Листівки проти недобросовісних автомобілістів. Досвід активістів Києва

Дата: 14 Грудня 2016 Автор: Маргарита Тарасова
A+ A- Підписатися

У Києві, як і в інших великих містах України, мешканці стикаються з проблемою стихійного і безладного паркування. Водії скаржаться на те, що їм не вистачає місць, і залишають свої автівки на тротуарах, газонах, перегороджують ними пішохідні переходи та виходи з під’їздів. Одна з причин такої поведінки – слабке законодавство, адже зараз поліцейський може оштрафувати водія, якщо той перебуває у машині. Інша причина – відсутність культури паркування, вважають активісти Києва Мрії.

На їхню думку, один із найпростіших та найефективніших способів залучення громади до виховання культури паркування – це флешмоби. Активісти вирішили створити листівки з інформацією для водіїв про правила паркування та класти їх на автомобілі, які ці правила порушили.

Команда Києва Мрії неодноразово обговорювала, якими мають бути листівки, розповідає одна із організаторок флешмобу Анна Устенко. Врешті вирішили, що ввічливими.

“Бо заклики поводитись цивілізовано мають бути цивілізованими. З цих же міркувань ми відмовились від наліпок. Адже вони можуть бути сприйняті водіями, як псування їхнього майна”, – наголошує вона.

Дизайн листівок розробив для активістів Богдан Гдаль.

Перший флешмоб відбувся 15 травня 2016 року на столичному Подолі – районі міста, який перевантажений машинами через інтенсивність руху та неадаптовану до цього інфраструктуру. До участі залучили місцевих активістів спільноти “Подоляночка”, патрульних поліцейських з відділу взаємодії поліції та громади та голову Подільського району Валентина Мондриївського. Під час флешмобу місцеві мешканці розповіли поліцейським про проблеми з паркуваннями у районі. Команда Києва Мрії зафіксувала на вулицях Подолу близько 300 порушень. З водіями, які були на місці, провели бесіди.

Також під час акції активісти зафіксували проблему, вирішення якої належить до сфери діяльності місцевої влади — один зі знаків “паркування заборонене” був непомітний через гілку дерева. Вони написали звернення до Контактного центру Києва 1551 і приблизно за тиждень проблема була вирішена.

Попри те, що флешмоб став приємною добросусідською зустріччю, його учасники зрозуміли, що однієї акції мало, щоб вирішити проблему з паркуванням у місті. Тож вони вирішили надати листівки лідерам думок для того, щоб вони розкладали їх порушникам та писали про це у Facebook. Це мало мотивувати людей активніше долучатися до ініціативи.

Проте все ще залишалась проблема розповсюдження листівок – адже ресурсів активістів Києва Мрії було недостатньо для того, щоб листівки отримували всі, хто хотів.

Рішення проблеми само знайшло організаторів флешмобу.

У червні до команди Києва Мрії звернувся співзасновник одного з найпопулярніших київських публічних просторів — Арт-заводу Платформа Роман Тугашев. Він запропонував об’єднати зусилля. Арт-завод Платформа має 370 тисяч відвідувачів на рік, і вони – цільова аудиторія цього флешмобу. Листівки вирішили розповсюджувати через каси Арт-заводу.

Для того, щоб зробити їх більш привабливими, активісти обрали товстіший папір. Крім того, на зворотному боці тепер вже карток додали місце для номера телефону. Так картки стали корисними не тільки для виховання порушників. За перші два фестивалі, що відбувалися на Арт-заводі, організатори флешмобу роздали близько 2000 карток.

“На фестиваль Вуличної їжі до нас приїжджає близько 20 тисяч гостей, близько 30% — на власних автомобілях. Парковка дуже містка, проте через кількість автомобілів проблема паркування залишається актуальною. Ми давно думали про такий сервіс для відвідувачів як картки для паркування, на яких вони можуть вказувати свій контактний телефон, і якщо машина комусь заважає, то можна зв’язатися. Врешті ми вирішили об’єднати цю ідею з ініціативою Києва Мрії, яку вважаємо правильною та дуже корисною. Люди спочатку не дуже розуміли, навіщо картки, але з кожним фестивалем ними цікавилися все більше”, — розповідає Катерина Павлевич, представниця Арт-заводу “Платформа”.

Зараз картки роздають у касах Арт-заводу під час кожного фестивалю Вуличної їжі. За словами Павлевич, уже роздали близько 3 тисяч карток. Таким чином флешмоб став регулярним і не вимагав постійної участі активістів Києва Мрій у його організації.

Текст створено в рамках роботи експертної групи “Взаємодія поліції та громади” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. 

Фото: Київ Мрії

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: