Допомога переселенцям, торгівля та амністія: яким бачать майбутнє Донбасу українці?

Дата: 28 Серпня 2018
A+ A- Підписатися

Українці підтримують збереження гуманітарних і торговельних відносин з окупованими територіями Донбасу та загалом лояльні до своїх співгромадян, що залишилися та працюють на непідконтрольній території.

Про це свідчать результати другої хвилі дослідження про те, що українці думають про процес реінтеграції непідконтрольних територій Донбасу, які презентували експерти “Кальміуської групи”.

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, дослідження було презентовано сьогодні під час круглого столу “Подолання наслідків російської агресії на Донбасі”. 

Телефонні опитування проводила на всій території України (за винятком непідконтрольних частин Донбасу та Криму) компанія GfK Ukraine з 3 по 19 травня 2018 року. Вибірка становила 1980 респондентів, з яких 528 – з Донецької та Луганської областей (територій підконтрольних Україні). Максимальна похибка становить: для України – не більше 2,5%, для Донецької та Луганської областей – не більше 4,9%.

БЛОКАДА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ

Згідно з результатами дослідження, найбільш доречним форматом відносин з тимчасово окупованими територіями є економічна блокада зі збереженням гуманітарних відносин, пересуванням людей, виплатою пенсій, водо- та енергопостачанням.

Таку форму стосунків вважають доречною 51% населення в цілому і 49% жителів Донбасу.

Проти такого формату відносин з окупованими територіями виступає всього 15% опитаних: найбільше прихильників повного блокування живе у Західній Україні (17,76%), а найменше – на Донбасі (9,36%).

Підтримують опитані й ідею торгівлі лише основними товарами (постачання продуктів харчування та товарів щоденного вжитку з підконтрольної частини України) – її схвалює 59% опитаних. Дозвіл на торгівлю і гуманітарні відносини в максимальному обсязі підтримує майже 42% опитаних.

ХТО МАЄ ОБИРАТИ ОРГАНИ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ?

Половина опитаних по Україні загалом (57%) та дві третини жителів Донбасу зокрема (69%) вважають, що органи місцевої влади на нині непідконтрольних територіях має обрати місцеве населення після початку процесу реінтеграції.

Найбільшу підтримку ця ідея отримала на Донбасі (69,36%), півдні (68,18%) та сході України (61,85%). Найбільше людей, які вважають, що органи місцевої влади має призначати Київ, проживає на заході (42,30%).

При цьому формувати поліцію місцевій владі дозволили б лише 14% серед усіх українців та 27% жителів Донбасу. Значну підтримку має ідея про те, що керівний склад назначає Київ, а серединні та нижні ланки – місцева влада (32,24%).

Над формуванням судових органів на нині непідконтрольних територіях має працювати центральна влада. З таким твердженням погодилися 54% опитаних.

АМНІСТІЯ ТА ЛЮСТРАЦІЯ

Експерти зазначають, що опитані українці демонструють високий рівень лояльності до своїх співгромадян, що залишилися та працюють на непідконтрольній території.

“Переважна більшість українців (від 76% до 93%) та мешканців Донбасу (від 78% до 92%) скоріше або цілком згодні з тим, що людям на непідконтрольних територіях Донбасу, які працюють у сферах охорони здоров’я, комунальних послуг, освіти та соціального захисту, як фахівцям середньої, так і нижньої ланки слід дозволити зберегти свої робочі місця у разі відновлення Україною контролю над цими територіями”, – йдеться в результатах.

Троє з чотирьох опитаних погоджуються, що лікарі та фахівці керівної ланки охорони здоров’я мають зберегти свої робочі місця. Більше половини населення України (від 58% до 60%) та двоє з трьох жителів Донбасу (65–66%) не заперечують проти того, щоб фахівці керівної ланки у сферах комунальних послуг, освіти та соціального захисту зберегли свої робочі місця.

Проте амністія щодо представників незаконних органів управління окремими територіями Донбасу будь-якого рівня не знаходить підтримки в опитаних. Більшість українців (77% та 73%), а також дві третини жителів Донбасу (65% та 60%) не погоджуються з тим, що їм треба дозволити зберегти свої робочі місця в разі відновлення Києвом контролю над цими територіями.

ДОПОМОГА ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМ ТА МЕШКАНЦЯМ НЕПІДКОНТРОЛЬНИХ ТЕРИТОРІЙ

Переважна кількість опитаних підтримують надання пільг людям, що приїжджають із тимчасово окупованих територій на територію, що контролюється українським урядом.

82% респондентів з усієї України погоджуються з тим, що потрібно надавати пільги дітям з непідконтрольних територій для вступу до вищих навчальних закладів на українській території. 

 
82% схвалюють дотації для внутрішньо переміщених осіб, які створюють невеликі підприємства в громаді, що приймає.
Приблизно 67% опитаних по Україні цілковито або переважно схвалили б рішення почати співпрацювати з компанією, яка перебуває на непідконтрольній території, після закінчення конфлікту. Серед мешканців Донбасу на таку пропозицію погодилися б 68% опитаних.

Більшість українців (85%) схвалюють надання права голосу на місцевих виборах у їхній громаді, що приймає, переселенцям.

ЩО ЗНАЮТЬ ЖИТЕЛІ ДОНБАСУ ПРО РЕІНТЕГРАЦІЮ

Більше половини населення загалом (58%) та два з трьох жителів Донбасу (66%) чули про закон про реінтеграцію Донбасу, ухвалений взимку 2018 року.

Переважна кількість населення в цілому (74%) та мешканців Донбасу (75%) чули про Міністерство України з питань тимчасово окупованих територій і вимушених переселенців, а кожен третій українець (34%) та кожен третій житель Донбасу (39%) знають щось або багато про його діяльність.

Серед основних напрямків відомства, про які чули опитані, – інтеграція внутрішньо переміщених осіб у регіонах України, надання гуманітарної допомоги та комунікація з громадянами, які проживають на непідконтрольних територіях.

У свою чергу експертка Центру інформації про права людини Альона Луньова підкреслила, що, найімовірніше, опитані українці не розуміють значення слова “реінтеграція”.

“У нас ще не було таких вимірювань, які б показали настрої українців щодо мешканців окупованих територій. Соціологічні дослідження показують знання та бачення людей, але ми недостатньо говоримо про те, що таке амністія та реінтеграція, а тому в мене є сумніви щодо того, чи правильно вони розуміють ці терміни. Також слід зазначити, що наразі в людей існує хибне розуміння понять “мир” та “примирення”. Мир сприймається як капітуляція та програш у війні”, – зауважила вона.

Із цією думкою погодився й експерт з адвокації громадської організації “Донбас СОС” Олександр Дмитрієв.

“Що таке реінтеграція, ми й самі не до кінця розуміємо. Не розуміє й міністерство, адже якщо б розуміло, то транслювало б нам це знання. Проте під час дослідження ми пояснювали людям, що таке амністія”, – сказав він.

КОГО ЖИТЕЛІ ДОНБАСУ ВВАЖАЮТЬ РЕІНТЕГРАТОРАМИ

Половина опитаних по всій країні (49%) і майже половина жителів Донбасу (41%) вважають, що Блок Петра Порошенка “Солідарність” підтримує реінтеграцію Донбасу. Так само українці сприймають і Радикальну партію Олега Ляшка (41% і 40% відповідно).

До топ-3 політичних сил, які виступають за реінтеграцію окупованих територій, потрапило ВО “Батьківщина”. При цьому в тому, що лідерка об’єднання Юлія Тимошенко підтримує ідеї реінтеграції, на загальноукраїнському рівні переконані 52% опитаних, а жителі Донбасу частіше називають таким Юрія Бойка (50%).

Цікаво, що кожен четвертий українець (26%) та 39% серед жителів Донбасу зазначають, що не знають нічого про очільника МТОТ Вадима Черниша.

ЗВІДКИ УКРАЇНЦІ ДІЗНАЮТЬСЯ ПРО ЖИТТЯ НА НЕКОНТРОЛЬОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

70% загального населення та 56% мешканців Донбасу назвали головним джерелом інформації про життя на неконтрольованих територіях українське телебачення.

Другим за популярністю джерелом став інтернет (35% та 38% відповідно), переважно українські сайти.

31% опитаних вважає українське телебачення найбільш надійним джерелом інформації, порівняно з майже 17% мешканців Донбасу, які поділяють цю думку (серед тих, кого цікавить інформація про непідконтрольні території).

Навпаки, 17% населення в цілому (серед тих, кого цікавить інформація про непідконтрольні території) вважають українське телебачення найбільш упередженим, порівняно з 18% мешканців Донбасу, які поділяють цю думку.

Російське телебачення вважають найбільш неупередженим джерелом менше 1% опитаних як по всій території України, так і на території контрольованих районів Донбасу.

37% жителів Донбасу отримують інформацію про непідконтрольні території від своїх друзів і родичів, які проживають на непідконтрольних територіях. При цьому загалом по Україні таких людей всього 18%.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter