Всесвітній день білявок: жарти чи дискримінація?
Сьогодні, 31 травня, відзначають Всесвітній день білявок.
І хоча більшість ЗМІ із цього приводу випустила підбірки найкумедніших, на думку редакції, жартів та анекдотів про так звані особливості розумових процесів у володарок світлого волосся, цей день був задуманий, аби привернути увагу до дискримінації певної категорії жінок у суспільстві.
За однією з версій, День білявок ініціювала група феміністично налаштованих жінок-юристів у США у 2001 році. Передумовами стали прояви ґендерної нерівності та дискримінація світловолосих жінок у юриспруденції, інтелект яких не визнавали чоловіки і всіляко перешкоджали жінкам просуватися у кар’єрі.
Утім, існує і друга версія походження Дня блондинок – він пов’язаний з американським кіно.
За другою версією День білявок виник завдяки стрічці “Блондинка в законі” та історії його створення.
Дочка адвоката і власниця художньої галереї Аманда Браун, вступивши до юридичної школи, почала писати розповіді з життя своїх однокурсників. Ці розповіді стали основою книжки “Legally Blonde”, а та, в свою чергу, стала фільмом “Блондинка в законі” з Різ Уізерспун в головній ролі.
Прем’єра фільму відбулася 26 червня 2001 в Лос-Анджелесі, а вперше про свято білявок було оголошено 9 липня 2001 року. Пізніше організатори вирішили відзначати День білявок щорічно 31 травня.
Центр інформації про права людини вже писав у статті “Топ-8 стереотипів про жінок, які охоче тиражують українські ЗМІ” про те, як восени ЗМІ були зациклені на кольорі волосся нової голови Харківської облради Юлії Світличної.
Тоді наша редакція нарахувала щонайменше 50 заголовків українською і близько 100 заголовків російською зі словосполученням “32-річна блондинка”.
Але те, що дискримінація білявок присутня в українському суспільстві просто зараз, можна зрозуміти варто лише “погуглити” слово “білявка” у заголовках новин.
Наведемо кілька прикладів за травень 2017 і лише українською, де інформація про колір волосся виноситься в заголовок для підкресленої об’єктивації жінки.
- “Білявка Пенелопа Крус перевтілилась у Донателлу Версаче”
- “Зваблива білявка Віра Брежнєва несподівано змінила стиль”
- “Білявка з “Дизель шоу” вагітна? (Фото)” (йдеться про акторку Яну Глущенко з українського комедійного шоу “Дизель шоу” – ред.).
- “Ефектна білявка Приходько представила пісню українською”
- “9 цікавих жартів про білявок”. А такий заголовок – у різних варіаціях – сьогодні, у Міжнародний день білявок, просто б’є рекорди.
І насамкінець. Координаторка проекту “Національний превентивний механізм” Центру інформації про права людини Маргарита Тарасова, яка має світле волосся, зауважує, що їй не раз доводилося чути образливі коментарі та жарти у свій бік.
“До жінок із світлим кольором волосся традиційно ставляться несерйозно і зверхньо. При чому жодній людині не спаде на думку жартувати про блондинів, лише про блондинок. Усі ці жарти надзвичайно дратують, адже жінки і без того докладають чимало зусиль, щоб бути рівноправними партнерками, і наявність додаткового фактору для висміювання та знецінення насправді демотивує. Якщо комусь здається, що ці жарти невинні та дружні, то можу запропонувати замінити в них слово “білявка” на слово “чорношкірий”, наприклад, і подивитися, як це буде виглядати”, – говорить Маргарита Тарасова.
Ви досі вважаєте, що жарти про білявок – це прикольно?