Як отримати українські свідоцтва про народження і смерть мешканцям окупованого Донбасу – інструкція

Дата: 09 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Однією з найбільш розповсюджених правових проблем, яку переживають мешканці непідконтрольної Україні території Донецької та Луганської областей, є отримання свідоцтв про народження або смерть українського зразка.

Відповідно до заяви Кластера ООН з питань захисту, лише п’ята частина дітей, народжених за період з 2014 по 2017 роки на непідконтрольній частині Донбасу та в Криму, отримала українські свідоцтва про народження. Однією з причин, чому молоді батьки не поспішають реєструвати дитину відповідно до українського законодавства, є міф, що процедура реєстрації складна та довготривала. Подібна ситуація і з реєстрацією фактів смерті. Отже, сьогодні ми спробуємо спростувати цей міф.

Закон про реінтеграцію Донбасу спрощує процедуру, але РАЦСи ігнорують його норми

24 лютого 2018 року набув чинності закон “Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях”, відомий також як закон про реінтеграцію Донбасу. Цей нормативний акт передбачає визнання законними документів, що видані “де-факто” владою на окупованих територіях та підтверджують факт народження або смерті осіб на непідконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей. Однак на практиці органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦСи) продовжують відмовляти у реєстрації цих фактів. Тому судова процедура встановлення фактів народження та смерті залишається єдиним засобом для отримання відповідних свідоцтв.

Як швидко впоратись із судовою процедурою оформлення актів цивільної реєстрації

1. Звернутися до будь-якого зручного органу РАЦСу на підконтрольній уряду України території з документами, що підтверджують факт народження або смерті, щоб отримати письмову відмову.

2. Завантажити бланк заяви про встановлення факту народження (тут) або смерті (тут) та заповнити його.

Важливо враховувати такі моменти:

  • заява подається до суду у двох однакових примірниках (тобто до суду подається дві заяви та два комплекти доданих документів). Такі документи повинні бути власноруч завірені заявником написом: “З оригіналом згідно” із зазначенням дати завірення, прізвища, імені, по батькові та підписом заявника;
  • у якості зацікавленої сторони в заяві необхідно зазначити РАЦС, який видав відмову в реєстрації народження або смерті;
  • подавати такі заяви можуть лише родичі новонародженого або померлого, а також їхні законні представники.

3. У разі укладання шлюбу на непідконтрольній уряду України території або проживання пари в цивільному шлюбі, такі особи не вважаються родичами та не можуть звертатися до суду. У цьому випадку спочатку необхідно встановити факт родинного зв’язку в судовому порядку.

4. Судовий збір у таких заявах сплачувати не потрібно. У перехідних положеннях закону про реінтеграцію міститься норма, що звільняє від сплати судового збору заявників у таких справах. Відповідне формулювання про звільнення від сплати судового збору вже міститься в бланку заяви.

5. До якого суду звернутися? Заяву про встановлення факту народження можна подавати до будь-якого суду за межами непідконтрольної території. Проте заява про встановлення факту смерті подається або до суду за місцем паспортної реєстрації, або до суду за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Інформацію про те, які суди можуть розглядати справи замість судів, що лишилися на непідконтрольній уряду України території, можна знайти за посиланням.

6. Які документи додати до заяви про встановлення факту народження або смерті? До суду необхідно подати максимальну кількість документів, що підтверджують факт народження або смерті. Насамперед суди вимагають надання медичного свідоцтва про народження або смерть (форми № 103/о та № 106/о). Можна надати як оригінал/дублікат свідоцтва, так і його копію. До заяви про встановлення факту смерті також можна додати документи про надання місця на цвинтарі, угоду та чеки на сплату послуг поховання, фото могили тощо. Щодо заяви про встановлення факту народження, то належними доказами будуть копії документів з обмінної карти вагітної, медичні документи дитини, фото вагітної жінки та/або матері з дитиною на руках.

7. Що робити після подання заяви до суду? Справи про встановлення таких фактів розглядаються судами достатньо швидко. Заявник має змогу або брати участь у судовому засіданні (про час і дату якого його повідомить співробітник суду) або подати заяву про розгляд справи без його участі. Після отримання рішення суду необхідно знову звернутися до РАЦСу та одержати свідоцтво українського зразка.

Якщо заявники будуть дотримуватися цих простих правил, вони зможуть самостійно, без допомоги юриста, зареєструвати факти народження/смерті, що виникли на непідконтрольній уряду України території.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реєстрація смерті та народження українців в окупації робить з них примар. Як цьому запобігти?

Консультацію та правову допомогу щодо реєстрації фактів народження та смерті, а також з інших питань щодо прав ВПО та осіб, що постраждали внаслідок конфлікту, можна отримати в центрах правової допомоги Норвезької ради у справах біженців, що знаходяться за адресами:

  • м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, 10;
  • смт Станиця Луганська, вул. Центральна, 30;
  • м. Краматорськ, вул. Катеринича, 13;
  • або за телефоном “гарячої” лінії: 0 800 302 007 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Інформування, консультування та правова допомога на Facebook: https://www.facebook.com/ua.nrc.no.

Усі послуги Норвезької ради у справах біженців надаються безкоштовно.

Стаття підготовлена Норвезькою радою у справах біженців за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: