Ромські погроми – це наслідки відсутності міжетнічної політики в Україні. Коментарі експертів

Дата: 05 Вересня 2016 Автор: Ірина Виртосу
A+ A- Підписатися

Ромські погроми в Одеській області лиш висвітлили проблему, яка існує в державі, – відсутність міжетнічної політики, формальність у виконанні Стратегії з захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини і в цілому Національної стратегії з прав людини.

Національна поліція обіцяла прозоро розслідувати інциденти, пов’язані з ромським погромом, а голова Комітету Верховної Ради з прав людини ініціює із цього приводу комітетські слухання.

Саме з такими заявами виступили сьогодні, 5 вересня, в Українському кризовому медіа-центрі, представники ромських громад, Нацполіції, Офісу Уповноваженого з прав людини, правозахисники.

“Із ситуацією в Лощинівці відкрито дуже небезпечний “ящик Пандори”. Якщо вчасно його не закрити, то сьогодні – це ситуація з ромами в Лощинівці, вчора із сирійськими біженцями в Яготині, завтра може статися інша ситуація. Подібні прояви до тієї чи іншої меншини є недопустимими”, – прокоментувала Аксана Філіпішина, представниця Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності.

Філіпішина також наголосила, що всі епізоди, пов’язані із ситуацією в Лощинівці, мають розглядатися з точки зору закону та прав людини.

“Ситуація ще не завершена. Сьогодні ми маємо 1 вересня і дітей, які не пішли до школи. Хто має понести відповідальність за порушені права дитини, за ставлення до дітей, які не скоювали ніяких правопорушень. Сьогодні ми маємо громадян, які втратили своє майно, яким, по суті, сьогодні нікуди йти. Сьогодні ми маємо громаду, яка має певну точку зору, і з якою треба працювати. Але ця робота мала б розпочатися кілька років тому, від початку реалізації Стратегії з ромської інтеграції”, – додає представниця офісу Уповноваженого.

Голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря нагадав про виконання Україною зобов’язань перед Європейським Союзом. Якраз запровадження ромської Стратегії було одним з пунктів Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України.

Водночас Немиря наголошує, що вирішення міжетнічних питань – не тільки зовнішнє зобов’язання перед Європою.

“Події, які відбуваються на Півдні України, не є ізольованими і не повинні розглядатися як ізольована проблема. А тільки з позиції, що винуватці мають бути покарані. І державою буде дана оцінка всім учасникам конфлікту. Якщо не будуть здійснені кроки, то повторення подій у майбутньому неминуче і з ще більшими наслідками”, – наголосив Григорій Немиря.

Голова Комітету також виступив з ініціативою провести найближчим часом комітетські слухання за підтримки ромських громад, Міжнародного фонду “Відродження”, Конгресу національних громад та інших задля попередження в майбутньому подібних ситуацій.

Також Немиря анонсував, що наприкінці 2016 року уряд вперше звітуватиметься у Верховній Раді і перед українським народом щодо виконання Стратегії з прав людини. І інформація щодо дотримання прав національних меншин, зокрема ромської, має бути включена в цей звіт.

Представник новоствореного Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Костянтин Тарасенко прокоментував, що нині створюється робоча група з представників громадськості і Нацполіції для зупинення конфлікту в даному регіоні.

“Ми розуміємо, що є певні загрози. Нацполіція обіцяє об’єктивно розслідувати всі злочини, які були здійсненні під час цих подій. І притягнути до відповідальності винних осіб, не залежно від походження за національністю, етнічністю”, – наголосив Тарасенко.

Також Тарасенко зауважив, що віднедавна в заяві про злочин передбачено пункт про можливе вчинення злочину на етнічному ґрунті або за будь-якою іншою дискримінаційною ознакою. Це братиметься до уваги під час розслідування правопорушення.

Про те, що ситуація в Лощинівці – це погром на етнічному ґрунті, заявив представник Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс.

“На жаль, реакція місцевої влади була “анти-відповідною”. Як і бездіяльність поліції. Ці події не просто спонтанні і виникли випадково. Упродовж 10 років такі випадки траплялися неодноразово. Це треба було оцінювати на державному рівні. Але відповідних висновків не було зроблено. Як і не було різкого засудження цих дій з боку держави”, – підкреслив Зісельс.

Володимир Кондур, голова Коаліції ромських організацій “Стратегія 2020”, прокоментував: “Кожна особа має нести відповідальність за свої вчинки. У злочинця немає національності. Однак у державі не провадилася політика, щоб не допустити таких трагічних подій, як на Одещині”.

Виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький наголосив, що роми – найбільш незахищена спільнота в Україні, водночас роми своїми спільними діями намагаються змінити ситуацію.

“У ромів немає своєї країни за межами України, вони ведуть особливий культурний спосіб життя. Сьогодні є великий прогрес у захисті своїх прав серед ромських громад у сфері освіти, самозахисту, самоогранізацій. Це стосується не тільки видатних керівників ромських громад, а й молоді. Маючи освіту – юридичну, медичну тощо – роми намагаються створити умови для найкращої інтеграції суспільства ромів в Україні. Тим більше я здивований слабкою реакцію представників держави, які не змогли із самого початку локалізувати ромські погроми – або припинити їх, або направити в русло вирішення, правового вирішення питань”, – наголошує Євген Бистрицький.

Бистрицький також зауважив, що бездіяльністю Нацполіції та слабкою реакцією місцевої влади та загалом держави був підірваний імідж України.

“Міжнародна громадськість швидше звернула на те, що відбувається в Одеській області, ніж наша влада. Це турбує. Це послаблює правовий порядок України”, – підкреслює Бистрицький.

Директор Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Михайло Тарахкало наголосив, що ця справа також під пильною увагою юристів УГСПЛ.

“Є серйозні питання до поліції. Коли почалося безпосередньо розслідування загибелі дитини, нам незрозуміло, яким чином мешканці дізналися про те, хто саме є підозрюваним у злочині, і яким чином ця підозра стала відома громадянам, що спричинило таку негативну реакцію.

Поліція не тільки не виконала свій обов’язок захищати осіб постраждалих, а й брала участь у цих погромах: разом з погромниками заходила на подвір’я, вела з ними діалог.

Наступне – це виплата компенсації постраждалим особам. Це є дуже важливий момент, оскільки ситуація в Одеській області сталася внаслідок повної бездіяльності влади”, – прокоментував Михайло Тарахкало.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: