Правозахисний клуб “Повернення поза обміном: як захистити права самостійно звільнених з російської неволі?”
“Об’єднання родичів політв’язнів Кремля” запрошує до участі у правозахисному клубі на тему “Повернення поза обміном: як захистити права самостійно звільнених з російської неволі?”, що пройде в партнерстві з Центром громадянських свобод.
Під час заходу обговоримо ефективність впровадження та реалізації Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”.
Дата: 30 жовтня 2024;
Час: 16:00-18:00;
Старт реєстрації – 15:45;
Формат: офлайн у Києві (адресу повідомимо зареєстрованим учасникам) з можливістю долучитися онлайн (лінк надішлемо зареєстрованим учасникам).
Експерти, правозахисники та представники влади зосередять увагу на проблемі дискримінації людей, які самостійно звільнилися з російської неволі (без участі в офіційних обмінах і без допомоги Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими).
Після звільнення такі люди не можуть надати документи, які за законом підтверджують їхнє незаконне увʼязнення. Крім того, процес ухвалення рішень спеціальною комісією (Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії) щодо визнання факту їхнього увʼязнення є незрозумілим і непрозорим. Комісія часто відмовляє – без пояснень та без надання допомоги, як саме людина може довести факт увʼязнення. Це означає, що люди не отримують офіційного статусу увʼязнених через російську агресію, а відповідно втрачають право на допомогу і захист з боку держави.
Питання до обговорення:
– правовий аналіз механізму доведення факту перебування в незаконному ув’язненні;
– вироблення алгоритму доведення факту полону особи, яка звільнилася самостійно і не має документів, які підтверджують ув’язнення;
– пропозиції щодо змін у законодавстві та їх адвокатування.
Реєстрація за цим посиланням.
За результатами клубу ми зберемо висновки експертів, представників органів державної влади, а також тих, хто пережив незаконне увʼязнення і врахуємо їх в аналітичному документі та в рекомендаціях до державних структур щодо необхідності внесення змін до законодавства.