В Івано-Франківську комунальне підприємство “Муніципальна інспекція “Добродій” розпалює ненависть щодо ромів. Зокрема, воно вдається до мови ворожнечі, створює узагальнений образ того, що всі роми є злочинцями, а також публікує адреси ромських поселень – правозахисники занепокоєні тим, що ситуація може закінчитися погромами.
Про це в коментарі виданню ZMINA повідомила правозахисниця Ольга Веснянка.
Фото з фейсбук-сторінки “Муніципальної інспекції”. Проведення “профілактичної бесіди” в одному з ромських поселень
Так, 18 листопада в одному з місцевих видань опублікували новину “У Франківську на вокзалі ром напав на вагітну жінку”. Зокрема, у матеріалі посилаються на допис у фейсбуку комунального підприємства “Муніципальна інспекція”, яке має повноваження у сфері благоустрою, запобігання правопорушенням, що зазіхають на публічні порядок і безпеку, де пишуть таке:
“Щодня вони, ******, жебракують, крадуть, п’ють у громадських місцях, влаштовують п’яні шабаші. Вчора на Привокзальній площі один з них напав на вагітну жінку, вдарив по обличчі. Інші влаштували шабаш в одному з закладів харчування біля центрального універмагу”.
Сьогодні на сторінці “Муніципальної інспекції” розмістили ще один
допис такого змісту:
“Вони полюють за вашими сумками, гаманцями, телефонами. Вчора ввечері на вулиці Селянській група гастролерів із Закарпаття в кількості семеро осіб спробувала забрати жіночу сумочку… Один з патрулів, які зайнялися пошуком нападників, виявив групу осіб ромської національності”.
Ще одне місцеве видання
опублікувало за цією інформацією новину із заголовком “У Франківську семеро циган намагалися забрати в жінки сумку”.
В обох публікаціях підприємства також вказують місця розташування поселень, у яких мешкають ймовірно причетні до інцидентів роми.
На дописи та новини звернула увагу правозахисниця Ольга Веснянка, яка переконана, що їхні зміст і подання розпалюють міжнаціональну ворожнечу.
“Публікації містять негативні та принизливі узагальнення щодо ромів. Крім того, подані з акцентом на етнічній належності ймовірних правопорушників, однак злочини не мають національності. Такі публікації не можуть з’являтися від подібних структур, оскільки вони відповідальні за дотримання прав людини, а в цьому випадку фактично є порушення Конституції, яка проголошує, що всі люди рівні”.
Правозахисниця наголошує, що розслідування злочинів – це справа поліції. А от заклики до насильства – небезпечні, оскільки можуть призвести до погромів та нападів на ромів. Так сталось у 2018 році у Львові, де під час нищення табору ультраправі зарізали його мешканця, 23-річного Давида Папа.
За словами Веснянки, заклики до насильства стосовно ромів уже з’являються в одній з міських фейсбук-груп “Комуналка ІФ”:
“Учора тут почали публікувати адреси проживання ромів, а також звучали конкретні заклики “взяти бійцівських собак та йти ловити наволоч”, “потруїти табір”, “спалити”, “виловити цю гразь”, “повистрілювати цих ромів”.
На публікації відреагували й у Коаліції ромських неурядових громадських організацій України. Так, Юліан Кондур, представник ромського фонду “Чіріклі”, повідомив ZMINA, що вони готують звернення до Омбудсмана та Управління забезпечення прав людини Національної поліції.
У ньому для запобігання ескалації конфлікту проситимуть надати правову оцінку діям “Муніципальної інспекції”, провести службове розслідування, забезпечити проведення заходів з громадської безпеки та порядку, а також не допустити практики етнічного профайлінгу щодо ромів.
Звертатимуться також до міської ради, а щодо публікацій у ЗМІ – в Комісію з журналістської етики.
Нагадаємо, що раніше Івано-Франківськ уже фігурував у новинах у контексті дискримінації ромів. У березні 2020 року мер міста
Руслан Марцінків доручив створити в місті намет з боротьби “зі сміттям і циганами”, а у квітні –
вивезти ромів з міста до Закарпатської області. Тих, хто їхати відмовляється, очільник міста рекомендував “пакувати” в автобус. Пізніше Марцінків вибачився “за емоції” та
прокоментував цю ситуацію.