Як Кремль використовує поляризацію населення в Бразилії для антиукраїнської пропаганди

Дата: 29 Листопада 2024 Автор: Уріа Фанчеллі
A+ A- Підписатися

Уріа Фанчеллі – бразильський журналіст, аналітик, коментатор багатьох світових медіа. Виступаючи на конференції Crimea Global, яка пройшла в Києві 21–22 листопада 2024 року,  Фанчеллі розповів, які наративи поширює Росія в його країні і як використовує внутрішню поляризацію для просування своєї пропаганди. Публікуємо його виступ.

“Росія зробить усе, щоб не допустити ядерної війни, заявляють в російському парламенті”, “Україна не має шансів повернути свої втрачені території – стверджують британські ЗМІ”, “Путін каже, що український конфлікт стане глобальним після того, як Україна вдарить далекобійною зброєю по території Росії”, “Росія має право завдавати ударів по військових об’єктах інших країн – каже Путін”, “Путін вважає, що США беруть участь у війні, дозволяючи Україні атакувати Atacams”.

Це заголовки статей лише одного новинного сайту Бразилії, що має аудиторію у 9,7 мільйона відвідувачів щомісяця. Цей сайт передруковує 33% новин каналу Sputnik. За цими заголовками ми можемо побачити, наскільки глибоко російські ЗМІ й російський уряд проникли у бразильські медіа.

Але не лише преса в моїй країні орієнтована на Москву. Російські наративи поширюються і через інфлюєнсерів – таких у нас багато. У глибоко поляризованій країні люди постійно обговорюють політику. Уряд Росії використовує цю поляризацію. Коли населення дуже поляризоване і заполітизоване, то ті, хто хоче цим скористатись, можуть звертатися і до ультраправих, і до ультралівих. Вони грають на емоціях і уявленнях людей.

До прикладу, наш колишній президент, представник ультраправих сил Жаїр Больсонару. За кілька днів до широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, у лютому 2022 року, він відвідав Москву. Він зробив це тоді, коли західні посольства вже виїжджали з Києва, тобто він знав, що планується російський наступ. І все одно поїхав до Росії, де назвав Зеленського коміком. Звісно, є багато авторитарних лідерів, які захоплюються Путіним, навіть президент США Дональд Трамп симпатизує російському президенту.

Але якби ж росіяни використовували у своїх цілях тільки правих. Вони й лівими не гребують. Нині в нас президент з лівого табору – Лула да Сильва. Він, як і його соратники з Соціалістичної партії, підтримує ідею про інтерамериканізм як новий світоустрій  – бразильські ліві незадоволені нинішнім світовим порядком і хочуть його змінити. Вони прагнуть, щоб в глобальному світі більшу роль відігравали країни Латинської Америки. І на цьому бажанні паразитує Москва. Росія наразі запевняє, що підтримуватиме Бразилію у її прагненні стати постійним членом Радбезу ООН. А ще в моїй країні дуже активно поширюється наратив про “денацифікацію”. Про те, що в Україні нібито є нацисти. Цю дезінформацію прихильники лівих ідей використовують задля виправдання дій Росії.

Таким чином Кремль вдало використовує поляризацію населення: росіяни за будь-якої політики й будь-якого президента у моїй країні, вдають, що вони партнери Бразилії. До речі, російський посол надзвичайно популярна фігура в Бразилії. За цей рік в медіа про нього згадали 186 раз. У вересні минулого року в нього брали інтерв’ю найпопулярніші газети. Тож найпомітніші ЗМІ надають місце у шпальтах і в ефірах лише одній стороні. І це велика помилка. Адже ці сторони – Україна і Росія, не рівні. Ба більше, одна з цих країн винна у нападі, у злочинах, а інша – жертва. 

Тут, у Києві, я познайомився з численними українськими журналістами й вважаю, що їм треба частіше ставати співавторами матеріалів у світових ЗМІ, зокрема і в нашому регіоні. Щоб спростовувати російські міфи, потрібно доносити правду. Треба публікувати та говорити на всіх майданчиках про те, які звірства відбуваються з боку росіян – про вбивства, зґвалтування.

А з іншого боку, слід наголошувати на економічних вигодах співпраці Бразилії й України, на тому, що є спільні завдання на довгу перспективу, які треба також втілювати. Адже лише ідеєю захисту демократії наразі симпатії не отримаєш, бо сама демократія знаходиться у кризовому стані.

В Бразилії в моєму штаті, звідки я родом, в Сан Паоло понад 600 тисяч нащадків українців, емігрантів, які переїхали десятки років тому. Чому не мобілізувати цих людей на боротьбу з російською пропагандою? Чому не використовувати їхній голос і не почати доносити про події в Україні їхніми вустами? Дискурс в такому разі буде йти не від українців, яких у Бразилії завжди будуть розглядати як чужинців, а зсередини, від громадян Бразилії.

Я думаю, що Україна має посилювати свою присутність у Бразилії, бо Росія уже це робить. Я почав свою оповідь з медіа. Звісно, вони не святі, вони роблять помилки. І варто допомогти їм виправитися, щоб голос правди лунав потужніше.

Уріа Фанчеллі, бразильський журналіст та аналітик, учасник другої міжнародної конференції CrimeaClobal 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter