Малюнки з тюрми: 10 робіт кримськотатарського політв’язня Сейрана Салієва

Дата: 18 Травня 2021 Автор: Сейран Салієв
A+ A- Підписатися

Після депортації в 1944 році кримські татари висловлювали свою тугу за батьківщиною в піснях, малюнках, есе, спогадах про Крим. Окупувавши Крим 2014 року, Росія знову розпочала репресії та переслідування кримських татар. Станом на сьогодні в списку зі щонайменше 105 українських політв’язнів, які перебувають у в’язницях Росії і Криму, 80 – це кримські татари. Багатьох з них етапували з Кримського півострова до Росії. Серед них – кримськотатарський громадянський журналіст, політв’язень Сейран Салієв.

Розлуку з Кримом Сейран Салієв висловив у малюнках, які він передав з ув’язнення в СІЗО. У пам’ятний і трагічний для всіх кримських татар день – 77-му річницю депортації кримськотатарського народу – ZMINA публікує ці малюнки з-за ґрат.

Сейран Салієв народився в місті Абінськ Краснодарського краю. У 1992 році переїхав до Криму, в селище Холмівка Бахчисарайського району. Середню освіту здобув у Холмівській загальноосвітній школі, в житті якої брав активну участь. Має неповну вищу освіту за фахом “філолог турецької і кримськотатарської мови”.

У 2007 році Сейран одружився і проживав із сім’єю в Бахчисараї. Він батько чотирьох неповнолітніх дітей. До 2014-го Сейран Салієв як активіст брав участь в організації мусульманських свят, у зборі коштів для важкохворих дітей і сімей з малим матеріальним достатком.

Сейран завжди захоплювався історією Криму і влітку підробляв екскурсоводом у Бахчисараї. Займався боротьбою і був головним суддею на святкових турнірах з національної кримськотатарської боротьби куреш.

Із 2014 року, коли почались утиски кримських татар за релігійною і національною ознакою, Сейран активно долучився до громадської діяльності: відвідував суди за сфабрикованими справами над кримськими татарами й місця обшуків. Брав участь у проведенні молебнів.

Коли в травні 2016 року в Бахчисараї розпочався рейд, кримськотатарський активіст Сейран Салієв побіг до мечеті й через мікрофон поінформував населення про те, що в домівках чотирьох кримських татар відбуваються обшуки, закликав не залишатись осторонь. Його затримали в адміністративному порядку, але й після цього Салієв продовжував вести громадську діяльність. У жовтні 2017 року його заарештували разом з п’ятьма іншими жителями Бахчисарая і звинуватили в тероризмі й належності до групи “Хізб ут-Тахрір”. Відтоді Салієв перебуває під вартою в СІЗО Новочеркаська Ростовської області Росії. 

Нижче наводимо 10 його малюнків. 

1. Трагічні дати Криму: 18 травня 1944-го та березень 2014-го

Трагічні дати Криму: 18 травня 1944 та березень 2014. Малюнок Сейрана Салієва

2. Крим – в’язниця просто неба. Наш незломлений дім3. Крим – наш дім

4. Мечеть у Євпаторії Хан-Джамі (Джума-Джамі), побудована за наказом Девлета Герая (Тахта Алгана – Підкорювача Столиць)

Мечеть в Євпаторії Хан-Джамі (Джума-Джамі), побудована за наказом Девлет Герая (Тахт Алга - «Підкорювача столиць»).

5. Чорне море. “На березі чорного моря в кримських татар є Батьківщина…” (слова з кримськотатарської пісні “Наш край”)
Чорне море. "На березі чорного моря у кримських татар є Батьківщина ... " (слова з кримськотатарської пісні "Наш край")

6. Велика Ханська мечеть у Бахчисарайському палаці

Велика Ханська мечеть в Бахчисарайському палаці.

7. Будиночок пращурів біля узбережжя Алушти. “Я не міг жити на цій землі, не міг насолодитися своєю молодістю, я сумував за моєю батьківщиною, ах, прекрасний Крим” (слова з кримськотатарської пісні “Прекрасний Крим”)

8. Кримська троянда

Кримська Роза

9. Чорне море, Аю-Даг (Ведмідь-гора). “Залишайся зі світом, прекрасний Криме, ми від’їжджаємо до далеких країв. Є в нас надія, що ми знову повернемося” (слова з кримськотатарської пісні “Прекрасний Крим”)

Чорне море, Аю-Даг (ведмідь-гора)

10. Трон, на якому написано слова Всевишнього арабською мовою: “Обіцяв Господь тим з вас, які увірували й робили праведні діяння, що він неодмінно зробить їх намісниками на землі, подібно до того, як він зробив намісниками тих, хто був до них. Він неодмінно обдарує їх можливістю сповідувати їхню релігію, яку він схвалив для них, і змінить їхній страх на безпеку” (сура 24, аят 55)

Трон, на якому прописані слова Всевишнього арабською мовою: "Обіцяв Господь тим з вас, які увірували і робили праведні діяння, що він неодмінно зробить їх намісниками на землі, подібно до того, як він зробив намісниками тих, хто був до них. Він неодмінно обдарує їх можливістю сповідувати їхню релігію, яку він схвалив для них, і змінить їхній страх на безпеку". (Cура 24, аят 55)

Сейран Салієв, незаконно ув’язнений кримськотатарський громадянський журналіст.

На обкладинці фотопортрет Сейрана Салієва із залу суду в Ростові авторства Антона Наумлюка.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter