Дискусія “Повномасштабне вторгнення. 10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості”
20 лютого, із 16.00 до 17.30, у Медіацентрі “Україна. Укрінформ” (вул. Б. Хмельницького, 8/16, Київ) відбудеться дискусійна панель “Повномасштабне вторгнення” в межах медіамарафону “10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості”.
Ранок 24 лютого 2022 року змінив життя всієї України. Росія атакувала Україну з півночі, півдня і сходу. Збройні сили України в кілька етапів витіснили ворога з половини новоокупованих територій.
Те, що росіяни залишили після себе в Бучі та Ірпені, Бородянці й Макарові, в Ізюмі та в сусідніх селах, на Чернігівщині й на Херсонщині, змусило здригнутися весь світ. Безпрецедентні за масштабами вбивства, численні катівні, викрадення і депортація людей – кривавий почерк окупантів став добре впізнаваним. Росіяни підірвали Каховську ГЕС, їхня військова діяльність на Херсонщині та в Криму знищує унікальні заповідні кластери природи. Окупанти розікрали або зруйнували низку культурних пам’яток, музейні колекції і продовжують стирати історичний спадок у Криму, проводячи розкопування та перебудови.
Протягом двох років повномасштабного вторгнення російська армія скоїла незчисленну кількість злочинів, які мають ознаки злочинів проти людяності, воєнних злочинів і геноциду. Українська правоохоронна система фактично захлинається від справ, кількість яких і далі зростає й давно перейшла за 120 тисяч, згідно з даними Офісу генерального прокурора України.
Які виклики постали перед правоохоронцями й громадянським суспільством два роки тому і які рішення вже з’явилися, а які ще потрібно знайти? Чому якісне документування та розслідування злочинів росіян є основою для майбутнього правосуддя, чи видно його обриси? Чому сподіватися лише на МКС – марна справа? Яку роль відіграють українські суди? Скільки фактів були розслідувані й передані до судів, чому судові процеси в Україні щодо воєнних злочинів проходять практично без уваги громадськості?
Спікери:
- Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA;
- Зера Козлиєва, старша юридична радниця Truth Hounds;
- Катерина Огієвська, представниця ГО “Цивільні в полоні”;
- Юрій Армаш, начальник медичного пункту механізованого танкового батальйону 59 бригади ім. Я. Гандзюка, який пройшов полон і катування;
- Владислав Гаврилов, історик-дослідник проєкту “Where Are Our People?” громадської організації “PR Army”;
- Станіслав Петренко, начальник відділу Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора України;
- Наталія Антонюк, суддя Верховного Суду.
Модератор: Роман Романов, директор програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.
***
Додаткова інформація: Олена Задорожна, +38 097 915 54 45, coalition5am@gmail.com.
Організатор медіамарафону: коаліція “Україна. Пʼята ранку”.
Захід відбувається в межах проєкту “Об’єднані на шляху до правосуддя: документування тяжких міжнародних злочинів під час російської збройної агресії в Україні”, що реалізується Регіональним центром прав людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.
ДОВІДКА. Коаліція “Україна. П’ята ранку” почала роботу 25 лютого 2022 року, наступного дня після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Нині коаліція об’єднує 38 неурядових організацій та чотирьох індивідуальних експертів. Вони поєднали свої зусилля для систематичного документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних під час російської збройної агресії проти України. Також коаліція працює над захистом жертв російсько-української війни через наявні державні та міжнародні механізми правосуддя. Все це спрямоване на досягнення справедливості через притягнення до відповідальності владної верхівки РФ за скоєння злочину агресії проти України.