Дуда зробив виняток для візиту Нетаньягу до “Аушвіца”, але наголосив, що подібне не стосується Путіна

Дата: 17 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що вирішив звернутися до уряду з проханням дозволити візит прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, хоча зазвичай така ситуація передбачала б його арешт. Водночас Дуда наголосив, що подібний підхід не може бути застосований до російського президента Володимира Путіна.

Про це він розповів в інтерв’ю “Jerusalem Post”.

Анджей Дуда. Фото: Albert Zawada

Пояснюючи своє рішення, польський лідер зазначив, що Польща має моральний обов’язок охороняти та піклуватися про місця, пов’язані з Голокостом, і зберігати пам’ять про ці трагічні події. На його думку, 80-та річниця визволення “Аушвіцу” є “абсолютно винятковою” подією, яка вимагає особливого підходу. Саме тому він вирішив дозволити ізраїльському прем’єру відвідати це місце пам’яті.

Дуда підкреслив, що він, як людина і президент Польщі, вважає неприпустимим відмовляти будь-якому єврею у можливості в цей день вшанувати пам’ять жертв Голокосту в “Аушвіці”.

Водночас глава польської держави відкинув думки про те, що аналогічна гарантія недоторканності може бути надана президенту РФ Володимиру Путіну, який також перебуває під дією ордера на арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом.

Дуда пояснив, що вторгнення російських військ до України стало наслідком прямого наказу Путіна. На противагу цьому, за його словами, Нетаньягу не віддавав наказу про напад на палестинців у Секторі Гази.

“Ізраїль і Росію не можна порівнювати, як і їхніх двох лідерів. Дуже нечесно і непристойно намагатися ототожнити їх. З одного боку, ми маємо на 100% брутальну агресію і готовність однієї країни підпорядкувати їй іншу країну. З іншого боку, ми маємо реакцію на жорстокий напад на євреїв”, – додав він.

Раніше ZMINA писала, що 9 січня уряд Польщі ухвалив резолюцію, в якій зобов’язався гарантувати вільну участь ізраїльських лідерів у заходах, присвячених річниці визволення “Аушвіца”. Цей крок потенційно створив можливість для участі Нетаньягу навіть попри ордер МКС, виданий через звинувачення у воєнних злочинах у Секторі Гази. Оскільки Польща ратифікувала Римський статут, вона юридично зобов’язана виконати цей ордер у разі перебування підозрюваного на її території.

Зрештою Нетаньягу все ж вирішив не відвідувати заходи з нагоди 80-річчя визволення “Аушвіца”.

Нагадаємо, що держави – учасниці Римського статуту не можуть в односторонньому порядку визначати обґрунтованість правових рішень, ухвалених Міжнародним кримінальним судом. 

Це не вперше, коли країни – учасниці Римського статуту відмовляють арештувати за ордером МКС підозрюваних. Торік влада Монголії відмовилась арештувати російського керманича Путіна, якого суд підозрює в депортаціях українських дітей. Згодом МКС офіційно підтвердив, що такими діями монгольська влада порушила свої міжнародні зобов’язання як учасниця Римського статуту. 

Міжнародні правозахисні організації, які закликали тоді до арешту Путіна, звертали увагу, що його поїздку слід розглядати як частину стратегічних зусиль, спрямованих на підрив роботи МКС. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter