Нову голову делегації України в ПАРЄ Ясько закидали ейджистськими коментарями. Пояснюємо, де небезпека
Після того як пресслужба парламенту повідомила, що делегацію України в Парламентській асамблеї Ради Європи очолила депутатка від партії “Слуга народу” Єлизавета Ясько, у соцмережах почали оприлюднювати її фотографії, під якими ширились ейджистські та сексистські коментарі.
28-річна Єлизавета Ясько – українська політологиня та експертка з питань культури. До нової Верховної Ради вона потрапила в списку партії “Слуга народу”, а до початку парламентської кар’єри працювала координаторкою Українського кризового медіацентру.
Ясько відома тим, що продюсувала фільм “Крим: брудний секрет Росії” та заснувала ініціативу з культурної дипломатії Yellow Blue Strategy. Окрім цього, якщо вірити сторінці про Ясько у вікіпедії, новообрана очільниця української делегації в ПАРЄ стала першою українкою, яка закінчила Школу державного управління Блаватніка в Оксфордському університеті.
Після появи новини про призначення Ясько у фейсбуку депутатку почали вітати колеги, водночас у коментарях до цих дописів люди глузували з надто дитячого, на їхній погляд, вигляду жінки.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2353494208037585&set=a.376736289046730&type=3&theater
“Вона повнолітня? А школу закінчила?” – писали вони.
Водночас експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу вважає, що ситуація з коментарями під фотографіями Ясько – яскравий приклад не тільки сексизму і , але й ейджизму і .
“Ці коментарі не просто образливі, а й небезпечні. Тому що вони вчергове транслюють, що молода жінка не може бути фаховою, успішною та приймати рішення. Замість того щоб ставити запитання, як вестиметься політика від України в ПАРЄ, ллється мова ворожнечі і до віку, і до статі, і до того, чия вона ставлениця”, – наголошує вона.
Виртосу нагадала, що дискримінацію за віком українці вважають однією з найбільших проблем. Так, згідно з даними дослідження “Що українці знають про права людини?”, вік як ознаку, за якою найчастіше дискримінують в Україні, назвали 39,7% опитаних.
“Сьогодні хейтери розсипають коментарі щодо її віку, а завтра вони або їхні найближчі родичі можуть опинитися перед зачиненими дверима установи, компанії, в якій шукають роботу тощо. Тому що їм скажуть, що вони не підходять за віком, кольором волосся чи мовою, якою розмовляють. Дискримінація за віком стосується не тільки молодого віку, а й будь-якого: замолода, застара, передпенсійного, постпенсійного…” – впевнена експертка.