Нова сторінка Чорнобиля: світ ніколи більше не побачить старе “Укриття” ЧАЕС

Дата: 29 Листопада 2016 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Через 30 років після ядерної катастрофи на ЧАЕС на радіоактивні залишки зруйнованого ректора насунули захисний конфайнмент.

Куполоподібна споруда є найбільшою з коли-небудь збудованих рухомих наземних конструкцій. Її ширина – 257 м, довжина – 162 м, висота – 108 м. Унікальність арки, яка важить 36 тисяч тонн, також в тому, що її зібрали за 327 метрів від старого саркофагу. Будувати над зруйнованим реактором було б вкрай небезпечно через високий рівень радіації. Таким чином арка повністю вмістила в себе об’єкт “Укриття”, що тимчасово звели на місці реактора за кілька місяців після аварії.

Нагадаємо, вибух 26 квітня 1986 року в реакторі 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС зруйнував центральну залу та призвів до викиду радіоактивних матеріалів. Велика кількість матеріалу, що містило розплавлене ядерне паливо, потрапила на нижні поверхи будівлі. Аби запобігти подальшим викидам радіації, за 260 діб звели об’єкт “Укриття”. Його зводили 90 тисяч працівників. “Укриття” або як його ще називають “саркофаг” ввели в експлуатацію у листопаді 1986 року.

Покрівля нової захисної арки має два шари, між якими до листопада 2017 року мають забезпечити остаточну герметичність, сформувати спеціальний кліматичний режим та підвищений рівень тиску. Такі умови убезпечать від екстремальних температур та потрапляння радіоактивного пилу назовні, якщо в покрівлі раптом виникнуть якісь нещільності.

Експерти пояснюють Центру інформації про права людини, що повітря між зовнішнім та внутрішнім шаром покрівлі має бути сухим, аби уникнути корозії. Система має відфільтровувати мільйон кубічних метрів повітря, що дорівнює 370 олімпійським басейнам. 

Також протягом року планується встановити енергосистеми та комунікації інструментів під аркою, пояснює міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. 

“Комунікації мають забезпечити роботу кранів, які вмонтовані під аркою і будуть демонтувати паливомісткі матеріали та саркофаг “Укриття””, – пояснив міністр. 

“До листопада 2017 року усі системи подачі повітря, системи тиску, стійкості, вологості та інші комунікативні системи мають бути підключені, відтестовані. Після цього державна комісія має прийняти об’єкт в державну екслуатацію”, – пояснив міністр. 

Новий захисний конфайнмент вартістю в 1,5 млрд євро має гарантувати 100 років радіаційної безпеки. Але поки що рано говорити про повний демонтаж “Укриття”, каже заступник головного інженеру об’єкту “Укриття” Сергій Кондратенко

“Гарантований термін експлуатації конструкцій “Укриття” після стабілізації у 2008 році – до 2023 року. До цього терміну перед нами стоїть завдання: або їх підсилити, або демонтувати. Але наша кінцева мета – видалення усіх джерел радіоактивності”, – розповідає він і додає, що немає технологій для такого демонтування.

“Чому у нового безпечного конфайменту термін експлуатації – 100 років? Припускалось, що за століття технології настільки розвинуться, що вдасться вирішити ці виклики”, – додав він. 

СПІЛЬНІ ЗУСИЛЛЯ

Побудоване із сотень тисяч тонн бетоносуміші і металоконструкцій “Укриття” руйнувалось. Тому 2007 року після довготривалих переговорів із європейськими партнерами український уряд, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та консорціум двох французьких компаній “Новарка” підписали угоду про будівництво конфайнменту. 

Загалом над проектом працювали 10 тисяч людей із понад 30 країн. 

Президент України Петро Порошенко подякував країнам G7, ЄБРР та багатьом країнам, які доєднались до зведення конфайнменту. 

“Yes, ми це зробили! Нехай увесь світ бачить, що може Україна і світ, коли вони об’єднаються, як ми здатні захистити світ від ядерного забруднення та загрози”, – сказав президент.  

Міністр екології Остап Семерак заявив, що незважаючи на те, що ядерна катастрофа сталася наприкінці минулого століття, світ тільки сьогодні зробив важливий крок для безпечного майбутнього наступних поколінь.

ЩО ДАЛІ

Міністр екології вважає, що для України та її міжнародних партнерів одним із найважливіших завдань на наступні роки є зведення основних об’єктів інфраструктури задля зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення “Укриття” на екологічно безпечну систему.

За його словами, щорічно зона відчуження обходиться українським платникам податків у 2 млрд гривень. У влади є плани скоротити такі витрати через повернення 30-км зони відчуження до господарського використання. 

“Прийняте в липні цього року законодавство змінює юридичний статус зони відчуження і дає можливість перетворити територію катастрофи на територію розвитку. Для нас дуже важливо зведення об’єктів відновлювальної енергії”, – каже Остап Семерак і додає, що така ініціатива не лише сприяла б залученню території до господарської діяльності, а й створенню нових робочих місць.   

Він нагадав, що Україна є серед країн, які ратифікували Паризьку угоду і взяли на себе зобов’язання з розвитку низькокарбонової енергетики. 

“Інсталяція тут сонячної електростанції була б виконанням наших зобов’язань. Уже кілька днів тому зверталися дві великі китайські компанії, які розглядають можливість будівництва тут великої сонячної електростанції, яка потужністю перекриє щонайменше чверть потужності колишньої ЧАЕС”, – повідомив він і вказав також на жвавий інтерес західних партнерів. 

Здається, 29 листопада у світі зітхнули з полегшенням. 200 тонн залишків ядерного палива, 43 тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів, 630 тисяч радіоактивних відходів, а також 4 тонни радіоактивного пилу щонайменше століття будуть у надійних обіймах конфайнменту.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: