Львівський євромайданівець як заручник війни

Дата: 27 Квітня 2015 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Сьогодні Бєлгородський обласний суд розглядає апеляційну скаргу на вирок Свердловського районного суду Бєлгорода стосовно 25-річного львівського студента та активіста Євромайдану Юрія Яценка.

Юрій разом зі своїм приятелем Богданом Яричевським був затриманий 6 травня 2014 року в місті Обоянь Курської області. Федеральна міграційна служба стверджує, що хлопці в документах вказали неправильну мету візиту, чим порушили ч. 2 ст. 18.8 Кодексу про адмінправопорушення РФ – “Порушення іноземними громадянами правил в’їзду або режиму перебування в Російській Федерації”.

Студентів засудив суд, зобов’язав їх сплатити штраф, а владу – видворити їх з країни. Але депортація затягувалася під різними приводами, оскільки ФСБ зацікавив той факт, що хлопці приїхали зі Львова. Спецслужба стверджує, що вона виявила у Юрія не розкриту упаковку мисливського пороху вагою в 40,1 г, і звинувачує в порушенні ч. 1 ст. 222 Кримінального Кодексу РФ “Незаконний обіг вибухових речовин”. Юрій стверджує, що порох йому підкинули.

22 травня співробітники ФСБ в масках вивезли Юрія в ліс і били, щоб той зізнався у членстві у “Правом секторі” і підготовці терактів до 9 травня. Той відмовився. Йому довелося порізати вени і розпороти живіт на знак протесту проти катувань та відмови надати йому адвоката.

Коли про факт тортур дізналася громадськість, хлопців просили відмовитися від українського громадянства і попросити притулок в Російській Федерації. Ті ж самі прохання адресувалися делегату ПАРЄ від України Надії Савченко. Хлопці відмовилися це робити, як і називати українську владу “київської військовою хунтою”.

Я вважаю, що дійсно причиною мого кримінального переслідування з боку ФСБ Росії стало бажання працівників російських спецслужб використовувати моє кримінальне переслідування як інформаційний привід для дискредитації мене як прихильника мирного врегулювання існуючих розбіжностей між Україною і Росією“, – зазначено в поясненнях Юрія, які він написав 21 липня 2014 року.

Богдан Яричевський і Юрій Яценко були затримані на хвилі, коли з українців намагалися зліпити терористів, – говорить правозахисниця Центру громадських свобод Марія Томак. – Почалися ці затримання на початку окупації Криму. Тоді українські трудові мігранти затримувались ФСБ, яка допитувала їх про “Правий сектор”, Майдан і про інші фантазії. У цей час були затримані Сенцов, Кольченко, Афанасьєв і Чирній. Тут очевидний політичний контекст“.

Адвокат Юрія Петро Заїкін був вражений жорстоким вироком суду – 2 роками позбавлення волі. Він стверджує, що 222 стаття КК РФ декриміналізована, і йому належить винести умовне покарання, якби він і мав при собі цей порох: “Юрію спочатку інкримінувалася контрабанда вибухівки, а саме цього пороху. Але одне зі звинувачень, а саме зберігання вибухових речовин, у Юрія залишилося. Безпрецендентно жорстоким був вирок по цій частині. Я сам здивувався, бо навіть якби у нього був порох, то за подібний злочин покарання вельми символічне. Воно ніколи не пов’язане з позбавленням волі, оскільки цей злочин середньої тяжкості, тим більше напередодні великої амністії в РФ у зв’язку з Днем перемоги“.

В рамках кримінальної справи була призначена технічна експертиза, і експерт дійшов висновку, що дійсно нібито знайдена речовина – це мисливський порох. Слідчий запитав експерта, чи є це речовина вибуховою.

Бездимні порохи придатні для виробництва вибуху з ефектом бризантної, тобто дроблячої дії, за певних умов. А саме при ущільненні частинок паливними матеріалами – ацетоном, бензином, дизельним паливом і т. д. При цьому необхідна наявність промислових або саморобних засобів детонації“, – пояснював у суді експерт.

Нагадую, це було звичайне фабрична упаковка. Не було внесено жодних змін в упаковку, ні ущільнень, ні засобів детонатору. Тобто навіть якщо у Юрія був цей порох, то не було б підстав вважати, що це вибухова речовина, і притягати до кримінальної відповідальності“, – стверджує адвокат Петро Заїкін.

Захист Юрія стверджує, що в описовій частині вироку суд спотворив висновки експерта і вказав, що речовина, яку було нібито вилучено, якраз і є вибуховою і придатним для вибухів з ефектом бризантно-дроблячої дії.

Таким чином, суд спотворив висновки експерта у вироку. Чому суд, вказуючи у вироку, що речовина – вибухово-бризантної дії, пішов проти експерта – мені не зрозуміло. При тому, що він посилався на думку цього експерта, коли робив свої висновки. Я думаю, це банальне притягування ситуації за вуха для того, щоб він був притягнутий до кримінального злочину. Навіть якщо б, наприклад, все-таки цей порох був не мисливський, а інший, наприклад, бойового застосування, звертає на себе увагу вкрай незначна вага. Прекрасно зрозуміло, що з такою вагою, а тим більше з мисливським порохом нічого серйозного здійснити не можна, навіть якщо б у когось був злий умисел“, – каже Петро Заїкін.

Саме рішення Свердловського районного суду Бєлгорода від 10 березня 2015 року суперечить судовій практиці, що склалася у Бєлгородській області. В огляді судової практики у кримінальних справах за березень 2007 року Бєлгородський обласний суд зробив посилання на судову практику суду Бєлгородської області, де за аналогічних підстав – по вилученню мисливського пороху – був скасований вирок Ракитянського кримінального суду Бєлгородської області з вказівками щодо того, що зберігання мисливського пороху не має складу злочину.

Тобто ситуація така: стосовно громадянина РФ вирок скасовано у зв’язку з порушенням закону, а стосовно Юрія виноситься обвинувальний вирок. Я щиро сумніваюся, що суддя, яка виносила вирок, не володіла інформацією про практику свого обласного суду вищої інстанції“, – говорить адвокат.

Батько львівського студента Сергій Яценко називає засідання суду фарсом. Коли адвокат перераховував аргументи проти обвинувачення прокуратури, то її представник постійно мовчала, говорить він.

Петро Заїкін повідомив, по відношенню до Юрія адміністрація СІЗО застосувала заходи дисциплінарного стягнення: “Мені Юрій повідомив, що не дивлячись на те, що він спокійно себе веде, не допускає порушення, відносно нього були застосовані заходи дисциплінарного впливу у зв’язку з тим, що він нібито перестукувався між камерами. Я його запитав: “Юрій, це було насправді?” Він заперечував: “Оскільки я в слідчому ізоляторі нікого не знаю, ні з ким контакти не підтримую, то у мене не було ніякої необхідності перестукуватися“.

Адвокат припускає, що Юрію створюють передумови, щоб той не підпав під дію амністії.

Подібне відбувалося відносно низки політичних в’язнів в РФ, які повинні були формально потрапити під амністію, але в переддень амністії на них були накладені дисциплінарні стягнення. Вони були визнані злісними порушниками режиму покарання і під амністію не потрапили. Типовий приклад – Ольга Шаліна (політв’язень за самооборону біля Таганського суду – ред.)”, – припускає адвокат. Він упевнений, що в наступні місяці спецслужби спробують завербувати студента. Йому неодноразово надходили пропозиції.

Нагадаємо, станом на сьогодні в Росії утримуються 11 українських громадян (СБУ налічує 30 осіб), на думку правозахисників – через явні політичні мотиви.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: