Чому чоловіки в Україні не звертаються до психологів та як зрозуміти, що допомога необхідна

Дата: 22 Листопада 2023 Автор: Наталія Борох
A+ A- Підписатися

Щоденні стреси, побутові негаразди, фінансові труднощі, невпевненість у майбутньому, тривога за рідних та близьких – усі ці чинники впливають на наше ментальне здоров’я та роблять нас вразливими. Ситуацію значно загострює повномасштабне російське вторгнення, адже через війну багато українців були змушені покинути свої домівки, роз’єднатися з родиною та кардинально змінити повсякдення.

Про вплив великої війни на ментальне здоров’я

У травні 2023 року Український інститут майбутнього провів комплексне дослідження психоемоційного стану українців. Його результати вказують на те, що зараз 15–17% населення почуваються виснаженими, тривожними та мають проблеми зі сном. Ще 39–44% вважають, що на них всюди чатує небезпека: на роботі, у громадських закладах та місцях.

Насамперед психологічної допомоги зараз потребують:

  • військові та ветерани – 1,8 млн;
  • люди похилого віку – 7 млн;
  • діти та підлітки – близько 4 млн.

Зокрема, складною є ситуація з чоловіками. Вони думають, що сьогодні турбота про ментальне здоров’я не на часі. Ті з них, хто воює, зрідка звертаються до спеціалістів, бо не мають довіри до них. Ті ж чоловіки, які не беруть безпосередньої участі в бойових діях, відчувають провину за те, що не воюють. Вони вважають, що в порівнянні з проблемами перших їхні незначні, що звертатися зі своїми негараздами до психолога чи психологині – це сором і слабкість.

За результатами опитування серед чоловіків, яке Фонд ООН у галузі народонаселення проводив в Україні 2022 року, 90% респондентів не мали досвіду звернення по професійну психологічну підтримку в будь-якому вигляді. Однак, нехтуючи своїм ментальним станом, ми нікому не робимо краще. Навпаки, погане психологічне самопочуття негативно впливає на фізичне здоровʼя, стосунки із сімʼєю, друзями та колегами, а також на суспільство загалом. Тому психологи радять усім чоловікам звертати увагу на проблеми, а не ігнорувати їх.

Як зрозуміти, що вам потрібна психологічна підтримка?

Людям складно оцінити стан свого психологічного здоровʼя, особливо якщо вони звикли ігнорувати неприємні симптоми. Спеціалісти радять звернути увагу на такі ознаки, що можуть свідчити про погіршення емоційного стану:

  • тривалий смуток або пригніченість навіть без видимих причин;
  • постійні зміни настрою: від яскраво позитивного до різко негативного;
  • велика тривога та хвилювання навіть від незначних буденних негараздів;
  • періодичні вибухи гніву та агресії;
  • поява суїцидальних або нав’язливих думок;
  • безсоння або бажання постійно спати;
  • відчуття втрати часу;
  • постійна фізична втома незалежно від активності;
  • погіршення стосунків з рідними та друзями;
  • надмірне потовиділення, нудота, прискорене серцебиття, затруднене дихання;
  • втрата інтересу до речей, які колись приносили радість.

Якщо у вас є хоча б один з перелічених симптомів, варто якнайшвидше звернутися до спеціаліста чи спеціалістки. Вони допоможуть упоратися з труднощами, порадять спеціальні техніки для боротьби з негативними емоціями та вислухають.

Як працює Лінія психологічної підтримки для чоловіків?

З жовтня 2022 року в Україні працює безкоштовна Гаряча лінія психологічної підтримки для чоловіків. Телефонувати на лінію можна з будь-яких питань, що спричиняють стрес: труднощі з концентрацією на роботі, проблеми в стосунках, переживання через війну, складнощі з контролем гніву, панічні атаки тощо.

Оператори та операторки лінії – кваліфіковані психологи та психологині з багаторічним досвідом роботи – вже отримали понад 7500 дзвінків від чоловіків.

“Лінія психологічної підтримки для чоловіків працює 11 місяців. Щоденно психологи чують питання, які турбують чоловіків, зустрічаються з їхніми проблемами та допомагають їх розділити”, – розповідає Уляна Мирошниченко, координаторка Лінії підтримки для чоловіків, психологиня із загальним стажем роботи 10 років.

Вона наголошує: “Якщо ви відчуваєте потребу поділитися думками й переживаннями, телефонуйте 2345”.

Гаряча лінія безкоштовна, анонімна та працює цілодобово. Пам’ятайте, звернення до психолога – це вияв здорової турботи про себе та своє оточення.

Наталія Борох, копірайтерка Лінії підтримки чоловіків


Лінія психологічної підтримки для чоловіків реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні за підтримки уряду Великої Британії у співпраці з ГО “Інноваційні соціальні рішення”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter