Справа про оборону Харківщини: полковника Іллю Лапіна відпустили під домашній арешт та на лікування
Печерський районний суд міста Києва змінив запобіжний захід фігуранту справи про неналежну оборону Харківщини у 2024 році полковнику Іллі Лапіну.
Про це розповіли в Офісі генерального прокурора.

Хоч імені підозрюваного не називають, але його адвокати підтвердили, що Лапіна відпустили під цілодобовий домашній арешт з правом покидати дім для відвідин лікарні.
Наприкінці березня суд відмовився змінити запобіжний захід військовому, тож він оголосив голодування. Протест він припинив після прохання захисту, рідних та правозахисників, адже відмова від їжі почала негативно впливати на здоров’я.
Слідча суддя зобов’язала Київський СІЗО доставити Лапіна до медзакладу для лікування та реабілітації, тож від 26 березня захист домагався виконання цього рішення.
“Сьогодні (4 квітня 2025 року. – Ред.) суддя прийняла ключове рішення змінити запобіжний захід — замість утримання під вартою полковник перебуватиме під цілодобовим домашнім арештом. З правом відвідувати медичні заклади для лікування, а також ще одним, не менш важливим правом — обійняти дочку, дружину та побратимів, не маючи вже перешкоди у вигляді ґрат чи скляної кабіни”, – коментують рішення адвокати з юридичної компанії “Міллер”, які представляють інтереси військового.

“Це рішення є символом поступового, але важливого кроку до зміцнення принципів справедливості та людяності. Але боротьба триває, й ми не зупиняємося. Наша команда продовжує захист Іллі Лапіна та працює над доведенням безпідставності обвинувачень”, – додає захист полковника.
Під час наступу російських військових на Харківщину у травні 2024 року ті змогли захопити частину Вовчанської та Липецької громади. Частина регіону досі перебуває під окупацією.
Слідство закидає Лапіну, що він нібито не організував оборону в населених пунктах Стрілеча, Красне, Липці та Слобожанське, проігнорував самовільний відхід військових, віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира, а також не виконав наказ комбрига про відновлення позицій.
Захист стверджує, що вести оборону з населеного пункту, де перебували батальйон під командуванням Лапіна, було вкрай невигідно. Той знаходився усього за 200 метрів до кордону з Росією, а всі панівні висоти займали росіяни. Окрім цього, батальйон нібито не мав необхідних засобів для відбиття атак.
Офіційно Лапіна підозрюють у неналежному виконанні службових обов’язків та залишенні поля бою.
Разом з Лапіним у справі про оборону Харківщини проходять також екскомбриг 125 бригади ТрО генерал-лейтенант Артур Горбенко та екскомандувач оперативно-тактичного угруповання військ “Харків” бригадний генерал Юрій Галушкін.
Нагадаємо, що після початку російського наступу на Харківщину у 2024 році з регіону до листопада поїхали майже 22 тисячі людей.