Куди можуть вступати абітурієнти з Криму: запитання і відповіді

Дата: 18 Травня 2017 Автор: Валентина Потапова
A+ A- Підписатися

16 травня 2017 року Верховна Рада України проголосувала за лобістський законопроект № 6116 “Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти особами, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України”.

Закон передбачає розподіл квотних місць державного замовлення абітурієнтів з Криму між вузами Одеської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей.

Як і побоювалися громадські організації Криму, прийняття цього закону в період підготовки вступної кампанії створило ситуацію нерозуміння і інформаційної дезорієнтації серед абітурієнтів Криму. Упродовж двох днів на гарячі лінії громадських організацій надходить безліч звернень з Криму.

Тут ви знайдете відповіді на найчастіші запитання.

Закон №6116 викликав безліч запитань від кримських абітурієнтів – як бути?

Чи означає прийняття зазначеного закону, що це буде єдина процедура вступу кримських абітурієнтів?

Ні, це додаткова “турбота” про кримських абітурієнтів! Як і раніше, зберігаються два шляхи вступу кримських абітурієнтів (читайте нижче).

Чи можуть кримські абітурієнти, які склали ЗНО, скористатися “опціями” нового закону під час вступної кампанії 2017 року?

Скоріше ні, ніж так.

Закон прийнятий депутатами, але вступить в дію тільки після підписання його президентом України та прийняття Кабінетом Міністрів Порядку розподілу квотних місць державного замовлення між вищими навчальними закладами Одеської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей. А також Кабінету Міністрів після вступу в силу закону протягом місяця потрібно буде привести у відповідність нормативну базу.

Прийом заяв і документів від абітурієнтів починається 12 липня, крім військових вищих навчальних закладів (військових підрозділів вищих навчальних закладів), і закінчується о 18:00 20 липня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів, і о 18:00 26 липня для осіб, які вступають тільки на основі сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання.

Терміни проведення творчих конкурсів, іспитів і співбесід

  • Творчі конкурси проводитимуть у декілька сесій з 17 по 26 липня включно.
  • Вступні іспити проводитимуть з 21 по 26 липня включно.
  • Співбесіди проводитимуть з 21 по 23 липня включно.

До старту вступної кампанії залишилося 58 днів!

Шансів прийняття порядку розподілу квотних місць за такий “короткий термін” дуже мало.

Чи означає прийняття зазначених змін до закону “Про вищу освіту”, що будуть скасовані два механізми вступу для кримчан: через ЗНО та центри “Крим – Україна”?

Ні. Для кримських абітурієнтів, як і раніше, зберігаються два шляхи вступу до вузів України:

Перший шлях – екстернат в українській школі, зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та вступ до будь-якого ВНЗ України на конкурсній основі.

Другий шлях – без екстернату і ЗНО, за спрощеною системою через центри “Крим – Україна” в один з 12 топових вузів України за гарантованою квотою.

Що передбачає процедура вступу до українських ВНЗ згідно із законопроектом №6116?

  • Норми закону стосуються лише тих, у кого є документ про повну загальну середню освіту, а саме атестат, виданий МОН України.
  • Для отримання атестата потрібно обов’язково дистанційно або через екстернатну форму навчатися в будь-якій українській школі і здати державну підсумкову атестацію.
  •  У 2017 році державну підсумкову атестацію випускники загальноосвітніх навчальних закладів будуть складати у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
  • Із результатами ЗНО подавати документи можна буде тільки в 4 областях України (Одеська, Запорізька, Миколаївська та Херсонська).
  • Маючи сертифікати ЗНО, абітурієнти з Криму повинні скласти іспити приймальній комісії вузу (кількість іспитів законом не визначена).
  • Після подвійних іспитів (ЗНО і вступних іспитів або творчих конкурсів) на конкурсній (!) основі абітурієнт зараховується до вузу.
  • Додаткові бюджетні місця (1 000 місць) будуть розподілені між вишами 4 областей згідно з окремим порядком, який повинен прийняти Кабмін.

Навряд чи ЦЕ можна назвати простим шляхом!

Які способи додаткового захисту в реалізації рівного доступу до вищої освіти кримським абітурієнтам ВЖЕ гарантує держава?

  • Кожний абітурієнт з Криму, який вступив до будь-якого українського вузу, має право на безкоштовне навчання незалежно від того, на бюджетну чи комерційну форму навчання він вступив (стаття 7 п.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”).
  • Кожний абітурієнт з Криму має право на безкоштовний гуртожиток і соціальну стипендію.
  • Для вступу до кращих ВНЗ України у 2016 році була розроблена спрощена система (Центри “Крим – Україна”), яка дає можливість скласти два іспити в школі і один у вузі (перелік предметів).
  • У Центрах передбачене бюджетне місце в межах “кримської квоти” 20% від загальної кількості місць державного замовлення (за підсумками 2016 року близько 1 000 бюджетних місць).
  • Освітні Центри “Крим – Україна” розташовані в Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Херсоні, Миколаєві, Запоріжжі.

Валентина Потапова, Центр громадянської освіти “Альменда”

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter