Захист екс-голови СБУ Київщини затягує слухання справи однаковими клопотаннями

Дата: 13 Березня 2017 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Захист екс-очільника СБУ Києва та області Олександра Щеголєва, якого звинувачують в співорганізації АТО під час Революції Гідності, затягує розгляд судового слухання.

Про це в Шевченківському райсуді Києва 13 березня заявили адвокати потерпілих та представники Генеральної прокуратури.

Наразі у суді зачитується обвинувальний акт. З цього починається розгляд кримінальної справи по суті. 

На попередньому засіданні прокурор встиг зачитати 48 сторінок документу. 13 березня зупинився на 62-ій сторінці. Загальний обсяг обвинувального акту – 172 сторінки та три томи цивільних позовів.

На початку судового засідання адвокат Олександра Щеголєва Іван Рибін заявив відвід колегії суддів. На його переконання, колегія незаконно сформована.

“Це не перше засідання, в якому захист звертає увагу суду на те, що неналежним чином було обрано склад суду. Минулого разу захисник просив про відвід двох суддів, сьогодні – усього складу суду. Проте підстава одна й та ж сама. Це зловживання правом на відвід. Ці підстави неодноразово суд розглядав і виносив ухвалу”, – зауважила адвокатка потерпілих Вікторія Дейнека. Суд відхилив заяву адвоката Івана Рибіна. У своїй ухвалі він зауважив, що ця заява має ознаки зловживанням правом на відвід.  

Іван Рибін заперечує, що заявляє однакові клопотання. За його словами, вони ґрунтуються на різних підставах. 

“Клопотання заявлено через незаконний склад суду для розгляду кримінального провадження загалом. Було втручання в автоматичний розподіл суддів. Розподіл проводився в ручному режимі. Це призвело до обмеження кола суддів, які мають слухати інші кримінальні провадження”, – каже він та наголошує, що це порушення буде підставою для того, аби апеляційна інстанція скасувала будь-який вирок. 

Окрім того, Іван Рибін заявив клопотання про скасування запобіжного заходу. За його словами, його клієнт неухильно виконував покладені процесуальні обов’язки: прибував до слідчого, прокурора, суду. На його думку, ця справа має політичне забарвлення. На підтвердження цього він зачитав допис користувачки мережі Facebook Світлани Бадери, яка висловила думку про роль підозрюваного у подіях 18-20 лютого 2014 року. 

У Генпрокуратурі наголосили, що як колишній начальник СБУ Олександр Щеголєв “може перешкоджати встановленню істині, використовуючи свої зв’язки у СБУ, МВС та інших правоохоронних органах, у тому числі через вплив на людей, які допитані або підлягають допиту як потерпілі та свідки”.

Захисниця потерпілих Вікторія Дейнека зауважила, що допис Світлани Бадери не є підставою для зміни запобіжного заходу.

“Так само не можна говорити про політичність справи. По-перше, ми точно не знаємо, чи цей аккаунт належить Світлані Бадери. По-друге, вона  не є політиком”, – звернула увагу суду захисниця. Суд також не підтримав це клопотання. 

“Я маю право кожного місяця заявляти клопотання за наявності підстав, які слугують для зміни запобіжного заходу. Мій підзахисний знаходиться за ґратами”, – прокоментував Іван Рибін журналістам. 

Після цього він заявив клопотання про відвід прокурорів. Вони, за його словами, не мають повноважень на участь у слуханні кримінального провадження. У липні 2016 року у цій справі визначили прокурора Генпрокуратури Олександра Супруна.

На це прокурор Ігор Земський під час засідання заявив, що колегії суду надавалась постанова про зміну групи прокурорів. Про це знає захисник Іван Рибін і він не висловлював жодних заперечень проти цього. 

“Це не лише зловживання правом на відвід, а й взагалі процесуальними правами. Бо кожного засідання ми бачимо той самий набір процесуальних клопотань – клопотання про відвід суду, про скасування запобіжного заходу, щодо паспорту. Заявлявся відвід секретарю й прокурорам. Захист зловживає своїм правом, аби не дати стороні обвинувачення продовжувати зачитувати обвинувальний акт”, – заявила Вікторія Дейнека. 

Суд не підтримав це клопотання захисника Олександра Щеголєва. 

