Програми партій через призму прав людини: “Радикальна партія Олега Ляшка”

Дата: 11 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Центр прав людини ZMINA продовжує серію публікацій, де ми розбираємося, що написано в програмах ключових політичних партій, які мають шанс потрапити до наступного парламенту.

Переконані: замість боротьби технологій і облич, замість маніпуляцій і популізму передвиборча кампанія має стати передовсім вдумливою розмовою про програми, наміри і механізми їхнього втілення. Сподіваємося, наші публікації допоможуть українцям зробити 21 липня 2019 року усвідомлений вибір.

Огляд усіх програм політичних сил можна переглянути тут.

Нижче – огляд програми Радикальної партії Олега Ляшка.

Програма Радикальної партії Олега Ляшка є однією з найбільш популістських серед партій, що беруть участь у виборах. Партія дає величезну кількість обіцянок, які явно неможливо виконати.

Радикальна партія Олега Ляшка не має чіткої ідеологічної позиції, однак її вимоги радше нагадують підходи радикальних соціалістичних партій.

Ця політсила фактично виступає проти вільного ринку та ліберальної ринкової економіки, проти вільного ринку землі, обстоює державне регулювання цін на продукти та ліки, на комунальні послуги, за великі державні субсидії різним галузям економіки. Партія сповідує принцип, коли держава повинна забезпечувати добробут, високі зарплати та високі соціальні стандарти, а не людина сама своєю працею має це собі заробляти.

Радикальна партія Олега Ляшка, вочевидь, не підтримує європейської інтеграції та НАТО, оскільки практично всі положення її програми суперечать вимогам цих організацій. Також партія пропонує фактично припинити співпрацю з МВФ.

Політична сила Ляшка фактично пропонує відмовитися від більшості проведених за останні роки реформ в Україні, оскільки програма партії суперечить цим реформам.

Партія виступає за сильну вертикаль влади. Вона пропонує скоротити кількість депутатів та міністерств, хоча, відповідно до її програми, функцій та завдань в органів влади стане так багато, що збільшення державного апарату не уникнути.

У програмі політсили стверджується, що саме вона домоглася ухвалення закону про імпічмент президенту, що не відповідає дійсності, оскільки це була президентська ініціатива, а Радикальна партія Олега Ляшка лише підтримала цей законопроєкт.

Партія стверджує, що проведе справжню судову реформу: “Звільнимо всіх старих прокурорів і суддів, а нових – обиратимуть люди”. Фактично пропонується ліквідувати незалежність судової влади та побудувати її всупереч європейським стандартам та, зокрема, порушуючи Європейську конвенцію про захист прав людини. Однак це прагнення “розігнати всіх” доволі часто зустрічається в заявах популістів. Вибори суддів суперечать європейським стандартам, оскільки це встановлює залежність суддів від тих, хто фінансує їхні виборчі кампанії. Крім того, у вирішенні справ судді повинні керуватися правом, а не суспільною думкою.

Радикальна партія Олега Ляшка обіцяє, що в результаті її діяльності до України буде залучено 100 млрд доларів інвестицій. Очевидно, що це нездійсненна мрія. Україна отримує від 1,5 до 8 млрд доларів інвестицій на рік, і для того, щоб досягти обіцяної цифри, потрібно навіть більше, ніж економічне чудо, яке в програмі жодним словом не проглядається. Найбільша економіка світу – США – отримує близько 120 млрд доларів на рік, що тільки ще більше пояснює абсолютну неможливість виконання подібних обіцянок.

Таких обіцянок у програмі доволі багато. Наприклад, партія обіцяє дотації селянам на кожну корову в розмірі 5 тис. грн, що є також очевидно нереальним.

“За комуналку українці будуть платити не більше 15% своїх доходів, а не 60–80%, як зараз. Дамо субсидії, якщо буде потреба, та безкоштовно встановимо лічильники. Люди будуть платити лише за те, що споживають“, – йдеться в програмі партії. Однак і на сьогодні людина платить лише 15% від свого доходу за комунальні послуги – решту сплачує держава у формі субсидії. Якщо держава сплачує решту, то для людини не має значення ціна на послуги. І людина ніколи не платить 60–80%, про які зазначено в програмі. Це свідома маніпуляція та поширення неправдивої інформації, що є характерним для програми.

Водночас, як і всі популісти, Радикальна партія Олега Ляшка ніяк не пояснює, звідки вона візьме гроші на покриття всіх зазначених обіцянок, оскільки в державі цих коштів немає. Та й від міжнародних кредитів партія відмовиться. Звісно, гроші можна надрукувати, однак наслідки цього відомі.

Партія надзвичайно мало уваги приділяє правам людини, загалом виникає думка, що право для Радикальної партії Олега Ляшка не має суттєвого значення: важлива сильна вертикаль влади, що розподіляє ресурси та регулює всі сфери життя. Це більшою мірою схоже на соціалістичну диктатуру, ніж ліберальну демократію. Зазвичай саме за диктатури влада кричить про захист людини й цим пояснює своє право розігнати, наприклад, судову владу, побудувати сильну вертикаль. Однак ще в жодній демократичній країні влада не діяла в спосіб, описаний у програмі Радикальної партії Олега Ляшка.

Нереалістичність виконання обіцянок ніколи не зупиняла популістів, чому сприяє брак критичного мислення у населення. Партія вже була в парламенті й ніяким чином не змогла реалізувати жодного положення зі своєї програми.

Підготував Володимир Яворський

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в межах Transition Promotion Program. Погляди, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційної позиції МЗС Чеської Республіки.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter