В очікуванні Стамбульської конвенції: дніпрянки вчаться самообороні

Дата: 14 Квітня 2017 Автор: Маргарита Тарасова
A+ A- Підписатися

Щороку до патрульної поліції Дніпра звертаються в середньому 200 тисяч жінок із повідомленнями про насильство. Звичайно, правоохоронці не можуть попередити усі напади, проте можуть допомогти жінкам самостійно захиститися від потенційних насильників.

На початку 2017 року експертки “Гендерного клубу Дніпро” разом із патрульними поліцейськими організували для жительок міста курси самооборони. Як розповідає координаторка проекту Ольга Полякова, свої заявки на курси відправила 321 жінка віком від 16 до 64 років. З них 280 мали досвід насильства.

Ольга Полякова

Одна з таких – Ольга Руденко. 10 років тому її намагалися зґвалтувати, проте, на щастя, дівчині вдалося вмовити зловмисника не вчиняти злочин.

“Він напав на мене з ножем ззаду. Мабуть, зіграло роль те, що я психолог за освітою: я одразу побачила, що він погано знає територію, що він робить це вперше. Я запропонувала йому відвести мене подалі, а там я вмовила його мене відпустити”, – розповідає жінка.  

Наразі вона разом з іншими жінками двічі на тиждень займається із професійними тренерами, які вчать учасниць найважливішим прийомам оборони. Всього на курсах займаються 2 групи по 15 людей, кожну з яких навчає по 34 тренери.

Тренер Данило Дєвушкін та відвідувачки курсів

“Головна ідея – навчити жінок та дівчат Дніпра, як захистити себе, своє життя та здоров’я і при цьому не перейти межу самооборони. На курси ми відбирали перших з тих, хто подав заявки, а також тих, хто мав досвід насильства. Тривалість курсів – три місяці, після чого ми плануємо робити ще набір учасниць”, – говорить Полякова. 

Анна Мягких

Її колега Анна Мягких розповідає, що патрульна поліція міста радо відгукнулася на пропозицію організувати такі курси. Однак не обійшлося і без проблем. Мягких говорить, що спочатку заняття організували в Університеті внутрішніх справ. За її словами, хоча керівництво погодилося піти назустріч, подальша співпраця склалася погано, тому друга група займається в залі Гірничого університету, адміністрація якого виконала усі обіцянки.

“Я дуже вдячна адміністрації цього університету. Тут ми маємо можливість проводити всі заняття, які планували. Проте наразі потребуємо грошей, щоб оплачувати хоча б роботу тренерів. Зараз усі вони тренують безкоштовно”, – говорить вона.   

Головне на курсах – навчити жінок відбиватися від нападів та рятуватися втечею, кажуть тренери. Але важливо й інше: показати учасницям, як не перевищувати межі дозволеного.

“Ми вчимо дівчат не тому, як боротися з нападником, а як звільнитися від захоплення та втекти”, – розповідає один із тренерів, інспектор патрульної поліції Данило Дєвушкін. “Ми також пояснюємо правовий аспект. Є межі, які не можна переступати. Ми говоримо, що, якщо жінка відбилася від нападника, і він впав на землю, не треба його ще ногами добивати”, – доповнює колегу Наталія Очеретна, інспекторка патрульної поліції. Вони обоє тренують першу групу жінок.

Володимир Вилянський та відвідувачки курсів

За другу групу відповідає Володимир Вилянський, завкафедрою фізпідготовки та спорту Гірничого університету, голова обласної федерації карате. За його словами, учасниці курсів роблять успіхи та мають високі шанси захистити себе.

“У цієї групи достатньо високий рівень мотивації, вони досить успішно проходять курси. 12 людей постійно ходять. Ми навчаємо їх, як орієнтуватися, як розпізнати агресію, пояснюємо, як вийти із ситуації”, – говорить він.

Допомагає жінкам бути впевненими в собі та не боятися насильства психологиня Кіра Дарина-Колупаєва. Вона проводить для відвідувачок курсів групові заняття, під час яких жінки діляться своїми успіхами, а також підтримують одна одну.

Кіра Дарина-Колупаєва

“Окрім теорії, ми розбираємо особисті проблеми. Їх хвилює власна самооцінка та саморозвиток. Дуже часто у жінок, які зазнавали насильства, знижена самооцінка. Під час цих курсів вони стають більш упевненими у собі”, – говорить фахівчиня.

За словами організаторок та тренерів курсів, така практика допомагає жінкам не лише почувати себе безпечніше, а й сприяє формуванню довіри між жительками міста та поліцейськими. Як розповідають відвідувачки, багато хто з них боявся приходити на курси, однак наразі вони готові захищати не лише себе, а і інших жінок.

Текст створено в рамках роботи експертної групи “Взаємодія поліції та громади” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Фото: Центр інформації про права людини

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter