ТРАМП-парам, або Погляд українки, яка мешкає в США, на вибори президента
Ранок 9 листопада 2016 – день результатів виборів у США – у моїй фейсбук-стрічці позначився численними невтішними повідомленнями американців і іммігрантів, починаючи від сумнівів у здоровому глузді громадськості до розбитих сердець і термінового переїзду в Канаду.
Як українка, яка отримала дозвіл на проживання в США, я, напевно, уперше в житті так уважно стежила за виборами президента.
Чесно кажучи, перемога Трампа на виборах стала відвертою несподіванкою. Після закінчення праймеріз (попередні вибори, коли голосують за “кандидатів у кандидати” від кожної партії) улітку 2016 року медіа інфопотоки, прогнози екзит-полів, теледебати (зокрема, й неофіційні їхні результати) припускали, очікували, практично пророкували перемогу Хілларі Клінтон.
Як виявилося, цифри екзит-полів були далекими від реальності в результаті небажання респондентів відкрито висловлюватися про вибір на користь Трампа. (Кажуть, саме з цієї причини інтернет-голосування показали більш правдивий результат). А сама перемога Трампа – це, власне, наслідок таких громадських обурень у США як:
- Аntiestablishment moods – розчарованість у державній системі і її здатності вирішити нагальні проблеми, звинувачення в корупції, підозри в перевищенні своїх повноважень еліт і політиків високого рангу та ін. Здається, ці настрої зріли давно, і проявилися ось у такому виборі людини не політика, а бізнесмена. Людини “не з ДіСі”, як тут кажуть, яка хоча й балотується від GOP (Grand Old Party, друга назва республіканської партії). Зважаючи на ці цифри, Трамп знайшов основну підтримку в Центральній Америці, штатах простих робітників, середнього класу, а не в мегаполісах західного або східного узбережжя, де перемогу взяла Клінтон.
- Невдоволення недавньої реформою системи охорони здоров’я PPACA (а в народі Obamacare). Основні її пункти і зміни вступили в силу на початку 2014 року. Тут багато протиріч і неоднозначних думок. Для багатьох медичне страхування дійсно стало відчутно дорожчим, у той час як ті, хто не міг собі його раніше дозволити, – отримали таку можливість за значно доступнішими цінами (до речі, це швидше не можливість, а навіть обов’язок, оскільки передбачені штрафи для тих, хто медстраховку не придбає).
- Хвилювання і претензії щодо нинішньої імміграційної політики. Один із головних моментів – безпека всередині країни. Невдоволення поточною політикою в цьому напрямку і бажання більш рішучих заходів у питанні регулювання імміграції.
- Бажання не допустити суворого регулювання володінням зброєю. Справа в тому, що зміни або будь-які поправки щодо цього питання можуть бути вирішені тільки через Верховний Суд США, до якого входять 9 суддів, які призначаються президентом на довічний термін. Оскільки це питання частіше лобіюють демократи, у них не було можливості внести реальні зміни, адже донедавна більшість суддів були прихильниками консерватизму. Однак у лютому 2016 року помер республіканець Скаліа Антонін, і подальша доля складу суду буде вирішена указом нового президента.
- Багатьом відверто не імпонувала Хілларі Клінтон. Із різних причин. У тому числі і з причин спекуляцій щодо її корумпованості та нечесності.
Виходить, Трамп скористався невдоволенням мас і маніпулював на важливих поточних проблемах простих громадян.
На адресу Трампа, у свою чергу, лилися численні претензії щодо повної некомпетентності і відсутності досвіду, популізму, расизму, ксенофобії, сексизму і невідповідного темпераменту.
Ми живемо в Чикаго. Іллінойс традиційно голосує за демократів, так само як і Техас, наприклад, завжди голосує за республіканців.
Є штати спірні, де голоси на президентських виборах змінюються: то за демократів, то за республіканців. Ось тут і розгортається справжня битва. Саме такі штати, як Огайо, Пенсільванія, Мічиган, Вісконсін принесли цю перемогу Трампу в 2016 році.
Більше того, у цьому році, республіканці не тільки здобули перемогу у боротьбі за президентське крісло, а й пройшли більшістю в Сенаті і Конгресі, що дає їм неймовірні повноваження. Зокрема, і можливість “контролювати” нового непередбачуваного президента.
Складно припустити, що цей вибір означатиме для України. Найближчим часом, швидше за все, буде пауза. Судячи з усього, Трамп буде переважно сконцентрований на вирішенні внутрішніх проблем країни. Це може значно зменшити увагу і діяльність щодо української ситуації.
Серед українців в Америці були різні думки: когось зовсім не бентежили коментарі Дональда Трампа з питань української ситуації і, як частина цих трендів або переконані консерватори, або просто прихильники його переконань, вони проголосували “за”.
Хоча я мушу зізнатися, серед наших знайомих (українців і американців) таких меншість. Навіть ті, хто в минулому частіше робив вибір на користь республіканців, просто не змогли підтримати таку суперечливу і непередбачувану кандидатуру від партії консерваторів у 2016 році. А, можливо, деякі просто в цьому не зізналися, як і в ситуації з екзит-полами…
Спеціально для Центру інформації з прав людини з Чикаго (США)
фото nahnews.org