ЄСПЛ визнав порядок надання побачень в українських СІЗО порушенням прав людини
ЄСПЛ визнав порушенням Конвенції про захист прав людини порядок надання побачень у СІЗО, визначений КПК та Законом “Про попереднє ув’язнення”, і присудив 2,5 тисячі євро компенсації в справі “Краснюк проти України”.
Про це повідомили в Харківській правозахисній групі.
Судді вирішили, що дійсний порядок надання побачень не вимагає, щоб органи влади надавали будь-які підстави для рішень на свій розсуд або ухвалювали будь-які офіційні рішення, які можна було б оскаржити, і тому не містить гарантії проти свавілля або зловживання.
Як відомо, будь-яка комунікація із зовнішнім світом у СІЗО відбувається тільки з дозволу слідчого, який веде справу. На думку правозахисника та координатора з правової реформи в Консультаційній місії ЄС в Україні Вадима Човгана, рішення ЄСПЛ є своєрідним привітанням українській тюремній системі, адже проблема надання побачень є однією із системних.
“Проблема в тому, що в СІЗО всім автоматично забороняють побачення, а можливі вони тільки з дозволу слідчого / суду. Має бути навпаки: побачення дозволені, а забороняються вони за обґрунтованим рішенням слідчого / суду. Ситуацію мав виправити законопроєкт 2291а, який був прийнятий попереднім парламентом у першому читанні. Але проєкт “застряг” у новому парламенті, і його доля примарна”, – розповів він.
https://www.facebook.com/vadym.chovgan.9/posts/476134153048213?__xts__[0]=68.ARCgRQTMNEJvFznGamZ2OoH29nz2EGQgETPAALK_8ozVtPj8sbkmNi9iuSCaa1s5o4ZM3E745R7shgdtz9mJOHZzlMi58bti9NSvSmfvpFTLRYHroCPvJDIZXw8m_ybUxnlxc6ohnvCtJ1bNb4Oe9b2u4W-MRcmVQ4zUJhthHWaz_vJFHgcSv1XapN2vIxo7–6QkUNH-L5HXALJyIoToc_IwuYYiE5FLlxOJ6Y1mg&__tn__=-R
Нагадаємо, що українці нечасто замислюються про те, в яких умовах живуть люди в СІЗО та в’язницях. Аби розповісти про це, видання ZMINA написало спеціальну інструкцію, де відповіло на питання про те, як виглядають камери в слідчих ізоляторах та що там можна робити у вільний час.