“Відвід може бути заявлений до початку судового розгляду. Розгляд розпочатий. Відвід може бути повторно заявлений, якщо будуть встановлені певні обставини, які не були предметом попереднього дослідження. Таких обставин наразі не вбачається в заявах захисника Івана Рибіна. Через це повторний відвід має ознаки зловживання правом на відвід і суд лишає заяву без розгляду”, – заявив головуючий суддя Євген Мартинов

Слідство звинувачує колишнього голову СБУ Київщини в порушенні ч. 2 статті 115 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає довічне ув’язнення. Слідство вважає, що підозрюваний був керівником “антитерористичної операції” з 18-20 лютого 2014 року. Олександру Щеголєву інкримінують також порушення ч. 3 ст. 365 (“перевищення працівником правоохоронного органу службових повноважень”) та ст. 340 (“незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій”).  

Прокурор Генпрокуратури Євген Бондар відмовився у спілкуванні із журналістами говорити про зібрані слідством докази.  

“Всі обставини будуть досліджені в суді. Наперед я не можу коментувати. Сторона обвинувачення вважає, що зібрані докази є достатніми, щоб передати обвинувальний акт до суду. Чи буде цих доказів достатньо для обвинувального вироку, – покаже судове слухання”, – сказав він. 

Олександр Щеголєв під час слідства своєї провини не визнавав. Його захисник Іван Рибін вважає, що слідство не довело вину його клієнта. 

“Прокурор каже про перевищення службовою особою своїх повноважень. Генерал-майор Щоголєв є військовослужбовцем. Слідство інкримінує йому статтю для правоохоронця. Він не є підсудним за цією статтею. Слідство на цьому наполягає? Будь ласка. Ми будемо від цього захищатись”, – каже Іван Рибін. 

Він каже, що його клієнт не організовував антитерористичну операцію у центрі столиці. А розповсюджену інформацію про підписаний Щоголєвим наказ стосовно проведення АТО називає недостовірною. 

“АТО не проводилось. Той витяг з копією, невідомо звідки взятого плану АТО від Москаля, не має жодного доказового значення. У ту ніч проводилась спецоперація із знешкодження хімічної лабораторії, яка була на 5 поверсі Будинку профспілок. У ній виготовлялись самозаймисті пляшки. Цю операцію проводив Центр спецоперацій “Альфа” Служби безпеки України”, – каже він і додає, що вона проводилась за наказом іншого генерала. При цьому він відмовився називати його ім’я через те, що “цьому генералу це може не сподобатись”.   

В обвинувальному акті йдеться, що під час АТО у Києві загинули, зокрема, Володимир Кульчицький, Дмитро Максимов, Юрій Пасхалін, Володимир Бойків, Валерій Брезденюк, Сергій Бондарєв, Олександр Плеханов, Андрій Черненко, Олександр Капінос, Віктор Швець. 22 активісти Євромайдану отримали тяжкі тілесні ушкодження. Середньої тяжкості ушкодження отримали 64 протестувальників. 

“Під час проведення силового розгону мітингувальників з 18 лютого до 19 лютого Олександр Щеголєв, діючи спільно Тоцьким, Мазуном та невстановленими слідством особами,… під час роботи штабу з управління АТО організовували незаконне проведення АТО. Вони координували підрозділи правоохоронних органів для витіснення та очищення від мітингувальників Майдану Незалежності”, – зачитав обвинувальний акт прокурор Ігор Земський. 

“Вони організовували злочинні дії саме стосовно протестувальників… Вони продовжували вчиняти злочинні дії, через які постраждали правоохоронці”, – продовжив він. 

За його словами, під час антитерористичної операції загинуло 5 правоохоронців: Сергій Цвігун (“Беркут”), Віталій Захарченко (військовослужбовець ВЧ №3035), Олексій Іваненко (військовослужбовець ВЧ №3035), Василь Булітка (“Беркут”), Дмитро Власенко (ВЧ №3035). Тяжкі тілесні ушкодження отримали 2 людини, середньої тяжкості – 1 людина, легкі – 11 правоохоронців. 

Наприкінці засідання суд зобов’язав адвоката Івана Рибіна надати документи, які б обґрунтували причину його відсутності на засіданні 26 січня. У цей день засідання перенесли через те, що двоє захисників Олександра Щеголєва не прийшли на засідання, нагадала суду адвокатка Вікторія Дейнека. Іван Рибін пояснив журналістам, що 26 січня він був на іншому судовому засіданні. 

Наступні засідання в Шевченківському райсуді відбудуться 23 березня о 12:30, 6 квітня о 14:00. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: