У Києві вшанували жертв депортації кримських татар

Дата: 18 Травня 2015
A+ A- Підписатися

До 400 активістів увечері 17 травня взяли участь у акції-реквієм “Запали вогник в своєму серці” у Києві на Майдані Незалежності. Акція присвячена 71-й річниці депортації кримськотатарського народу з Кримського півострова.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Учасники акції під трагічні пісні кримськотатарського народу запалювали свічки, які були викладені контуром півострова Крим з цифрою 71, контуром кримськотатарського національного символу “Тамга”, а також написом “No genocide”.

“18 травня 1944 року моя прабабуся була депортована із села Кучукузень із п’ятьма дітьми на руках… На жаль, одну дитину вона втратила у вагоні. Коли вона просила солдат поховати цю дівчинку, вони відмовили їй. Тому, на жаль, ми сьогодні не маємо місця, де ми б з родиною могли вшанувати пам’ять дитини. У мене прохання. Коли ви запалюєте свічку, згадайте про цю дівчинку, згадайте тисячі людей, яких немає де вшановувати”, – зі сльозами закінчила своє звернення до учасників акції співачка Джамала.

“Аналогічні акції відбулись Львові, Харкові, Берліні, Варшаві та інших містах світу. Татарський молодіжний центр намагався провести чергову акцію і в центрі Симферополя, але їм не дозволили це зробити. Це не політична акція, а заклик віддати борг жертвам депортації”, — сказали автори акції під час заходу.

Кримські татари щороку проводять акції, які присвячені депортації свого народу із Криму.

У 1940-х роках представників цього народу вивезли в Середню Азію, Сибір і на Урал, за офіційною причиною – через співпрацю деяких кримських татар з нацистською Німеччиною.

Під час Другої Світової війни влада СРСР масово депортувала із Криму представників 20 національностей, в тому числі кримських татар, кримських болгар, вірменів, греків, німців і представників інших національностей.

За деякими даними, з Криму було перевезено понад 183 тисяч кримських татар. Депортація розпочалась рано вранці 18 травня 1944 року, а завершилась о 16:00 20 травня.

Радянська влада задіяла для цього понад 32 тисячі військових НКВД. 80% населених пунктів в Криму, назви яких мали кримськотатарське походження, були перейменовані. В 1945-1946 роках у заслання було відправлено 8 995 кримських татар, які брали активну участь в Другій Світовій війні.

46% кримських татар загинуло у засланні від голоду та хвороб у 1944-1945 роках. Представникам цього народу було заборонено повертатись на батьківщину до 1989 року.  

18 травня у Києві відбудеться вечір-реквієм за участю керівництва держави, громадських та політичних лідерів, голів дипломатичних місій, представництв міжнародних організацій, культурних, наукових діячів, керівників релігійних організацій. Детальний план заходів можна знайти за цим посиланням.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: