Припинення підтримки Міжнародного кримінального суду з боку США зашкодить українським жертвам війни

Дата: 06 Червня 2024 Автор: Надія Волкова
A+ A- Підписатися

Після запиту на видачу ордерів на арешт лідерів руху ХАМАС та Ізраїлю республіканці хочуть накласти санкції на Міжнародний кримінальний суд. Але згадайте, як трибунал бореться за справедливість для України.

Я працюю з жертвами злочинів в Україні, щоб домогтися справедливості. Тому я уважно стежу за тим, як нещодавній запит прокурора Міжнародного кримінального суду на видачу ордерів на арешт лідерів руху ХАМАС та Ізраїлю може вплинути на підтримку суду з боку США.

Минулого місяця прокурор МКС Карім Хан подав заяву про видачу ордерів на арешт представника руху ХАМАС Ях’ї Сінвара та ізраїльських посадовців Беньяміна Нетаньягу, прем’єр-міністра, Йоава Галланта, міністра оборони, та інших.

Подання відбулося на тлі погроз американських сенаторів на адресу міжнародного трибуналу. У вівторок Палата представників США проголосувала за введення санкцій проти МКС та його персоналу. Що зробить сенат?

Білий дім заявив, що не підтримає дії Конгресу, очолюваного республіканцями, спрямовані проти МКС.

Попри це, я побоююся, що найближчими днями буде прийнято ще більш екстремальне законодавство, яке припинить підтримку суду у справах воєнних злочинів з боку США. Це було б зневагою до потерпілих від воєнних злочинів, подібних до тих, з якими я працюю в Україні. Це також було б жахливо для довіри до США в очах громадської думки.

Сполучені Штати не є учасником МКС і вже багато років мають складні відносини з цим міжнародним трибуналом. Частково це пов’язано з побоюваннями, що розслідування МКС щодо Афганістану та Палестини можуть зачепити американський та ізраїльський контингент.

Останні дії американських політиків щодо Ізраїлю нагадують 2020 рік, коли тогочасний президент Дональд Трамп запровадив економічні санкції та візові обмеження проти посадовців МКС, включно з попередником прокурора. У 2021 році цей указ скасувала адміністрація Байдена.

З іншого боку, коли йдеться про розслідування МКС, які стосуються супротивників США, Вашингтон активно підтримує його.

Покарання МКС через Ізраїль викликає занепокоєння щодо подвійних стандартів

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році Сполучені Штати підтримали прокурора МКС у розслідуванні російських воєнних злочинів: особливо тих, які стосуються російських посадовців та націлених на цивільну інфраструктуру та викрадення українських дітей з окупованих територій.

Конгрес навіть вніс зміни до законодавства, щоб забезпечити більшу підтримку суду з розгляду воєнних злочинів.

Поточна підтримка США у розслідуванні МКС щодо України, вочевидь, буде дуже важливою. Українські слідчі та розвідувальні органи навряд чи матимуть доступ до високоякісної інформації, яку можуть надати Сполучені Штати, в тому числі через те, що українська влада не має доступу до територій, де вчиняються міжнародні злочини, а масштаб порушень є дуже великим, не кажучи вже про те, що ця увага необхідна в інших місцях, де триває війна.

Здатність Міжнародного кримінального суду видавати ордери на арешт російського політичного керівництва і військового командування протягом двох років після початку розслідування була вражаючою. Це показує, наскільки цінним є міжнародний суд в той момент, коли національні суди не можуть або не хочуть розглядати справу.

Україну згадують як ілюстрацію того, що може зробити МКС, маючи належні ресурси і, що найважливіше, належну підтримку. Сполучені Штати мають пишатися підтримкою потерпілих від тяжких міжнародних злочинів Росії.

Однак підтримка США в одній ситуації, як в Україні, і засудження суду – в іншій викликає занепокоєння щодо вибірковості та подвійних стандартів. Якщо до МКС знову застосують санкції або якщо США припинять підтримку всіх судових розслідувань, така позиція означатиме, що деякі жертви більше заслуговують на правосуддя, ніж інші.

Не втручайтеся у незалежність МКС

Такий підхід є морально невиправданим. Він також не відповідає інтересам Сполучених Штатів, враховуючи, що МКС є єдиним судом, здатним виносити рішення щодо воєнних злочинів такого масштабу, як у ситуаціях в Україні та Палестині, які знаходяться під слідством МКС.

Лідери США можуть не погоджуватися з висновками суду, що займається воєнними злочинами, коли йдеться про їхніх союзників, але це не привід відмовлятися від МКС або втручатися у незалежність суду.

Американські законодавці повинні пам’ятати про прогрес, якого вони досягли на шляху до правосуддя для українських жертв. Вони мають дозволити прокурору та суддям МКС робити те, для чого їх обрали 124 країни, і підтримувати їх, де це можливо.

Жертви найтяжчих злочинів заслуговують на рівний доступ до правосуддя, який може забезпечити лише Міжнародний кримінальний суд.

Надія Волкова, засновниця та директорка Української правової консультативної групи ULAG у Києві.


Оригінал тексту опублікований у USA Today.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter