Безкоштовний онлайн-курс Prometheus “Захист прав людей з інвалідністю”
Курс допоможе слухачам та слухачкам з інвалідністю і без “приміряти” на себе “капелюха” правозахисників та отримати навички з різних методів захисту прав людини як на національному, так і на міжнародному рівні.
Якщо ви хоча б раз ставили собі запитання: “А хто такі люди з інвалідністю та як до них ставитись?” Якщо хочете дізнатися, що таке права людини та чи мають люди з інвалідністю якісь особливі права, або замислювались, як скористатися власними правами, чи хочете допомогти іншим у їхній боротьбі за права, то цей курс для вас.
Ми поговоримо про зміну ставлення до інвалідності, про історію розвитку різних моделей взаємодії з людьми з інвалідністю, про різні види інвалідності і те, чому в ХХІ столітті інвалідність не обмежує людей. Ми визначимо, чи десь існують спеціальні права, чи, можливо, кожен та кожна, попри наявність інвалідності чи будь-якої іншої ознаки, має права людини. Ми хочемо, аби слухачі та слухачки цього курсу дізналися більше не тільки про “прихований” світ людей з інвалідністю, якого насправді не існує, а й поставили собі запитання: “А що я можу зробити, аби допомогти комусь у боротьбі за права людини?”
Ми розглядаємо цей курс як перший крок до громадського активізму на підтримку людей з інвалідністю та в боротьбі за трохи кращий та доступніший світ, де кожен та кожна можуть на рівних користуватися своїми правами.
Цей курс представлений громадською організацією “Боротьба за права” в межах проєкту “Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні”, який виконується за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Вимоги до слухачів та слухачок
Жодних вимог! Курс відкритий до участі для будь-кого, вам не потрібно бути правозахисником чи активісткою, мати чи не мати інвалідність, знати щось про права людини чи вперше про них чути. Ключовим є бажання та готовність відкрито сприймати інформацію.
Ми чекаємо на кожного та кожну, хто бажає дослідити тему інвалідності, прав людини та навчитися захищати права людей з інвалідністю. Ми пропонуємо базовий та практичний курс, який покроково проведе вас від самого початку до розроблення вашої власної кампанії за права людини.
Тривалість курсу
Чотири тижні. Кожен тиждень присвячений вивченню двох-трьох тем, містить кілька відеолекцій та матеріали для самостійного опрацювання. Загалом курс складається з 10 відеолекцій, додаткових статей, містить тестові завдання та запитання для самостійної перевірки знань. Усі матеріали курсу та можливість отримати сертифікат доступні постійно.
Тематичне наповнення курсу
- Що таке інвалідність? Історія розвитку моделей інвалідності. Переваги тих чи інших моделей, які ми маємо наразі в сучасній Україні.
- Що таке інклюзія та підхід, заснований на повазі до різноманіття та прав людини?
- Коректна термінологія та етика ставлення до людей з інвалідністю.
- Права людини = права людини з інвалідністю. Загальний огляд теорії про права людини? Що таке громадянські та політичні права? Що таке економічні та соціальні права. Чому про це варто знати?
- Рівність та недискримінація.
- Розумне пристосування, доступність та універсальний дизайн: де різниця, хто й що має забезпечувати?
- Порушення прав людей з інвалідністю в сучасній Україні: приклади й ситуації. Які саме права порушуються? Хто має відповідати або покращити ситуацію?
- Міжнародні та національні механізми захисту прав людей з інвалідністю та приклади.
- Дії для захисту прав людини.
Важлива примітка від команди курсу щодо лексики та термінології
Слова, які використовуються щодо інвалідності, залежать від знань людини, яка говорить, досвіду та часу, належності її до певної спільноти. Стандарти коректної та толерантної лексики й термінології як у темі інвалідності, так і ширше – в темі прав людини в сучасній українській мові все ще формуються та зазнають змін. Різні групи людей щодо себе та й інших вимагають використання тих чи інших слів. Для цілей цього курсу, якщо не буде в тексті чи відео окремо пояснено інакше, спиратимемося на чинне законодавство та використовуватимемо словосполучення “людина з інвалідністю” там, де цього вимагає зміст лекції. У всіх інших випадках будемо використовувати слово “людина” або називати наших героїв на ім’я.
Ми розуміємо, що тема лексики та термінології не стоїть на місці й викликає багато дискусій, тож закликаємо вас ділитися думками та долучитися до обговорення з авторами та авторками курсу на форумі. Ми також створили словник, щоб допомогти з деякими іншими термінами, які використовуються в курсі.
Ми категорично відкидаємо слово “інвалід” та не вживаємо його для цілей цього курсу або у своєму професійному чи приватному спілкуванні.
Унікальні приємності
У межах проєкту “Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні”, який виконує ГО “Боротьба за права” за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні буде проведено конкурс субгрантів для місцевих ініціатив та активістів, діяльність яких спрямована на захист прав людей з інвалідністю. Успішне проходження цього курсу буде одним з важливих критеріїв для участі в конкурсі. Також серед студентів і студенток курсу ми оберемо тих, хто може долучитися до роботи над підготовкою звіту України в ООН щодо виконання Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права осіб з інвалідністю та процесу презентування звіту в Женеві.
Якщо ви хочете дізнатися більше та навчитися говорити про інвалідність без зайвого жалю та співчуття, поважати людей та допомагати їм відстоювати права людини, долучайтеся до нашого курсу за посиланням.