Зрадники судять “екстремістів”: хто переслідує кримчан за звинуваченнями в закликах до насильства над росіянами

Дата: 27 Березня 2025 Автор: Артем Гірєєв
A+ A- Підписатися

В окупованому Криму стала помітно зростати кількість затримань за звинуваченнями в екстремізмі. За даними із закритого звіту правозахисної ініціативи Irade, за зиму, що минула, фігурантами або підсудними у справах, відкритих за нібито заклики до насильства над росіянами, стали 7 осіб. У березні додалося ще двоє затриманих. При цьому в більшості випадків простежується зв’язок між обвинуваченням в екстремізмі та висловленням проукраїнської позиції. А переслідування жителів окупованих територій за їхні переконання – це одна з ознак злочину проти людяності.

Про те, хто з так званих кримських суддів причетний до таких переслідувань, читайте в матеріалі.

Від дискредитації до екстремізму

У квітні минулого року російські силовики провели обшук і затримання мешканки Ялти Тетяни Бібік через те, що вона публікувала новини, які “дискредитують армію, країну і президента”. Відео з принизливими вибаченнями жінки надалі публікували на кримських пропагандистських ресурсах, а вже за три місяці стало відомо, що стосовно неї ж ФСБ порушило кримінальну справу за статтею про публічні заклики до екстремістської діяльності.

У медіа повідомили, що Тетяну Бібік звинуватили в закликах “до здійснення насильницьких дій щодо групи осіб, виділеної за ознакою національності — росіяни”. Через півтора місяця матеріали справи надійшли в “Ялтинський міський суд”, де після трьох засідань у справі було винесено вирок. Подробиці рішення не оприлюднили, тексту вироку на офіційному сайті суду також немає. Справу розглядала “суддя” Христина Кирилова, яку було призначено суддею у 2021 році. Раніше вона вже ухвалювала вирок щодо іншого жителя Ялти Руслана Бережного за аналогічною статтею, однак рішення у справі на сайті також не було опубліковане. Крім того, після Бібік ця “суддя” винесла невідомий вирок ще одному ялтинцю — Денису Янчусу.

Максимальний термін за підписку на відеоканали

25 лютого цього року стосовно жителя Кіровського району було ухвалено вирок за те, що він був активним користувачем одного з популярних відеохостингів і був підписаний на канали з відеозаписами, що містять незгоду з діями російської армії у війні проти України. Формальним приводом стало твердження “суду” про те, що нібито підсудний залишав під роликами “текстові коментарі із закликами до здійснення насильницьких дій щодо групи осіб, виділеної за ознакою “росіяни”.

Прізвище засудженого ні в медіа, ні на офіційному сайті “суду” не розголошується. Правозахисникам поки що також не вдалося ідентифікувати постраждалого від цих переслідувань. А тим часом вирок був максимально можливим за статтею про публічні заклики до екстремістської діяльності — 5 років позбавлення волі. Рішення винесла “суддя” Анастасія Боденко, яку призначили лише позаминулого року. Попри невеликий стаж, Боденко вже відзначилася щонайменше у 6 переслідуваннях місцевих мешканців через “дискредитацію” російської армії, а також у релігійних переслідуваннях кримських мусульман, зокрема, постановивши заарештувати місцевого активіста Ленура Якубова.

Також Боденко головувала ще в одному процесі проти невстановленого жителя Старого Криму, який у мережі “Телеграм” висловлював негативне ставлення до російської агресії. Торік “суддя” Боденко засудила його за це до двох із половиною років колонії-поселення.

Знову українські чати

У серпні 2024 року ФСБ відзвітувала про затримання чергового “екстреміста-русофоба” з Феодосії, який нібито висловлював схвалення утисків прав росіян за кордоном і проявляв активність в українських чатах. Пізніше правозахисникам вдалося з’ясувати, що йдеться про феодосійця Романа Зубова.

На початку цього року “Феодосійський міський суд” засудив його до двох із половиною років колонії-поселення. Рішення ухвалив зрадник української судової присяги Андрій Терентьєв, щодо якого в Україні розслідують кримінальну справу за статтею про державну зраду. На службі в окупантів Терентьєв активно відпрацьовує політично вмотивовані переслідування. У його доробку, крім Зубова, ще три вироки у справах про “екстремізм”, а також позбавлення волі на півтора року Олега Валєєва за повторну “дискредитацію” російської армії протягом року.

Якщо не вистачає доказів, то можна підкинути наркотики

Дещо окремо стоїть переслідування жителя Бахчисарайського району Асана Буберджі, до якого борці з екстремізмом приїхали в супроводі загону спецпризначення ОМОН через те, що кримський татарин начебто вигукував “заклики до насильства щодо росіян на вулиці у вечірній час, а також за публічний вираз підтримки Україні”. Якось так співпало, що в його будинку раптом виявили наркотичну речовину рослинного походження.

Це поширена негласна практика для тих “клієнтів”, які поводяться з представниками Центру Е зухвало. Крім основного набору неприємностей, у цьому випадку “борці з екстремізмом” оформляють на додачу зберігання наркотиків або саморобного вибухового пристрою. Справу Буберджі відкрито за статтею про незаконний збут або пересилання нарковмісних рослин. Поки викликає сумнів, що силовики штурмували будинок кримського татарина якраз у той момент, коли він прив’язував наркотики до поштового голуба або продавав сусідові.

Справу розглядатиме “суддя” Василь Кошелєв, який запам’ятався своєю активною участю в масових арештах кримських татар, затриманих під Бахчисарайським судом під час процесу над Едемом Дудаковим. Якщо до цього штриха його біографії додати зраду присязі судді та розшук в Україні за державну зраду, то очікування справедливого розгляду справи проти Асана Буберджі не викликають оптимізму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter