Українські діти як “паливо” для російської пропаганди

Дата: 15 Лютого 2024 Автор: Наталія Виговська
A+ A- Підписатися

Знищення українських медіа, українських провайдерів, переслідування українських журналістів і журналісток стало ключовою ціллю загарбників з перших днів окупації українських територій. Зараз їхня ціль – українська молодь і діти, які залишилися на ТОТ.

Пропагандистським медійним центром окупантів став захоплений у перші дні повномасштабного вторгнення Мелітополь Запорізької області. Там же окупаційна влада розбудовує потужну мережу пропагандистських проєктів, до яких залучається українська молодь, яка залишилася на тимчасово окупованих територіях. За даними Інституту масової інформації, у Мелітополі активно розвивають рух “Юг Молодой” (“Південь Молодий”), до якого залучають місцевих юнаків і дівчат і який всіляко підтримується з федерального бюджету РФ. Наприклад, коштом грантів “Росмолодь.Гранти” або проєктів, які спонсоруються з путінського президентського фонду культурних ініціатив. 

Активно беруть участь у процесі вербування української молоді до пропагандистської машини Росії й окупаційні чиновники з так званого “міністерства з молодіжної політики Запорізької області”. Його керівник Антон Тицький раніше обіймав посаду радника керівника федерального агентства у справах молоді “Росмолодь”, а в липні 2022 року був призначений окупантами “міністром з молодіжної політики Запорізької області”. 32-річний “міністр” перебуває під санкціями України, ЄС, Великої Британії, США, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії і Нової Зеландії.

Крім руху “Юг Молодой”, на захоплених територіях діє низка інших федеральних молодіжних організацій, зокрема “Молода Гвардія”, “Рух перших”, “Юнармія”. Про них часто пишуть пропагандистські телеграм-канали, які формують інформаційну повістку на тимчасово окупованих територіях. Головна мета таких рухів – “попри спроби Заходу прищепити молоді чужі для нас цінності, допомогти сформувати моральну позицію та прищепити любов до своєї країни”. Під “своєю країною” мається на увазі РФ.

Нині окупанти все більше залучають до своїх проєктів учнів та учениць шкіл. Окупаційні медіа і соцмережі поширюють безліч “новин” про заходи, спрямовані на залучення до російської ідеології школярів і школярок. Деякі проєкти нібито є нейтральними, як, наприклад, школа ораторського мистецтва “Переконай” у Бердянську, яка проходила у “молодіжному центрі”, що відкривають в усіх захоплених українських містах. На пропагандистському “За!ТВ” в сюжеті про це виступає “спеціаліст із роботи з молоддю” Олександр Гапонов, вдягнений у худі з написом “Інтеграція Запорізької області” і вкраденим гербом Запоріжжя на рукаві. Цей проєкт фінансується з федерального бюджету через гранти, отримані у федерального агентства “Росмолодь”.

Подібні проєкти реалізуються в усіх окупованих містах. Наприклад, в Енергодарі Запорізької області нещодавно читали чергову лекцію для молоді “Особистий бренд. Що? Навіщо? Чому?”. Важливо розуміти, хто проводить такі лекції. В Енергодарі це був “спеціальний кореспондент “За!ТВ” Ілля Рева. Він насправді є шеф-редактором АНО “ЗаМедіа” – головного пропагандистського медіахолдингу росіян, який працює на окупованих територіях. Він приїхав “формувати хороше медіаполе в Енергодарі з безліччю ексклюзивного контенту”. 

А підлітків 12–18 років із так званих “Л/ДНР” та окупованих територій Запорізької і Херсонської областей запрошують до кіношколи “Дзеркало майбутнього Луганська”. Де також обіцяють тільки творчість і розвиток. Але – на умовах ідеології окупантів.

Традиційно багато на тимчасово окупованій території конкурсів для залучення молоді до роботи в пропагандистських медіа. Наприклад, відома медіашкола “Медіатополь“, яка має “сформувати спільноту зі 100 молодих медійників на території Запорізької області за допомогою комплексного навчання, апробування системи наставництва та придбання професійного обладнання для покращення якості й кількості медіаконтенту”, продовжує отримувати гранти на “навчання” з російського бюджету. Це почалося ще у червні 2023 року. 

Прямо зараз на окупованій частині Запорізької області проводять онлайн-конкурс юних кореспондентів “ЮНКОР-2024” для дітей від шести(!) до 18 років. Його переможцям обіцяють дати можливість “поспілкуватися з провідними журналістами Росії”. Або “Майстерня нових медіа”, яка фінансується з Фонду президентських грантів, путінського президентського фонду культурних ініціатив і “Росмолоді” та має в партнерах Соловйов Live, буквально кілька тижнів як відкрила набір на безплатну програму “Зв’язки з громадськістю”. Сюди пропагандисти залучають молодь з окупованих територій, яких навчатимуть такі “гуру”, як прессекретар Путіна Дмитро Пєсков або відома багатьом офіційна представниця МІД Росії Марія Захарова.

Багато проєктів для дітей на ТОТ – не просто про любов до загарбників, а про мілітаризацію українських дітей і молоді. Наприкінці січня російські окупанти анонсували старт проєкту “Школа молодого воєнкора імені Бориса Максудова”, куди набирають школярів і молодь з тимчасово окупованої частини України. Анонсував проєкт окупаційний осередок російської праворадикальної партії ЛДПР. Окупанти вказують, що ця школа є спільним проєктом російської партії ЛДПР із “воєнними кореспондентами”.

А в перший тиждень лютого у захоплену частину Запорізької області приїздив перший заступник адміністрації Путіна Сергій Кірієнко, який курує окуповані українські території. Там йому показали план будівельно-монтажних робіт центру “Воїн”, який планують відкрити на базі дитячого оздоровчого табору “Іскра” в захопленому російськими окупантами Бердянську Запорізької області. Ідею створити такі мілітаризовані табори для молоді віком від 14 до 35 років, де їх будуть навчати вогневої та інженерної підготовки, техніки організації зв’язку та інших військово-прикладних спеціальностей, підтримав президент РФ Володимир Путін. Як результат, такі “регіональні філії” центру військово-патріотичного виховання “Воїн” відкрилися вже у 12 регіонах РФ “за співпраці з Російським союзом бойових мистецтв”. Тепер вони мають з’явитися і на окупованій українській території. 

Тим часом залучають у війну проти України навіть трирічок. Окупанти анонсували “всеросійський конкурс дитячого малюнка “Намалюй захисника Вітчизни”, який організовує фонд “Захисники Вітчизни”. Його мета, пишуть пропагандисти, “збереження пам’яті про героїв та події спеціальної військової операції, виховання дбайливого та шанобливого ставлення до ветеранів, а також виховання патріотизму та почуття гордості у підростаючого покоління”. Конкурс розрахований на дітей від трьох(!) до 17 років. Малюнки збирають в окупованому Мелітополі Запорізької області. Понад 1500 відібраних робіт увійдуть у “колаж для Музею Перемоги”, який планують відкрити вже цього місяця, у лютому 2024 року. 

А ще в школах на захоплених українських територіях планують впровадити модуль про технології безпілотних систем. Про це на початку лютого в Держдумі розповіла заступниця міністра освіти РФ Тетяна Васильєва. “Управління БпЛА від захоплення переходить у промислову потрібну галузь. Управління БпЛА – це все, що пов’язане з необхідними навичками для підготовки до несення військової служби та захисту батьківщини. Це все, що пов’язане з технологіями у сільському господарстві, і в транспорті, і в доставці, і в логістиці. Тому модулю окрема увага, окремий зміст, окреме матеріально-технічне забезпечення”, – сказала вона. Цей модуль діятиме в межах предмета “праця”, який давно вже скасували як радянський рудимент в українських школах. Втім, у школах тимчасово окупованих територій він може з’явитися вже з вересня 2024 року, якщо наша територія залишиться під окупацією. А російські окупанти й зрадники України тим часом продовжуватимуть нарощувати масштаби пропаганди, спрямованої на розум і серця українських дітей.

Наталія Виговська, регіональна представниця Інституту масової інформації в Запорізькій області

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter