якому вони всі будуть зазначені.

Крім того, близькі члени сім’ї однієї й тієї самої зниклої людини можуть подати окремі заяви до реєстру про відшкодування душевного болю та страждань.

Хто вважається цивільним партнером зниклої безвісти людини для цілей заяв категорії A2.2?

Незалежно від статі людина є цивільним партнером зниклої безвісти особи, якщо на момент зникнення особи вона мала з нею тривалі близькі стосунки, спільно проживала та вела господарство, мала спільні значні витрати та підтримувала інші елементи сімейних стосунків.

Для підтвердження перебування в цивільному партнерстві зі зниклою безвісти людиною потрібно надати докази, які можуть включати:

  • рішення суду;
  • заповіти та свідоцтва про право на спадщину;
  • документи про спільне проживання;
  • фінансові документи (спільні банківські рахунки, виписки з кредитних карток, контракти, банківські гарантії або докази спільних витрат);
  • докази отримання кореспонденції за однією адресою (листи, посилки або офіційні документи);
  • докази із соцмереж (спільні облікові записи в соціальних мережах, спільні фотографії, оновлення статусів або онлайн-взаємодія);
  • фотографії та відео;
  • медичні та страхові записи (з переліком контактів на випадок надзвичайних ситуацій);
  • документи, що підтверджують право на отримання пенсії або допомоги у зв'язку з втратою годувальника.

Примітка: перелік можливих доказів та підтверджень спільного проживання є неповним.

Чи може подати заяву на компенсацію в Реєстр збитків той, хто не є близьким членом сім'ї зниклої безвісти людини?

Якщо ваші стосунки з безвісти зниклою особою відрізняються від звичайної спорідненості, ви можете подати заяву, якщо доведете, що у вас є законний інтерес для подання такої заяви.

Для цього ви повинні надати докази, які підтверджують наявність близьких стосунків зі зниклою безвісти людиною.

Серед підтверджувальних документів можуть бути:

  • рішення суду;
  • заповіти та свідоцтва про право на спадщину;
  • документи про спільне проживання;
  • фінансові документи (спільні банківські рахунки, спільні виписки з кредитних карток, контракти, банківські гарантії або докази спільних витрат);
  • кореспонденція, адресована обом особам за однією адресою (листи, посилки або офіційні документи);
  • докази із соцмереж (спільні облікові записи в соціальних мережах, спільні фотографії, оновлення статусів або онлайн-взаємодія);
  • фотографії та відео;
  • медичні та страхові записи (з переліком контактів на випадок надзвичайних ситуацій);
  • документи, що підтверджують право на отримання пенсії або допомоги у зв'язку з втратою годувальника.

Примітка: перелік можливих доказів та підтверджень спільного проживання є неповним.

Які документи потрібно подати для ідентифікації зниклої безвісти людини?

Під час подання документів до Реєстру збитків за категорією А2.2, необхідно вказати повне ім’я, стать, дату народження, громадянство, зареєстроване місце проживання зниклої безвісти особи.

Також треба надати один або кілька документів (паспорт чи інші документи), що посвідчують особу зниклого безвісти, якщо вони є в наявності.

У разі їхньої відсутності можна надати ідентифікаційний номер платника податків.

Також у Реєстрі збитків дозволяється вказувати відомості про таку людину без надання документів.

Але обов’язково потрібно надати витяг з Єдиного реєстру зниклих безвісти.

Для цього потрібно надати номер витягу та код для перевірки, які зазначені в документі з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти. У майбутньому цю вимогу планують зробити необов'язковою.

Як можна довести, що зникнення члена родини було спричинене повномасштабним вторгненням Росії в Україну?

У заяві потрібно надати повну інформацію про подію, яка призвела до зникнення людини. Зокрема, у ній необхідно вказати дату зникнення (якщо відомо), останнє відоме місце перебування, а також події, за яких відбулося зникнення.

Також потрібно подати будь-яку наявну документацію, яка стосується зникнення. Наприклад, витяг із кримінального провадження або інші докази того, що відбулося з особою.

Деяка інформація буде взята з різних наявних електронних джерел, зокрема з українського Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Ви зможете подати додаткову інформацію та завантажити файли з доказами на підтримку вашої заяви з дотриманням технічних вимог реєстру.

Ви маєте переконатися, що файли, які подаються як частина вашої заяви, є доступними, читабельними та не заражені комп'ютерними вірусами або будь-яким шкідливим програмним забезпеченням. Якщо реєстр виявить, що подані вами файли недоступні, нечитабельні або заражені, ваша заява може бути не внесена до реєстру.

Якщо зникла безвісти особа є військовослужбовцем, членом добровольчих формувань або працівником правоохоронних органів, чи можуть її рідні подавати заяву в категорії А2.2?

Так, родини, у яких безвісти зниклий воював на фронті або забезпечував правопорядок, мають можливість подати заяву в категорії А2.2. Однак майбутня компенсаційна комісія може взяти цей факт до уваги під час ухвалення остаточного рішення.

Якщо зниклий безвісти не належить до жодної з підгруп, вказаних у графі 26 (військовослужбовець, член добровольчих формувань, працівник правоохоронних органів, працівник аварійно-рятувальних служб, працівник комунальних служб, працівник об'єктів критичної інфраструктури, медичний працівник), рідні під час подання заяви мають це вказати. 

Родина, у якій зниклий був засуджений за скоєння злочину, пов’язаного з російською агресією проти України, або перебував під санкціями чи підпадав під заходи, запроваджені урядом чи міжнародною організацією, повинна надати всю необхідну інформацію у відповідній графі заяви.

Де можна подати заяву на компенсацію з Реєстру збитків через зниклого безвісти близького родича?

Заяву до реєстру варто подавати через вебпортал "Дія".

Для цього потрібно зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.

Після заповнення заяви її потрібно підписати електронним підписом та надіслати.

Реєстр опрацює і розгляне заяву та підтверджувальні докази й ухвалить рішення про те, чи підлягає заява внесенню до реєстру. Відповідь про це заявники отримають в установленому порядку через "Дію".

Коли можна буде отримати компенсацію з Реєстру збитків за страждання через зниклу безвісти близьку людину?

У разі позитивного первинного розгляду всі дані й докази, надані в заяві, будуть внесені до реєстру.

Після створення компенсаційного механізму заява та докази будуть передані майбутній комісії, створення якої наразі триває.

Комісія розгляне заяву по суті й ухвалить рішення про виплату компенсації та її розмір.

Ви зможете побачити повідомлення про перебіг розгляду заяви у кабінеті громадянина в розділі "Зверніть увагу". Також ці повідомлення надійдуть на електронну пошту заявника.

Чи можна подати заяву про особу, яка змінила статус зниклої безвісти на знайденої живою або якщо є підтвердження про її загибель?

Зміна статусу не впливає на той факт, що людина певний період часу вважалася зниклою безвісти. Саме тому родина має подавати заяву про відшкодування моральних страждань та душевного болю, вказавши водночас дату зникнення і дату знаходження зниклого.

Те саме стосується людини, яка загинула або померла. У заяві слід зазначити, скільки часу людина вважалася зниклою безвісти, а також дату оголошення смерті. Окрім цього, існує можливість подати заяву на відповідність категорії А2.1 ("Смерть близького члена сімʼї").

Якщо після подання заяви було встановлено місце перебування або підтверджено загибель / смерть зниклого безвісти, необхідно просто оновити інформацію. Нові обставини щодо долі зниклого не анулюють раніше поданих документів. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter