Як Росія веде в Україні війну, застосовуючи тактику ІДІЛ

Дата: 15 Жовтня 2023 Автор: Омар Ашур
A+ A- Підписатися

Під час міжнародної конференції Crimea Global. Understanding Ukraine through the South у Києві виступив професор з безпекових та військових досліджень в Дохійському інституті післядипломної освіти (Катар) Омар Ашур. Свого часу він обіймав посаду старшого консультанта ООН з питань боротьби з тероризмом, реформування сектору безпеки та дерадикалізації, також є автором низки дослідницьких робіт про терористичну групу ІДІЛ та про стратегії дерадикалізації для груп джихадистів.

Нижче наводимо його тези про подібність тактик, які застосовують ІДІЛ та Росія.

Я написав книгу “Як воює ІДІЛ в Іраку, Сирії, Лівії та Єгипті”, а потім почав досліджувати, як Путін веде свої війни, і побачив дуже багато схожого.

Наприклад, якщо ви подивитеся, як ІДІЛ у 2013 році контролював сирійське місто Ракка, і як Путін у 2014 році захоплював Крим, то побачите там просто дивовижні паралелі.

І там, і там спочатку було проникнення агентів на найвищі посади. Також і там, і там було багато людей, які видавали себе за цивільних, які насправді були співробітниками розвідувальних служб. За цим слідувало викрадання активістів, а потім, після дестабілізації суспільства, уже просто вводилися війська, щоб забезпечити собі перемогу.

До 2022 року найбільшим озброєним вторгненням після Другої світової війни було вторгнення Росії в Крим у 2014 році. І, по суті, усі ці російські війська були тоді там тільки для того, щоб уже закріпити перемогу. ІДІЛ воює так само. Вони спершу дестабілізують ситуацію, а потім надсилають десант, технічні служби, техніку для того, щоб остаточно закріпити перемогу.

Ще одна схожість. У 2014–2015 роках російські війська на Донбасі повсюдно використовували вибухівку, зокрема, начиняли вибухівкою автомобілі. І пізніше, у 2022 році, вони теж використовували тисячі вибухових пристроїв в Київській області для прикриття свого відступу. Вони лишали вибухові пристрої на дитячих майданчиках, в житлових будинках людей лишали розтяжки з грантами, не маючи жодної військової цілі. Це також дуже “іділівський” спосіб  ведення війни.

Ще один схожий метод  – це  використання релігії. Сьогодні у світі релігію переважно використовують для миру, для гуманітарних цілей. Росія ж використовує релігію, щоб освячувати зброю, яка вбиває людей. Священники російської православної церкви несуть ікони й освячують зброю Росгвардії. Ті органи влади, які Росія призначила в Чечні, використовують свою релігію, щоб мобілізувати війська проти України. Це дуже типовий “іділівський” прийом.

Використання сексуального насильства як зброї це теж типовий метод як для ІДІЛ, так і для Росії.

І все перелічене є воєнними злочинами, злочинами проти людяності, за які вони мають понести відповідальність.

Омар Ашур, професор безпеки та військових досліджень в Дохійському інституті післядипломної освіти (Катар) 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter