Витік персональних даних 4000 журналістів. Хто відповість?

Дата: 14 Травня 2016 Автор: Тетяна Печончик
A+ A- Підписатися

Україна знову опинилася в центрі міжнародного скандалу. 10 травня сайт “Миротворець”, який публікує особисті дані “сепаратистів”, виклав у вільний доступ інформацію про журналістів, які отримували акредитацію в так званій “Донецькій народній республіці» (ДНР) – на частині Донбасу, непідконтрольній українському уряду.

Там містяться персональні дані більше 4000 журналістів, включаючи BBC, Reuters, AFP, The Independent, Ceska televize, CNN, Bloomberg, Aljazeera, AP, Liberation, ИТАР-ТАСС, RT та інших ЗМІ.

В мережу потрапили імена та прізвища журналістів, їхні видання та посади, країни походження, мобільні телефони, електронні адреси та дати перебування на території, непідконтрольній уряду України.

У розпорядження сайту «Миротворець» ці дані потрапили через злам українськими хакерами сайтів т. зв. ДНР. Пізніше, після незаконного оприлюднення цих даних, хакери заявили, що в якості бойкоту призупиняють свою діяльність.

«Миротворець» також звинувачує цих журналістів у співпраці з «бойовиками терористичної організації» і закидає, що у «багатьох неросійських видань  (CNN? BBC? AFP?)  журналісти з російськими прізвищами».

Сайт «Миротворець» уже давно викликає нарікання і критику українських правозахисників. Створений навесні 2014 року, він публікує персональні дані людей, причетних, на думку авторів сайту, до підтримки сепаратизму в Україні.

Зокрема, на ньому були опубліковані персональні дані екс-депутата Олега Калашникова і журналіста Олеся Бузини незадовго до їх вбивства біля власних квартир.

Грубо порушуючи законодавство про захист персональних даних і презумпцію невинуватості, діяльність цього сайту продовжується уже два роки, а причетні до його діяльності залишаються безкарними.

Рік тому, у квітні 2015 року український Омбудсман Валерія Лутковська звернулася до СБУ і МВС покарати осіб, причетних до публікації персональних даних на сайті “Миротворець”, і вимагала заблокувати доступ до цього ресурсу. Однак натомість отримала лише погрози у відповідь.

Так, народний депутат від “Народного фронту” і радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, який раніше заявляв про свою причетність до створення сайту “Миротворець”, пригрозив Лутковській відставкою. Він заявив, що робота сайту «надзвичайно важлива для національної безпеки України і той, хто цього не розуміє або намагається заважати цій роботі, – сам є або маріонеткою в чужих руках, або працює проти інтересів національної безпеки», а інформація збирається «виключно з відкритих джерел – соціальних мереж, блогів, інтернет довідників, новинних стрічок».

Як розповіли кореспонденту MMF в офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, минулого року поліція порушила кримінальну справу, але досі нема відчутних результатів, сайт продовжує свою роботу, а його сервери знаходяться за кордоном.

Після оприлюднення даних журналістів скандал навколо “Миротворця” спалахнув із новою силою, а український Омбудсман вдруге звернулася до МВС і СБУ з вимогою закрити сайт.

А тим часом, фігуранти списку вже почали отримувати погрози. Так, український журналіст-фрілансер Роман Степанович опублікував лист із погрозою, який надійшов на його електронну пошту, вказану у списку.

Як розповів Роман, зараз він знімає в основному для видання Vice. “Знімав на Донбасі як стрінгер для різних агентств типу NBC, DW, Reuters. Іноді працював як фіксер, наприклад, для Die Ziet, CCTV, Aftenposten і купи інших. Я сам родом з Донецька, але весь час працював на західні ЗМІ”, – розповів він.

Кореспонденту MMF Степанович повідомив, що зараз знаходиться на зйомках за кордоном, однак після повернення в Україну він не виключає можливості звернутися в поліцію для порушення кримінальної справи через отримані погрози.

Крім того, 11 травня журналісти українських та закордонних ЗМІ, а також представники українських та міжнародних медіа-організацій оприлюднили заяву, де вимагали від сайту “Миротворець” негайно видалити з вільного доступу інформацію про персональні дані журналістів, які отримали в “ДНР/ЛНР” “акредитацію”.

«Під удар потрапили українські та закордонні журналісти, які, ризикуючи життям, об’єктивно висвітлювали події і розповідали в українських та світових медіа, що відбувалося на окупованих територіях.

Зокрема, саме завдяки їхній роботи, стало відомо, з кого складається батальйон “Восток”, про злочини Мотороли та інших бойовиків, про постачання російської зброї, та багато інших важливих фактів.

Саме ці журналісти дали інформацію для проведення якісного розслідування про падіння малайзійського Боїнга влітку 2014 року, а їхні матеріали про керівних осіб окупованих територій лягли в основу багатьох розслідувань та аналітичних матеріалів.

Ми особливо наголошуємо, що акредитація не означає і ніколи не означала співробітництво журналістів з будь-якою стороною конфлікту. Акредитація – це форма захисту і безпеки журналіста», – сказано в тексті заяви.

За даними українських та міжнародних медіа-організацій, тільки у 2014 році у полоні бойовиків побували майже 80 журналістів, багато з яких зазнали тортур. Акредитація була єдиним, хоч і мінімальним, механізмом захисту журналістів від тортур чи потрапляння в полон.

Як і Омбудсман, журналісти також звертаються до української влади з вимогою порушити кримінальне провадження. В цей же день з’явилася заява посла Європейського союзу в Україні Яна Томбінського, що публікація даних журналістів на сайті “Миротворець” порушує міжнародні норми та українське законодавство. Він закликав українську владу «забезпечити, щоби цей контент став недоступним».

У відповідь на це Антон Геращенко на своїй сторінці у Facebook заявив: «У України на сьогодні немає законних методів блокування шкідливого контенту і немає принципів встановлення факту, який контент є протизаконним і шкідливим, а який – ні. Також у України відсутні технічні можливості по блокуванню або іншого контенту в інтернеті».

11 травня прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження за ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

Тетяна Печончик, для Index of Censorship

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter