“Хотіла би пишатися “Дією”, але …”: що не так з цифровими послугами для переселенців

Дата: 13 Травня 2022 Автор: Марія Красненко
A+ A- Підписатися

Я б могла сказати, що пишаюсь нашими державними органами в цій повномасштабній війні, однак завжди є “але”. Я б могла говорити про свою безумовну любов до порталу “Дія” і всього того, що робить Міністерство цифрової трансформації України, проте знову таки є декілька “але”.

За різними оцінками, зокрема за даними УВКБ ООН, число внутрішньо переміщених осіб в Україні може досягати 7,7 мільйона. На початок травня лише офіційно зареєстрованих переселенців в Україні було 2,7 мільйона. Таку цифру озвучила міністерка соціальної політики Марина Лазебна. І це тільки початок фіксації переміщення.

З моменту перших заяв у березні про можливість отримання довідки про взяття на облік ВПО онлайн – це було бажаною і неймовірно потрібною процедурою. Адже запис на отримання згаданої довідки в управліннях соціального захисту і ЦНАПАх часто датувався кінцем травня.

Послуга таки запрацювала з середини квітня, однак викликала низку питань. І суттєвих. Перш за все, мова йде про недоступність послуги для осіб, які стали внутрішніми переселенцями до 24 лютого 2022 року. А їх немало, адже майже 1,5 млн людей перемістилися всередині країни з початку 2014 року. З огляду на те, що значна кількість ВПО на момент повномасштабного вторгнення Росії проживала в Донецькій, Луганській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Київській областях і місті Києві, люди зазнають повторного переміщення через активні бойові дії, тимчасову окупацію населених пунктів, де вони проживали. Але це ще не все. Недоступність отримання довідки для осіб, які не мають біометричних документів, неможливість отримати довідку ВПО в разі переміщення у межах населеного пункту, як передбачено в законодавстві, невідповідність інформаційних повідомлень – лише короткий перелік недоліків. Все це громадські організації, які вже багато років опікуються питаннями постраждалого населення, виклали у своїй позиції, надавши відповідні пропозиції та рекомендації.

Але перчинка навіть не в цьому. Дану послугу знесли, заявивши про її “ремонт”. Але планова дата його завершення невідома. Як і хід обробки тих заяв, які надійшли до вилучення послуги з “Дії”.

Для розуміння всім, я зазначу ще раз про свою любов до української цифровізації. Я з гордістю розповідаю про неї за кордоном і добре знаю, що в більшості країн такого немає і близько. Однак чи це може бути причиною того, щоб не робити вже розпочате добре? Я гадаю, що ні. І тому дуже прошу розумно підходити до того, що зараз відбувається, і особливо до комунікації цих питань. А по-друге, не ігнорувати допомогу, адже багато експертів, які працюють в темі, готові її надати. Ті рекомендації, які формуються, з’являються не просто так. Все буде Україна.

Марія Красненко, юристка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter